Alışmak mı Daha Zor Vazgeçmek mi?

04 05 2014 22:05 tarihinde, Genel, İnternet kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 5281 kez okundu

Başlığı görünce aklınıza ilk gelen şeyin aşk olduğunu varsayarak başlamak istiyorum. Aslında bahsetmek istediğim şey çok farklı bir konu ancak bu da bizim kelimelerimizin hangi doğrultuda daha çok kullanıldığının ve buna alıştığımızın bir kanıtı. Şimdi başlıktan ilk anladığınız konudan vazgeçin. Size daha farklı bir konudan bahsedeyim.

E-posta servislerini düşünüyorum da “e-posta” deyince insanların aklına en çok kullanılan servisler gelir. Mesela e-posta deyince sonunda hotmail.com olmayan bir e-posta adresi olmazmışcasına aklına bir türlü başka servis getiremeyenler var. Bunu bir yadırgama olarak düşünmeyin. Çağımızın teknoloji çağı olduğunu varsayarsak ki öyledir; bu sorunun ya da bu düşüncenin bir ilgisizlikte ısrardan kaynaklandığını görebilirsiniz.

Alıştığımız bir şeyi daha iyilerine tercih etme gibi bir yapıya sahibiz ne yazık ki. Mesela tarayıcı deyince aklınıza ilk gelen Internet Explorer ise daha yolun başındasınız demektir. Windows 7 ya da 8’i rahatlıkla kullanabilecek donanımlı bir bilgisayar sahibiyken XP’de ısrar etmek, paran varken eski model otomobile binmek gibi bir şey. Kendisine Facebook hesabı açacak bir kişinin kafasındaki “öncelikle bir Hotmail hesabı açmalıyım” düşüncesinden daha vahim bir saplanmışlık göremiyorum.

Bu tür durumlarla sıklıkla karşılaştığım için insanların ilgisizliğini hayretle izliyorum. Facebook gizlilik ayarlarında nelerin olduğunu hesabınız çalınmadan önce mutlaka okuyun. Ya da Twitter hesabınız askıya alınmadan önce yardım sayfasına kısaca bir göz atın. Okumadan işaretleyip kabul ettiğiniz geçtiğiniz “kullanım koşullarını” bir kez yanlışlıkla da olsa okuyun…

Yarın bir gün ebeveyn olduğunuzda çocuğunuzun teknolojide tozuna bile yetişemediğiniz günleri görmek istemiyorsanız alışmakta zorlandığınız tarihi geçmiş uygulamalardan vazgeçin. Kendinizi güncelleyin.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Mehmet

  Gayet güzel bir anlatımda bulunmuşsunuz. Sayenizde öğrettiğiniz şekilde yaparak bir kişiyi engelledim bende.
 • Anonim Misafir

  Merhaba, ınstagram nega araç eklentisini almak istiyorum. Hesap bilgilerinizi atar mısınız?
 • Anonim Misafir

  yorum özelliği müthiş oldu hocam umarım zamanlı gönderi planlama özelliği de getirirsiniz de piyasadaki herkes sizin ekletiyi kullanır.
 • Anonim Mehmet

  İnstagram nega araç eklentisini iki ayrı hesabım için aldım kullanıyorum. Ücreti de gayet makul. Bir çok işime yaradı, takipçi sayısı arttırmada kesinlikle faydalı bir araç. Yeni eklenen yorum modülü etiket bazlı ve kullanıcı bazlı olur ise çok daha mükemmel olacak. Böyle yararlı bir uygulamayı oldu...
 • Anonim Nebi Garcı

  E-posta gönderildi