Bilgisayarın Performansını Arttırma

02 01 2012 22:00 tarihinde, Bilgisayar, Bilgisayar İpuçları kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 6273 kez okundu

Bilgisayarınızın fanı tam gaz çalışıyor ya da bilgisayarınız sürekli donuyorsa eksik veya fazlalık var demektir. Fazlalıklar; kullanmadığınız halde bilgisayarınızın arka planında çalışan uygulamalar, virüsler ya da  hizmetlerdir. Eksiklikler ise, günlük ya da haftalık bakım programlarından biri.  İnternet tarayıcınız ne olursa olsun, daha hızlı görüntüleme için girdiğiniz sitelerden bazı görüntüleri vs bilgisayarınıza kaydeder ve siz o siteye girince daha hızlı ulaştırır. Bunlar zamanla hızınızı azaltır.

Servislere göz atalım

Başlat+R yapıp “çalıştır” açıyoruz. Sonra “services.msc” yazıyoruz ve windows servisleri geliyor karşımıza. Eğer Google Chorme kullanıyorsanız ya da Earth kesinlikle Google Update(Google güncelleme) servisi aktifdir. Hiç gereği yok, devre dışı bırakabilirsiniz. Windows Otomatik Güncelleştirmeler aktifdir. Bilgisayarınız kapanırken güncellemeler var deyip yükler fakat bu size performans kazandırmaz devre dışı bırakabilirsiniz. Kurduğunuz bazı programların ve kullanmadığınız servisleri kendinize göre ayarlayıp devre dışı bırakabilirsiniz.

Görev Yöneticisi’ni çalıştırın

(ctrl+alt+delete) işlemler sekmesinden aktif görünür işlemleri listeleyin. Eğer kullanmadığınız bir servis ya da program arka planda çalışıp systeminizi yoruyorsa görebilir ve hizmetlerden devre dışı bırakabilirsiniz. Arka planda görünen işlemlerin haricinde bir de gizli çalışan hizmetler ve dll dosyaları vardır. Zararlı yazılımlar genellikle gizli çalışır. Ya da 007 gibi casus yazılımı bilgisayarınızı korumak için kullanıyorsanız o da gizli çalışır. Bu hizmetleri windows görev yöneticisinde ya da servisler’de göremezsiniz. Harici programa ihtiyacınız vardır. Önerebileceğim güzel bir program var.  Security Task Maneger Bu program sayesinde gizli bütün uygulamaları görebilir, şüphelendikleriniz karantinaya alabilir ya da sonlandırabilirsiniz.Programda ayrıca risk düzeyi de bütün işlemlerde gösteriliyor.

Gelelim günlük bakıma

Advenced System Care’yi daha önce paylaşmıştım. Hâlâ ısrarcıyım 🙂 Çöp dosyalarınızı, internet geçmişlerinizi, temp dosyalarnızı ve işinize yaramayacak ne varsa bilgisayarnızdan temizler 🙂 Bu konuyla ilgili daha fazla açıklama için sizi yan sayfaya yönlendiriyorum 🙂 Buyrun

Bir diğer mevzu ise

Bilgisayarımızın açılırken daha önce yapmış olduğunuz işlemleri kontrol etmesi.  bu işlem için yaptığınız işlemleri “C:WINDOWSPrefetch yolundaki Prefetch klasörüne dosyalar kopyalar. Bilgisayarınız açılırken o dosyalar bir bir gözden geçirilir. Bu sebeple ne kadar çok dosya varsa o kadar beklersiniz. Buna hiç gerek yok. İster zamanla girip o dosyaları silin.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Nebi Garcı

  Yazının altına not düştüm kaldırıldığında
 • Anonim yorumcu

  eklentinizi güncelleyin.
 • Anonim yorumcu

  Bu özellik twitterdan kaldırılmış. Link kırık ve mevcut profilimdeki mesaj butonu ve saatler kaldırılmış..
 • Anonim Misafir

  takip işlem sırasına alıyor fakat başlamıyor hocam çözümü nedir acaba
 • Anonim Misafir

  Merhaba, bu islemi yapmam icin oncelikle tarayicidan instagram sifremi girmem mi gerekiyor.Cunku beni engelleyen birini benimde engelleyebilmem icin login olup engelle butonuna basmam gerekmiyor mu?