Bilgisayarın Performansını Arttırma

02 01 2012 22:00 tarihinde, Bilgisayar, Bilgisayar İpuçları kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 5931 kez okundu

Bilgisayarınızın fanı tam gaz çalışıyor ya da bilgisayarınız sürekli donuyorsa eksik veya fazlalık var demektir. Fazlalıklar; kullanmadığınız halde bilgisayarınızın arka planında çalışan uygulamalar, virüsler ya da  hizmetlerdir. Eksiklikler ise, günlük ya da haftalık bakım programlarından biri.  İnternet tarayıcınız ne olursa olsun, daha hızlı görüntüleme için girdiğiniz sitelerden bazı görüntüleri vs bilgisayarınıza kaydeder ve siz o siteye girince daha hızlı ulaştırır. Bunlar zamanla hızınızı azaltır.

Servislere göz atalım

Başlat+R yapıp “çalıştır” açıyoruz. Sonra “services.msc” yazıyoruz ve windows servisleri geliyor karşımıza. Eğer Google Chorme kullanıyorsanız ya da Earth kesinlikle Google Update(Google güncelleme) servisi aktifdir. Hiç gereği yok, devre dışı bırakabilirsiniz. Windows Otomatik Güncelleştirmeler aktifdir. Bilgisayarınız kapanırken güncellemeler var deyip yükler fakat bu size performans kazandırmaz devre dışı bırakabilirsiniz. Kurduğunuz bazı programların ve kullanmadığınız servisleri kendinize göre ayarlayıp devre dışı bırakabilirsiniz.

Görev Yöneticisi’ni çalıştırın

(ctrl+alt+delete) işlemler sekmesinden aktif görünür işlemleri listeleyin. Eğer kullanmadığınız bir servis ya da program arka planda çalışıp systeminizi yoruyorsa görebilir ve hizmetlerden devre dışı bırakabilirsiniz. Arka planda görünen işlemlerin haricinde bir de gizli çalışan hizmetler ve dll dosyaları vardır. Zararlı yazılımlar genellikle gizli çalışır. Ya da 007 gibi casus yazılımı bilgisayarınızı korumak için kullanıyorsanız o da gizli çalışır. Bu hizmetleri windows görev yöneticisinde ya da servisler’de göremezsiniz. Harici programa ihtiyacınız vardır. Önerebileceğim güzel bir program var.  Security Task Maneger Bu program sayesinde gizli bütün uygulamaları görebilir, şüphelendikleriniz karantinaya alabilir ya da sonlandırabilirsiniz.Programda ayrıca risk düzeyi de bütün işlemlerde gösteriliyor.

Gelelim günlük bakıma

Advenced System Care’yi daha önce paylaşmıştım. Hâlâ ısrarcıyım 🙂 Çöp dosyalarınızı, internet geçmişlerinizi, temp dosyalarnızı ve işinize yaramayacak ne varsa bilgisayarnızdan temizler 🙂 Bu konuyla ilgili daha fazla açıklama için sizi yan sayfaya yönlendiriyorum 🙂 Buyrun

Bir diğer mevzu ise

Bilgisayarımızın açılırken daha önce yapmış olduğunuz işlemleri kontrol etmesi.  bu işlem için yaptığınız işlemleri “C:WINDOWSPrefetch yolundaki Prefetch klasörüne dosyalar kopyalar. Bilgisayarınız açılırken o dosyalar bir bir gözden geçirilir. Bu sebeple ne kadar çok dosya varsa o kadar beklersiniz. Buna hiç gerek yok. İster zamanla girip o dosyaları silin.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Mamos

  Merhaba öncelikle kolay gelsin hayalete düşmüş bi hesap nasıl kurtalabilir twitter destek'e ne gibi bi mesaj yazılmalıdır ve bu mesajın dili türkçe mi olmalıdır örnek bir mesajla bilgilendirir misiniz bizi
 • Anonim Nebi Garcı

  Bildiğim kadarıyla yok.
 • Anonim Misafir

  Selamünaleyküm Nebi bey. Twitlerimizi beğenenlerin listesini topluca alabileceğimiz bir kod var mı?Yardımınız için teşekkürler.
 • Anonim Burak Garcı

  AddMeFast gibi beğeni siteleri ve krediyle takipçi yollayan bir iki uygulama ve benzerleri Twitter Kuralları'na aykırı. Yani uymanız gereken, sadece limitler değil. Dolayısıyla Limiti aşmadığımız müddetçe istediğimiz gibi hareket edebilmemiz gerekmez mi? sorusuna hayır, istediğimiz gibi hareket edeb...
 • Anonim Misafir

  Merhaba Ben herhangi bir limit aşımı yapmamama rağmen hesabım sıklıkla kilitleniyor Gelen mesajda olağanüstü bir durumla karşılaşıldığı bahanesi gösteriliyor Kilidi açınca da takip ettiklerim sıfırlanmış gözüküyor Bu durumda da takipçilerimden bazıları benim yaptığımı düşünerek takipten çıkıyor Olan...