Bisiklet Kilometre Saati Ayarlama

18 09 2014 14:43 tarihinde, Genel kategorisinde yazıldı. 17 yorum yapıldı, 33996 kez okundu

Bisiklet kilometre saati yani yol bilgisayarı için lastik çapına göre girilecek değerlere ihtiyacınız vardır. Bisiklet km saati ayarı için lastik çapları...

Eğer bir bisiklet sahibiyseniz ve bu spora birazcık merakınız varsa bir kilometre saatine yani bisiklet bilgisayarına ihtiyaç duymuşsunuzdur.

Bisiklet yol bilgisayarı alırken öncelikle iki seçimden birini yapmanız gerekir:  Kablolu ya da kablosuz.

Kablosuz yol bilgisayarları genelde diğer elektronik cihazların etkisinde kalır ve siz istemeseniz de 80-90 km hızla gidiyor olabilirsiniz. Bir yüksek gerilim hattının altından geçerken 90km hızla gidiyor olabilirsiniz. Bunu bir mucezeymiş gibi alıglayabilirsiniz ama gerçek olan kablosuz bilgisayarların birazcık daha geliştirilmeye ihtiyacı olduğudur.

Kablolu yol bilgisayarları daha güvenli sonuçlar vereceği için tercih sebebiniz olabilir. Her iki cihazın kurulum ve ayar işlemi genelde aynıdır. Sadece kablo farkı vardır.

Bisiklet Kilometre Saati Ayarlama

Kilometre saatini pilini taktıktan sonra ya da resetledikten sonra doğru ayarları yapmadığınız sürece kerçek hızınızı bilemezsiniz.

Lastik çapını inch ya da mm cinsinden girmeniz istenecektir. Eğer 24 inch bir bisiklete lastik çapını girmez ve varsayılan değerle giderseniz yanlış sonuçlar alırsınız.

Sheel size, CIR, Inch gibi değerler istenirse öncelikle yapmanız gereken bisikletinizin lastiğini kontrol etmek.

bisiklet lastigi

Diyelim ki lastiğinizde (47-559) 26×175 yazılı. Sizden istenen eğer INCH ise ve sadece iki rakam girebiliyorsanız 26 girin.

Eğer 4 adet rakam girmeniz isteniyorsa mm cinsinden değer girmeniz gerekir ki bu en hassas hesaplamayı yapar ve 47-559 yani 26×175 için gireceğiniz rakam 2023’tür. Diyelim ki cm olarak istedi ve 3 adet rakam girebiliyorsunuz. O halde mm değerini yuvarlayın. Mesele 2023 için 202 girin. Eğer 2023 değil de 2025 olsaydı 202 buçuk olacağı için 203 girecektik.

Tüm bu değerlerin listesine Lastik çapları dosyasından ya da bir başka km saati klavuzundan ulaşabilirsiniz.

Bisiklet kilometre saati

Yukarıda benim cihaz mm olarak istiyordu. 26×1 3/8 lastik çapı için 2068 girdim.

Dosyadaki çizelgede ihtiyacınız olan tüm lastikler için değerler yazılıdır. Eğer bilgisayarınızın kullanım klavuzunda bulamadığınız bir değer varsa çizelgede tümü mevcut.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makale 2 Sayfada 17 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. Selam arkadașlar benim lastik üzerinde 400-8 büyük puntoyla yazıyor birde c-168-2 yazıyor ben șimdi cihaza hangi ölcüleri sasıl girmeliyim lütfen yardıncı olurmusunuz.

 2. Dostum çapları anlatmışsın güzelde, cihaza bu çapları yazabilmek için adım adım hangi tuşlara basılması gerektiğini yazsan daha aydınlatıcı olurdu.

 3. Beyler kod 50-584 Jant 27.5 2.00 mm olarak istiyor ne girmem gerek lütfen yardımmm

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Misafir Mamos

  Merhaba öncelikle kolay gelsin hayalete düşmüş bi hesap nasıl kurtalabilir twitter destek'e ne gibi bi mesaj yazılmalıdır ve bu mesajın dili türkçe mi olmalıdır örnek bir mesajla bilgilendirir misiniz bizi
 • Misafir Nebi Garcı

  Bildiğim kadarıyla yok.
 • Misafir Misafir

  Selamünaleyküm Nebi bey. Twitlerimizi beğenenlerin listesini topluca alabileceğimiz bir kod var mı?Yardımınız için teşekkürler.
 • Misafir Burak Garcı

  AddMeFast gibi beğeni siteleri ve krediyle takipçi yollayan bir iki uygulama ve benzerleri Twitter Kuralları'na aykırı. Yani uymanız gereken, sadece limitler değil. Dolayısıyla Limiti aşmadığımız müddetçe istediğimiz gibi hareket edebilmemiz gerekmez mi? sorusuna hayır, istediğimiz gibi hareket edeb...
 • Misafir Misafir

  Merhaba Ben herhangi bir limit aşımı yapmamama rağmen hesabım sıklıkla kilitleniyor Gelen mesajda olağanüstü bir durumla karşılaşıldığı bahanesi gösteriliyor Kilidi açınca da takip ettiklerim sıfırlanmış gözüküyor Bu durumda da takipçilerimden bazıları benim yaptığımı düşünerek takipten çıkıyor Olan...