Alışmak mı Daha Zor Vazgeçmek mi?

04 05 2014 22:05 tarihinde, Genel, İnternet kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 5050 kez okundu

Başlığı görünce aklınıza ilk gelen şeyin aşk olduğunu varsayarak başlamak istiyorum. Aslında bahsetmek istediğim şey çok farklı bir konu ancak bu da bizim kelimelerimizin hangi doğrultuda daha çok kullanıldığının ve buna alıştığımızın bir kanıtı. Şimdi başlıktan ilk anladığınız konudan vazgeçin. Size daha farklı bir konudan bahsedeyim.

E-posta servislerini düşünüyorum da “e-posta” deyince insanların aklına en çok kullanılan servisler gelir. Mesela e-posta deyince sonunda hotmail.com olmayan bir e-posta adresi olmazmışcasına aklına bir türlü başka servis getiremeyenler var. Bunu bir yadırgama olarak düşünmeyin. Çağımızın teknoloji çağı olduğunu varsayarsak ki öyledir; bu sorunun ya da bu düşüncenin bir ilgisizlikte ısrardan kaynaklandığını görebilirsiniz.

Alıştığımız bir şeyi daha iyilerine tercih etme gibi bir yapıya sahibiz ne yazık ki. Mesela tarayıcı deyince aklınıza ilk gelen Internet Explorer ise daha yolun başındasınız demektir. Windows 7 ya da 8’i rahatlıkla kullanabilecek donanımlı bir bilgisayar sahibiyken XP’de ısrar etmek, paran varken eski model otomobile binmek gibi bir şey. Kendisine Facebook hesabı açacak bir kişinin kafasındaki “öncelikle bir Hotmail hesabı açmalıyım” düşüncesinden daha vahim bir saplanmışlık göremiyorum.

Bu tür durumlarla sıklıkla karşılaştığım için insanların ilgisizliğini hayretle izliyorum. Facebook gizlilik ayarlarında nelerin olduğunu hesabınız çalınmadan önce mutlaka okuyun. Ya da Twitter hesabınız askıya alınmadan önce yardım sayfasına kısaca bir göz atın. Okumadan işaretleyip kabul ettiğiniz geçtiğiniz “kullanım koşullarını” bir kez yanlışlıkla da olsa okuyun…

Yarın bir gün ebeveyn olduğunuzda çocuğunuzun teknolojide tozuna bile yetişemediğiniz günleri görmek istemiyorsanız alışmakta zorlandığınız tarihi geçmiş uygulamalardan vazgeçin. Kendinizi güncelleyin.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Mamos

  Merhaba öncelikle kolay gelsin hayalete düşmüş bi hesap nasıl kurtalabilir twitter destek'e ne gibi bi mesaj yazılmalıdır ve bu mesajın dili türkçe mi olmalıdır örnek bir mesajla bilgilendirir misiniz bizi
 • Anonim Nebi Garcı

  Bildiğim kadarıyla yok.
 • Anonim Misafir

  Selamünaleyküm Nebi bey. Twitlerimizi beğenenlerin listesini topluca alabileceğimiz bir kod var mı?Yardımınız için teşekkürler.
 • Anonim Burak Garcı

  AddMeFast gibi beğeni siteleri ve krediyle takipçi yollayan bir iki uygulama ve benzerleri Twitter Kuralları'na aykırı. Yani uymanız gereken, sadece limitler değil. Dolayısıyla Limiti aşmadığımız müddetçe istediğimiz gibi hareket edebilmemiz gerekmez mi? sorusuna hayır, istediğimiz gibi hareket edeb...
 • Anonim Misafir

  Merhaba Ben herhangi bir limit aşımı yapmamama rağmen hesabım sıklıkla kilitleniyor Gelen mesajda olağanüstü bir durumla karşılaşıldığı bahanesi gösteriliyor Kilidi açınca da takip ettiklerim sıfırlanmış gözüküyor Bu durumda da takipçilerimden bazıları benim yaptığımı düşünerek takipten çıkıyor Olan...