Chrome Geçmişini Kalıcı Olarak Silme

28 02 2012 11:01 tarihinde, Tarayıcılar kategorisinde yazıldı. 16 yorum yapıldı, 44857 kez okundu

Chrome kullanıcıları ve diğer tarayıcı kullanıcılarının sıkça dert ettikleri bir konu da internet geçmişinin kalıcı olarak silinmesi. Şimdi Google Crome’da internet geçmişinizi kalıcı olarak nasıl silebileceğinizden bahsedeceğim.

Öncelikle Kalıcı olarak silmek için bir Wipe dediğimiz üst üste yazarak silme yöntemini kullanan bir programa ihtiyacımız var. Bunu nereden bulursanız bulun demiyorum tabi daha önce paylaştığım >şu< konudan indiriyorsunuz.

İndirme işlemini ve kullanmayı verdiğim linkte ayrıntılı şekilde anlattım. Şimdi programımız kurulu ve hazırsa Chrome geçmişimizi ve tarayıcımızla ilgili yaptığımız işlemleri kaydeden dosyaları silmeyi anlatayım. Bu arada bir konuya açıklık getireyim, bu dosyaları sildiğimizde tarayıcımızı açınca tekrar temiz dosyaları oluşturacak. Yani silince tarayıcıda herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Şimdi Google Chrome’u kapatıyoruz ve işleme bitene kadar tarayıcımızı açmıyoruz. Masaüstünde ya da görev çubuğunuzda yer alan  Chrome ikonuna   sağ tıklıyoruz ve en alttan “özellikler” seçeneğinden girip üst sekmelerden “kısayol” sekmesini seçiyoruz.

Oradan “hedef” ya da “başlama yeri” isimli kutucuktaki adresimizi başındaki tırnak işaretini kopyalamadanChrome da beraber kopyalıyoruz. Örnek  bu benim adresim  bunun kırmızı renkli kısmını kopyalıyoruz  “C:Documents and SettingsAdministratorLocal SettingsApplication DataGoogleChromeApplicationchrome.exe

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.


Sayfa 1 Sayfa 2 Sayfa 3

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makale 16 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. peki bunu yaptıktan sonra bilgisayar konusunda bilgili biri yinede
  geçmişe ulaşabilir mi

  • çok güzel bir soru 🙂 Elbette daha gelişmiş programlar ve bunu elinde bulunduran emniyet vs çözebilir belki ama yapabileceğimiz en iyi şey bu şimdilik 🙂

 2. Ahmet EsirgeyenAhmet Esirgeyen

  mrb başlama yerini belgerime kopyalaıyorm sadece application dosyası karşıma çıkıyor user data yok ne yapmalıyım ?? lütfen acil cevap verin bilgisayarımı satacağım

  • Anladığım kadarıyla senin Chrome c:\\program files içerisine kurulmuş. Orada user data olmaz sadece. O yüzden C:\Documents and Settings\kullanıcı adın\Local Settings\Application Data\Google\Chrome yolunu izle. Orada olacaktır. Eğer program files’a kurmamışsa mutlaka olmalı ya da silinmiştir gizli değil çünkü.

 3. chrome kullanıcısıyım babam bilgisayarımı format attırmaya götürdü bilgisayarcı bu girdiğim siteyi görür mü format atarken (özel bir şekilde aramazsa)

  • Eğer format atacak kişi ya da attıracak kişi çok meraklı değilse bakmaz zaten tarayıcı geçmişine. Format atacak kişinin de müşterilerinin gizliliğini düşüneceği kanaatindeyim. Özel bir şekilde aramazsa görmez. Zaten büyük ihtimal açmadan direk formata başlar.

 4. sanırım benimki de program files içine kurulu ve nasıl yapacağımı anlamadım C:\Documents and Settings\kullanıcı adın\Local Settings\Application Data\Google\Chrome bunu mu kopyalayıp yapıştırcam? bilgiler için şimdiden teşekkürler

  • Google Chrome’un kısayol ikonuna sağ tıklayıp özelikler deyip kısayol adresini bulun. Oradan nerede kurulu olduğunu bulabilirsiniz. Sonra belirtilen dosyaları silin.

 5. program files’a kurulu onu buluyorum fakat orda sadece application dosyası var user data falan yok google ilgili dosyalara baktım history diye bir şey de yok. chromu pcden kaldırıp tekrar kurayım ama nasıl program files’a kurmayacağımı bilmiyorum ?

  • Orada kuruluysa C:\Documents and Settings\Administrator\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default bu yolu izle. Administrator yerine kullanıcı adını yaz. Ya da zaten administrator kullanıyorsan dire k bu yola git.

 6. Baya vakit alacak zahmetli bir yönteme benziyor… bu işlemin daha kısa bir çözümü yok mu?

  • Wipe uygulayan programları araştırın dilerseniz. Belki daha hızlı olanını bulabilirsiniz. Onun haricinde vakit alacak bir şey yok zaten sadece girip Chrome dosyalarını seçmek kalıyor 🙂

 7. geçmişden sildikten sonra gizli olan bir yer var orayı biliyormusunuz ? internet explayerde oldugu gibi …bilgilendirirseniz iyi olur teşekkürler..

  • Demek istediğinizi anlamadım. Gizli olan yer neresi acaba geçmişin kaydedildiği dosyaları zaten gösterdim başka yere kaydedilmiyor.

 8. ben link girme yerindeki bir adresi silmek istiyorum mesela facebook, bunu nasıl yapabilirim

  • Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayıp “geçmiş” dedikten sonra gelen sayfadan üst kısımda “Tüm tarama verilerini temizle” butonuna tıklayarak adres satırınıza daha önce girilen adresleri temizleyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Nebi Garcı Nebi Garcı

  https://www.instagram.com/accounts/access_tool/accounts_you_blocked adresine bilgisayardan girdiğinizde görünmesi gerek. O da sizi engellediyse görünmeyebilir
 • Nebi Garcı Misafir

  Merhaba. Bu şekilde bilgisayardan beni engelleyen kullanıcıyı engelledim fakat telefondaki instagram uygulanmasındaki hesabımda engellenenler listesinde görünmüyor. ne yapmak lazım?
 • Nebi Garcı Mehmet

  Gayet güzel bir anlatımda bulunmuşsunuz. Sayenizde öğrettiğiniz şekilde yaparak bir kişiyi engelledim bende.
 • Nebi Garcı Misafir

  Merhaba, ınstagram nega araç eklentisini almak istiyorum. Hesap bilgilerinizi atar mısınız?
 • Nebi Garcı Misafir

  yorum özelliği müthiş oldu hocam umarım zamanlı gönderi planlama özelliği de getirirsiniz de piyasadaki herkes sizin ekletiyi kullanır.