Bisiklet Düşmanı Mazgallar!

25 05 2014 19:14 tarihinde, Genel kategorisinde yazıldı. 1 yorum yapıldı, 6459 kez okundu

Türkiye’de bisiklet deyince her ne kadar akla 20 yaş altı gençlerin boş vakitlerinde eğlenme aracı gelse de aslında bu anlayışın yavaş yavaş kırılmaya başladığını söyleyebiliriz.

50. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu gibi büyük organizasyonlar, her yaştan insanın bisiklet sporuna olan ilgi ve merakını arttırıcı faaliyetlerdir. Bu gibi organizasyonların ve bölgesel kulüplerin yaptığı çalışmaların giderek artması, bisiklet kültürünün yaygınlaşması ve hareket eden bir toplum olma yolundaki ilerleyişin hızlanması ümidimizdir.

Bisiklete trafikte farkındalık oluşturmak için çeşitli faaliyetler yürütülebilir. Mesela, sürücü kurslarına ve bisiklet satışı yapan esnaflara  el hareketleri ile ilgili bisikletlilerin trafikte akışını ve güvenliğini sağlayacak broşürler hazırlanıp dağıtmaları için verilebilir.

bisiklet dili

Bisikletlilerin yapmaları gerekenlerin haricinde önemli bir şey daha var. Bisiklet yolu her yerde imkanlar el vermediği için yapılamayabilir. Ancak bisikleti hiçe sayan bazı yol yapım anlayışına sahip belediyeler mevcut.

Mazgallar, yol üzerindeki suyun tahliyesi için yapılan bir çözüm. Ancak anlaşılması güçtür ki mazgalların çoğu, kesikler yola paralel olacak şekilde yerleştiriliyor.

mazgalFarkedilmediğinde ölümcül kazalara bile sebep olabilen bu mazgalların eğik koyulması ya da kare şeklinde mazgal üretilmesi ne kadar zor bir iştir merak ediyorum.

Yukarıdaki fotoğrafta sol kısımdaki fotoğraf İzmir Belediyesi tarafından hazırlanmış bir bisiklet tuzağı. Ya da siz adına medeniyet mi dersiniz bilemiyorum…

Şimdi, her şeyi hallettik de bu mu kaldı diyeceksiniz belki ama siyasilerin seçim öncesi vaatlerine bakarsak çok da bir şey istediğimizi zannetmiyorum.

Ülkemizde bisiklet sürmeyi bilenlerin sayısı binenlerin sayısının yarısı kadar yoktur belki. Oysa kilo vermek için ilaçlara harcanan parayla bisiklet alınsaydı hem yiyip hem de kilo verilebilirdi.

İnsanları pahalı şeylerin daha mutlu etmesine anlam veremiyorum. Duyarlı ve bilinçli nice nesillere…

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makaleye 1 Yorum Yapıldı
 1. Sinan ErtekinSinan Ertekin

  Güzel bir yazı olmuş teşekkürler…

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Sinan Ertekin Mehmet

  Gayet güzel bir anlatımda bulunmuşsunuz. Sayenizde öğrettiğiniz şekilde yaparak bir kişiyi engelledim bende.
 • Sinan Ertekin Misafir

  Merhaba, ınstagram nega araç eklentisini almak istiyorum. Hesap bilgilerinizi atar mısınız?
 • Sinan Ertekin Misafir

  yorum özelliği müthiş oldu hocam umarım zamanlı gönderi planlama özelliği de getirirsiniz de piyasadaki herkes sizin ekletiyi kullanır.
 • Sinan Ertekin Mehmet

  İnstagram nega araç eklentisini iki ayrı hesabım için aldım kullanıyorum. Ücreti de gayet makul. Bir çok işime yaradı, takipçi sayısı arttırmada kesinlikle faydalı bir araç. Yeni eklenen yorum modülü etiket bazlı ve kullanıcı bazlı olur ise çok daha mükemmel olacak. Böyle yararlı bir uygulamayı oldu...
 • Sinan Ertekin Nebi Garcı

  E-posta gönderildi