Bisiklet Düşmanı Mazgallar!

25 05 2014 19:14 tarihinde, Genel kategorisinde yazıldı. 1 yorum yapıldı, 5965 kez okundu

Türkiye’de bisiklet deyince her ne kadar akla 20 yaş altı gençlerin boş vakitlerinde eğlenme aracı gelse de aslında bu anlayışın yavaş yavaş kırılmaya başladığını söyleyebiliriz.

50. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu gibi büyük organizasyonlar, her yaştan insanın bisiklet sporuna olan ilgi ve merakını arttırıcı faaliyetlerdir. Bu gibi organizasyonların ve bölgesel kulüplerin yaptığı çalışmaların giderek artması, bisiklet kültürünün yaygınlaşması ve hareket eden bir toplum olma yolundaki ilerleyişin hızlanması ümidimizdir.

Bisiklete trafikte farkındalık oluşturmak için çeşitli faaliyetler yürütülebilir. Mesela, sürücü kurslarına ve bisiklet satışı yapan esnaflara  el hareketleri ile ilgili bisikletlilerin trafikte akışını ve güvenliğini sağlayacak broşürler hazırlanıp dağıtmaları için verilebilir.

bisiklet dili

Bisikletlilerin yapmaları gerekenlerin haricinde önemli bir şey daha var. Bisiklet yolu her yerde imkanlar el vermediği için yapılamayabilir. Ancak bisikleti hiçe sayan bazı yol yapım anlayışına sahip belediyeler mevcut.

Mazgallar, yol üzerindeki suyun tahliyesi için yapılan bir çözüm. Ancak anlaşılması güçtür ki mazgalların çoğu, kesikler yola paralel olacak şekilde yerleştiriliyor.

mazgalFarkedilmediğinde ölümcül kazalara bile sebep olabilen bu mazgalların eğik koyulması ya da kare şeklinde mazgal üretilmesi ne kadar zor bir iştir merak ediyorum.

Yukarıdaki fotoğrafta sol kısımdaki fotoğraf İzmir Belediyesi tarafından hazırlanmış bir bisiklet tuzağı. Ya da siz adına medeniyet mi dersiniz bilemiyorum…

Şimdi, her şeyi hallettik de bu mu kaldı diyeceksiniz belki ama siyasilerin seçim öncesi vaatlerine bakarsak çok da bir şey istediğimizi zannetmiyorum.

Ülkemizde bisiklet sürmeyi bilenlerin sayısı binenlerin sayısının yarısı kadar yoktur belki. Oysa kilo vermek için ilaçlara harcanan parayla bisiklet alınsaydı hem yiyip hem de kilo verilebilirdi.

İnsanları pahalı şeylerin daha mutlu etmesine anlam veremiyorum. Duyarlı ve bilinçli nice nesillere…

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makaleye 1 Yorum Yapıldı
 1. Sinan ErtekinSinan Ertekin

  Güzel bir yazı olmuş teşekkürler…

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Sinan Ertekin Mamos

  Merhaba öncelikle kolay gelsin hayalete düşmüş bi hesap nasıl kurtalabilir twitter destek'e ne gibi bi mesaj yazılmalıdır ve bu mesajın dili türkçe mi olmalıdır örnek bir mesajla bilgilendirir misiniz bizi
 • Sinan Ertekin Nebi Garcı

  Bildiğim kadarıyla yok.
 • Sinan Ertekin Misafir

  Selamünaleyküm Nebi bey. Twitlerimizi beğenenlerin listesini topluca alabileceğimiz bir kod var mı?Yardımınız için teşekkürler.
 • Sinan Ertekin Burak Garcı

  AddMeFast gibi beğeni siteleri ve krediyle takipçi yollayan bir iki uygulama ve benzerleri Twitter Kuralları'na aykırı. Yani uymanız gereken, sadece limitler değil. Dolayısıyla Limiti aşmadığımız müddetçe istediğimiz gibi hareket edebilmemiz gerekmez mi? sorusuna hayır, istediğimiz gibi hareket edeb...
 • Sinan Ertekin Misafir

  Merhaba Ben herhangi bir limit aşımı yapmamama rağmen hesabım sıklıkla kilitleniyor Gelen mesajda olağanüstü bir durumla karşılaşıldığı bahanesi gösteriliyor Kilidi açınca da takip ettiklerim sıfırlanmış gözüküyor Bu durumda da takipçilerimden bazıları benim yaptığımı düşünerek takipten çıkıyor Olan...