4+4+4 =?

16 03 2012 06:50 tarihinde, Gündem kategorisinde yazıldı. 3 yorum yapıldı, 2771 kez okundu

Bu soru(n) çok mu zor sizce?

Kolay tabi ki ama çözerken baş ucunuzda sivrisinek gibi sizi rahatsız eden, motivasyonunuzu bozan bir grup varsa dört işlemi dahi yapamazsınız.

 

Bu sivrisinekler zamanında sıtma ettikleri imamhatip liselerinin önündeki engelin kalkmaması için yaz demeden kış demeden vızır vızır dolaşmaya devam ediyorlar. Dindar nesil fobisinin bir sonucu olarak kendilerini her hayırlı işin karşısında cephe almaya  mecbur hissetmeleri çağdaş zihniyetlerinin bir sonucu gibi gözüküyor. Çağdaş diyorum çünkü her çağda bu zihniyetten insan görmek olası bir durum.

 

Yaz kur’an kurslarında eğitim için ilk okulu bitirme şartı ve 8 yıllık kesintisiz eğitim, çekirdekten yetişen dindar neslin kökünü kurutmak için atılan adımlardır.  Aynı zihniyetin bir sonucu olarak ilköğretimi bitiren bir kişinin meslek lisesinde kısa yoldan meslek edinme ve hayata atılma umudu bitmiştir. Dolayısıyla düz lisede 4 yıl vakit kaybedip, sokaklarda amaçsız ve sorumsuz dolaşan bir gençliğin bu zihniyetin oltasına daha rahat takılması sağlanmıştır.

 

Şimdi ise bu düzenin değişmesinden rahatsız olan aynı kesim, hem imamhatip liselerinin önünün açılmasından, hem de meslek liselerinin eski işlevini kazanmasından, dolayısıyla oltalarına takılacak boş insan sayısındaki azalmadan korktukları için 4+4+4 sisteminin karşısındalar.

 

Yeni eğitim sistemi için bu zihniyetin yaptığı ankete göre %73.9 oranla desteklenen kademeli eğitim, mecliste kargaşa neden olsa da yıllardır devam eden çarpık düzenin ve adaletsiz sistemin değişmesi bu ülke için daha hayırlı olacağını ümit ediyorum.

 

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
Bu Makale 3 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. hocam tam olarak bu 4+4+4 olayını anlayamadım. Acaba nedir bu iyi bişey mi kötü bişeymi, Dinin önünü açmak için mi yoksa buda bir engel mi. Cevaplarsan sevinirim hocam Saygılar.

  • Aslında uzun bir konu ama kısaca özetlersek,
   * İlköğretime başlama yaşı 6′ya çekiliyor. Oyunadayalı eğitim verilecek
   * İlk 4 yıl ilkokul, ikinci 4 yıl ortaokul, üçüncü 4 yıl lise olacak
   * İlkokuldan ortaokula geçilirken diploma değil sertifika verilecek
   * Ortaokulda 3 seçenek var: Düz, mesleki ve teknik, imam hatip
   * Liseye geçişte seviye sınavı yok. Yeteneklere göre yönlendirme olacak
   * Liseden mezun oluna kadar kademeler arası geçiş mümkün.

   Dinin önünü açmak anlamında atılan bir adım olarak algılansa da çok yönlü bir değişiklik. Daha önce önü kapanan dinin, daha doğru islami eğitim özgürlüğünün tekrar önü açılmış oluyor. İslamı bir tehdit olarak algılayan kesimlerce imamhatiplerin önü kapatılmak istenmiş, ardından sadece imamhatipler değil bütün meslek liseleri öldürülmüştür. Şimdi sistem eski haline dönüyor diyebiliriz artılarıyla birlikte.

 2. hmm anlıyorum hocam, Nihayetinde başbakan iyi bir işe elini uzatmış. İnternette çokca dindar nesil yetiştirecek diye lehine paylaşımlar yapılmakta. Ama ben inanmıyorum, Herkesin ne olduğu belli göz görüyor.!!!

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • yasin Ceyhun

  Bio'da nasıl bu butonu gösterebiliriz
 • yasin Ahmet Tandemir

  Hocam Kız/Erkek olarak takip filtresi çalışmıyor artık. Nedeni nedir ??? Eskiden çalışıyordu şimdi çalışmıyor.
 • yasin Misafir

  SİLİYORUM KOD ÇALIŞIYOR FAKAT SAYFAYI YENİLİYORUM MESELA RT ATMAMIŞIM KALKMIŞ RT AMA PROFİLİMDE KALIYOR GÖNDERİ? NEDEN ÖYLE YA KAÇ GÜNDÜR DELİRİCEM
 • yasin Nebi Garcı

  E-posta ya da telefona şifre sıfırlama bağlantısı gönderebilirsiniz. eğer hesabı hala tanımıyorsa aynı kullanıcı adıyla yeni hesap açmayı deneyin. Bundan da sonuç alamazsanız Twitter destek ile iletişime geçebilirsiniz.
 • yasin Misafir

  merhaba.. yeni twitter hesabı açtım. Hesap açıldı sorun olmadı fakat tekrar girdiğimde "girdiğiniz e posta ve şifre kayıtlarımızla eşleşmiyor" diyor. Ne yapabilirim .