Daha Hızlı Yazmanız İçin Eğlenceli Araçlar

08 04 2013 22:00 tarihinde, Bilgisayar İpuçları kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 4180 kez okundu

Daktilo, hayatımızda yer edinemeden gözlerden kayboldu. Bilgisayar ise 7’den 70’e herkesin az çok meşguliyetinin olduğu bir teknoloji harikası.

Bilgisayar kullanırken bocalamadan bir şeyler yazmak ne kadar önemli bilirsiniz. Bunu anlamak için işiniz aceleyken yaşlı bir banka çalışanının bulunduğu gişeye uğramanız yeterli olacaktır.

Peki daha hızlı yazabilmek için neler yapılabilir bunlardan bahsetmek istiyorum.

10 parmak diye bir şey var. Ama 10 parmak öğrenmeden de çok hızlı yazabilirsiniz. O kadar rahat olmayabilir ama yine de iyidir.

10 parmak öğrenmek istiyorsanız kesinlikle bir yazılı kaynağa ihtiyacınız vardır.

Bir 10 parmak eğitimi için kitaptan çalışmak size bilgisayardaki bir uygulamadan daha çok şey kazandırır. Çünkü bilgisayar ekranına bakmadan yazmak mecburiyetinde kalabilirsiniz. Elinizdeki bir kitabı bilgisayara aktarmak istediğinizde bir kitaba, bir bilgisayara ya da klavyeye bakmak mecburiyetinde kalmamak için kitaptan 10 parmak çalışmak daha iyidir.

10 parmak öğrenmeye başladığınızda eski yazma şeklinizi bırakmak zorundasınız. Aksi halde başarmanız bir hayli güç olacaktır. Sık sık tüm tuş çalışmalarını tekrar etmezseniz hangi parmakla hangi tuşa dokunulacağını unutup yanlış alışabilirsiniz.

Kitaptan çalışmayı bitirdiniz ve ekrana bakmadan yazabiliyorsanız kendinizi de geliştirmenizde fayda var. Eğer bilgisayarda bu işi yapmak istiyorsanız işte şimdi sizlere bunu eğlenceli hale getirecek birkaç uygulamadan bahsedeceğim.

Katipler.net

katipler-10-parmak

Bildiğiniz gibi 10 parmak klavye bilgisine en çok ihtiyacı olan katiplerdir. katipler.net adresinde 10 parmak klavye uygulaması mevcut. Oradan ekrandaki metni girerek kendinizi sınayabilir ve geliştirebilirsiniz.

Typing Maniac

10-parmak-typing-maniac

Facebook’ta çok vakit geçiren biriyseniz bu uygulama size göre. Aslında bir oyun. Ancak aynı zamanda ingilizcenizi de geliştirecektir.

Oyunda yukarıdan rastgele dökülen kelimeler var. Bu kelimeleri yazmanız gerekiyor. Ne kadar hızlı olursanız o kadar iyidir.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Mehmet

  Gayet güzel bir anlatımda bulunmuşsunuz. Sayenizde öğrettiğiniz şekilde yaparak bir kişiyi engelledim bende.
 • Anonim Misafir

  Merhaba, ınstagram nega araç eklentisini almak istiyorum. Hesap bilgilerinizi atar mısınız?
 • Anonim Misafir

  yorum özelliği müthiş oldu hocam umarım zamanlı gönderi planlama özelliği de getirirsiniz de piyasadaki herkes sizin ekletiyi kullanır.
 • Anonim Mehmet

  İnstagram nega araç eklentisini iki ayrı hesabım için aldım kullanıyorum. Ücreti de gayet makul. Bir çok işime yaradı, takipçi sayısı arttırmada kesinlikle faydalı bir araç. Yeni eklenen yorum modülü etiket bazlı ve kullanıcı bazlı olur ise çok daha mükemmel olacak. Böyle yararlı bir uygulamayı oldu...
 • Anonim Nebi Garcı

  E-posta gönderildi