Bilgisayarınızı Otomatik Kapatma İçin Zamanlayın

27 10 2015 23:06 tarihinde, Bilgisayar İpuçları kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 4288 kez okundu

Bilgisayarınızda herhangi bir işlemin bitmesini bekleyip kapatmak istiyor olabilirsiniz. Mesela bir dosya indiriyorsunuz ve aynı zamanda uyumanız gerek. Dosya indirme işlemi tamamlandığında bilgisayarınız kapansın istiyorsunuz.

Aslında bazı programlarda işlem tamamlanınca bilgisayarı kapatmak için bir seçenek mevcut. Ancak bu yoksa dert etmeyin. Oluşturacağınız küçük bir dosya ile istediğiniz zaman bilgisayarınızın kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Windows’ta daha doğrusu Dos’tan bu yana toplu işlem için kullanılan uzantı olan BAT ile siz de bazı küçük işler yapabilirsiniz. Biz de bir toplu işlem dosyası oluşturup bilgisayarımızı ileri bir saatte kapatalım.

otomatik kapa1

Öncelikle masaüstüne sağ tıklayın ve yeni metin belgesi oluşturun.

otomatik kapa 2

Oluşturduğunuz belgeyi açın ve içerisine shutdown -s -t 3600 -f yazın.

otomatik kapa 3

Ardından sol üst kısımdan dosya/farklı kaydet deyin ve dosya adının sonuna .bat yazarak kaydedin. Örneğin: otomatik kapa.bat

otomatik kapa 4

Kaydettiğiniz dosyada yer alan 3600 rakamı saniye cinsinden 1 saate eşit. yani onu dilediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

otomatik kapa 5

Kaydettiğiniz dosyası çift tıkladığınızda işlem başlar ve verdiğiniz süre için geri sayım bittiğinde bilgisayarınız kapanır. Dosyayı çift tıkladığınızda bilgisayarınızın sağ alt kısmında bir geri sayımın başladığına dair uyarı göreceksiniz.

Eğer ayını dosyayı sağ tıklayıp düzenler ve rakamı değiştirir kaydederseniz daha sonra yine zamanlama yapabilirsiniz.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Spam Denetimi * Spam denetimi süresi doldu. Yenileyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Fatma

  Şifremi yenileneme rağmen açılmıyor lütfen yardımcı olurmusunuz
 • Anonim Nebi Garcı

  kolay yoldan hayır. zor yoldan: o kişinin takipçilerini (sizin hesabınızla giriş yapmadan) listeleyen ve sizin takip etmeniz için listeleyen bir sistem lazım.
 • Anonim Misafir

  hesabımı engelleyen hesaplardaki takipçileri görmek ve takip etmek için bir şey yapılamaz mı?
 • Anonim @karaozanturkusu

  hocam misal 3000 kişiyi sessize almak istediğinizi düşünün, misal olarak kod en fazla ilk 1000'de çalışıyor. hem sessize aldıklarını tekrar sessize almak istediğinden tıkanıyor, hem de çok eskilere gidemiyor. bunun tek yolu twit atanı sessize alacak bir kod. bu arada ben 16000 takipçimin büyük çoğun...
 • Anonim Nebi Garcı

  Söz vermiş olmayayım ancak ilerleyen zamanlarda olabilir. Ayrıca ne kadar mümkün bilmiyorum, kodları incelemem lazım. Nasıl işe yaramadığı konusunda daha fazla bilgi verebilirseniz belki kodu iyileştirebilirim.