Bilgisayarınızı Otomatik Kapatma İçin Zamanlayın

27 10 2015 23:06 tarihinde, Bilgisayar İpuçları kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 4692 kez okundu

Bilgisayarınızda herhangi bir işlemin bitmesini bekleyip kapatmak istiyor olabilirsiniz. Mesela bir dosya indiriyorsunuz ve aynı zamanda uyumanız gerek. Dosya indirme işlemi tamamlandığında bilgisayarınız kapansın istiyorsunuz.

Aslında bazı programlarda işlem tamamlanınca bilgisayarı kapatmak için bir seçenek mevcut. Ancak bu yoksa dert etmeyin. Oluşturacağınız küçük bir dosya ile istediğiniz zaman bilgisayarınızın kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Windows’ta daha doğrusu Dos’tan bu yana toplu işlem için kullanılan uzantı olan BAT ile siz de bazı küçük işler yapabilirsiniz. Biz de bir toplu işlem dosyası oluşturup bilgisayarımızı ileri bir saatte kapatalım.

otomatik kapa1

Öncelikle masaüstüne sağ tıklayın ve yeni metin belgesi oluşturun.

otomatik kapa 2

Oluşturduğunuz belgeyi açın ve içerisine shutdown -s -t 3600 -f yazın.

otomatik kapa 3

Ardından sol üst kısımdan dosya/farklı kaydet deyin ve dosya adının sonuna .bat yazarak kaydedin. Örneğin: otomatik kapa.bat

otomatik kapa 4

Kaydettiğiniz dosyada yer alan 3600 rakamı saniye cinsinden 1 saate eşit. yani onu dilediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

otomatik kapa 5

Kaydettiğiniz dosyası çift tıkladığınızda işlem başlar ve verdiğiniz süre için geri sayım bittiğinde bilgisayarınız kapanır. Dosyayı çift tıkladığınızda bilgisayarınızın sağ alt kısmında bir geri sayımın başladığına dair uyarı göreceksiniz.

Eğer ayını dosyayı sağ tıklayıp düzenler ve rakamı değiştirir kaydederseniz daha sonra yine zamanlama yapabilirsiniz.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Spam Denetimi * Spam denetimi süresi doldu. Yenileyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Misafir

  Ben de benzer bir sorunla karşı karşıyayım. Hesabımdan hiçbir şekilde tweet atamıyorum,beğenemiyorum,retweet yapamıyorum ve kimseyi takip edip mesaj gönderemiyorum. Neredeyse iki ay oldu ama hâlâ aynı şekilde. Profilime bir başkası girince 'bu hesap sınırlandırılmış,yine de profili görüntülemek isti...
 • Anonim Misafir

  hocam twitter hesabım kilitlendi ve hesabıma giriş yaptıgımda telefon numarasına onay kodu gönder yazısı cıkıyor direk. sanırım kodu yazınca hesabım acılacak ama şöyle bir sıkıntı var orda yazan telefon numarası suan aktif değil. bu yüzden onay kodu alamıyorum lütfen yardım edin ne yapabilirim ?
 • Anonim Misafir

  Aynen öyle bendede öyle oluyor otomatik silinmesi gerekiyor sizdeki gibi ama lütfen cevap verin
 • Anonim Misafir

  Merhabalar,eklenti her güncelleme ile ayrı güzel ve kullanışlı oluyor.Takip etme seçeneğine bizi halihazırda takip edenleri değilde takip etmeyenleri takip etme seçeneği gelirse daha kolay bir şekilde hem farklı insanlara ulaşılmış olur hem de takipçi artışı daha çabuk olur.İyi günler dilerim kolay...
 • Anonim Misafir

  Hocam merhaba. Vermiş olduğunuz link çalışmıyor acaba twitter farklı bir adresemi taşıdı bu işlemi. Müsait zamanınızda kontrol edebilirmisiniz.