Cep Telefonu ile Wifi Üzerinden Dosya Paylaşma

21 04 2013 19:32 tarihinde, Bilgisayar, Mobil Araçlar kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 6666 kez okundu

Teknoloji hızla gelişiyor ama bundan istifade etmemek de kendimize eziyet olur diye düşünüyorum.

Bir cep telefonu alırken aranması gereken özelliklerden biri Wifi desteği diğeri de GPS olsagerek. Aslında en önemlisi telefona hükmedebilmek. Ne kadar kişiselleştirilebilir olursa o kadar iyidir. Bu konuda Symbian ve Android çok başarılıdır.

Şimdi anlatacağım konu ise sadece Symbian S60 V3 için geçerli. Aslında diğer cihazlar için de belki vardır ama prensibim gereği denemediğim bir şeyi paylaşamıyorum. Yazanlar yok mudur? tabiki vardır ama bu yazının altına biri gelip yazdığında saçmalamayacaksam bunu denemiş olmam gerekir 🙂 Her neyse,

Telexy isimli bir yazılımın ürünü olan SymSMB isimli bir programı sizlere görseller eşliğinde anlatayım.

Bu program sayesinde neler yapılır?

Programla bağlı olduğunuz ağlardaki tüm paylaşılan dosya ve klasörleri izinler dahilinde okuyabilir ya da klasörlere dosya yazabilirsiniz.

Telefonunuzdan çektiğiniz bir fotoğrafı Wifi bağlanısında ve kapsama alanı içerisindeyken bağlı başka bir cep telefonundan ya da bilgisayardan görebilir izinler dahilinde kopyalama ya da klasöre dosya yazma işlemi yapabilirsiniz.

Programın kendisinde bulunan bir özellik müzik çalar ile müzik dosyalarını direk oynatabilirsiniz. Yani ağdaki bir bilgisayardaki müzikleri telefonunuzdan ya da telefonunuzdaki müzikleri bilgisayarınızdan dinleyebilir, kopyalayabilirsiniz.

Telefonunuzdaki bir klasörü, dosyayı ya da sürücüyü paylaşıma açabilir ve yazma ya da okuma izni verebilirsiniz.

Şimdi sırayla bu işlemleri nasıl gerçekleştireceğimizden bahsedeyim.

Ağ bağlantısı oluşturma

Bu işlemi yaparak telefonumuzdaki dosyaları paylaşıma açabiliriz. Bağlantı oluşturulmazsa dosyayı paylaşıma açsanız dahi ağda gözükmez.

Programı açın ve Denetim Masası(1)>bağlantılar(2)>yeni(3) diyerek bir yeni bağlantı oluşturma aşamasına geçin.symsmb-baglanti4 numaralı görselde ad olarak bir isim verebilirsiniz kendinize göre. Bağlantı noktası olarak Wifi ağınızla oluşturduğunuz bağlantı noktanızı seçin. Ardından bitti deyip işlemi tamamlayın.

Şimdi bilgisayardan girildiğinde ağınız gözükür. Ancak dosya paylaşılmadığı için boş gözükür. Şimdi dosya paylaşmayı anlatayım. (2. sayfada)

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.


Sayfa 1 Sayfa 2

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Mehmet

  Gayet güzel bir anlatımda bulunmuşsunuz. Sayenizde öğrettiğiniz şekilde yaparak bir kişiyi engelledim bende.
 • Anonim Misafir

  Merhaba, ınstagram nega araç eklentisini almak istiyorum. Hesap bilgilerinizi atar mısınız?
 • Anonim Misafir

  yorum özelliği müthiş oldu hocam umarım zamanlı gönderi planlama özelliği de getirirsiniz de piyasadaki herkes sizin ekletiyi kullanır.
 • Anonim Mehmet

  İnstagram nega araç eklentisini iki ayrı hesabım için aldım kullanıyorum. Ücreti de gayet makul. Bir çok işime yaradı, takipçi sayısı arttırmada kesinlikle faydalı bir araç. Yeni eklenen yorum modülü etiket bazlı ve kullanıcı bazlı olur ise çok daha mükemmel olacak. Böyle yararlı bir uygulamayı oldu...
 • Anonim Nebi Garcı

  E-posta gönderildi