Chrome’da Otomatik Güncelleme Özelliği Nasıl Kapatılır?

14 04 2014 20:34 tarihinde, Tarayıcılar kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 35690 kez okundu

Google Chrome internet tarayıcısına giriş yaptığı andan itibaren kullanıcılara her yeni sürümde yeni bir kullanışlı özellik sunuyor.

Chrome, sürümlerine yenilerini, yen sürümlere yeni özelliklerini ekleyerek 34.0.1847.116’ya kadar geldi. Son birkaç sürümdür pek de kullanışlı olmayan özelliklerin yanında hız olarak da pek bir yol kat edemedi.

Chrome’un can sıkıcı özelliklerinden kısaca bahsetmek gerekirse bunların başında hiç şüphesiz yeni sekme sayfasına getirdiği Google logosu ve hiçbir işe yaramayan bir arama çubuğu. Zaten aramak için bir şeyler yazdığınızda Chrome adres satırına yönlendiriliyorsunuz. Bu can sıkıcı özelliği kaldırıp eski haline getirmeyle ilgili chrome://flags bölümünde bir özellik yer alıyordu. Ancak bir süre sonra onu da kaldırdı ve herkesi sinir bozucu bir yeni sekme sayfasına mahkum etti.

Bunların yanında Chrome, hız bakımından eski sürümlere göre çok geride kalıyor. Bunu eğer eski bir Chrome sürümünü denerseniz rahatlıkla farkedebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi Chrome, Chromium açık kaynaklı tarayıcının üzerine bazı eklemeler yapılarak sunulmuş halidir. Yani Chromium isimli tarayıcıyı da bilgisayarınızda kullanabilirsiniz. Chromium otomatik güncelleme yapmıyor ve Chrome’a göre daha hızlıdır.

Konuyu toparlamak gerekirse, Chrome her yeni sürümde daha da kötüye gitmekte. Daha hızlı bir gezinme için eski sürüme geçip güncellemeyi kapatmak isterseniz ya da mevcut sürümde kalmak, otomatik güncellemeyi iptal etmek isterseniz aşağıdaki adımları izleyin.

1– Adres satırına Chrome://plugins yazıp gidin. Burada “Google Update” eklentisini devre dışı bırakın.

chrome plugins

2 Windows+R yapıp çalıştır’a “services.msc” yazın ve Windows servislerinde yer alan Google Güncelleme hizmetlerini devre dışı bırakın.

servisler

3– Chrome’un kurulu olduğu dizine gidip (büyük olasılıkla şöyledir: C:\Program Files\Google\Update) “GoogleUpdate.exe” dosyalarını silin.

4– Windows+R yapıp “regedit” yazın ve şu yolu izleyin. HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Google\Update\AutoUpdateCheckPeriodMinutes buradaki REG_DWORD değeri 1’dir onu “0” yapın.

Bu işlemlerden sonra Chrome’un hakkında bölümüne girdiğinizde yeni sürüm kontrolü yapılacaktır ancak bir hata alacaksınız. Yani güncelleme olmayacak.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Nebi Garcı

  Yazının altına not düştüm kaldırıldığında
 • Anonim yorumcu

  eklentinizi güncelleyin.
 • Anonim yorumcu

  Bu özellik twitterdan kaldırılmış. Link kırık ve mevcut profilimdeki mesaj butonu ve saatler kaldırılmış..
 • Anonim Misafir

  takip işlem sırasına alıyor fakat başlamıyor hocam çözümü nedir acaba
 • Anonim Misafir

  Merhaba, bu islemi yapmam icin oncelikle tarayicidan instagram sifremi girmem mi gerekiyor.Cunku beni engelleyen birini benimde engelleyebilmem icin login olup engelle butonuna basmam gerekmiyor mu?