Daha Hızlı Yazmanız İçin Eğlenceli Araçlar

08 04 2013 22:00 tarihinde, Bilgisayar İpuçları kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 3935 kez okundu

Daktilo, hayatımızda yer edinemeden gözlerden kayboldu. Bilgisayar ise 7’den 70’e herkesin az çok meşguliyetinin olduğu bir teknoloji harikası.

Bilgisayar kullanırken bocalamadan bir şeyler yazmak ne kadar önemli bilirsiniz. Bunu anlamak için işiniz aceleyken yaşlı bir banka çalışanının bulunduğu gişeye uğramanız yeterli olacaktır.

Peki daha hızlı yazabilmek için neler yapılabilir bunlardan bahsetmek istiyorum.

10 parmak diye bir şey var. Ama 10 parmak öğrenmeden de çok hızlı yazabilirsiniz. O kadar rahat olmayabilir ama yine de iyidir.

10 parmak öğrenmek istiyorsanız kesinlikle bir yazılı kaynağa ihtiyacınız vardır.

Bir 10 parmak eğitimi için kitaptan çalışmak size bilgisayardaki bir uygulamadan daha çok şey kazandırır. Çünkü bilgisayar ekranına bakmadan yazmak mecburiyetinde kalabilirsiniz. Elinizdeki bir kitabı bilgisayara aktarmak istediğinizde bir kitaba, bir bilgisayara ya da klavyeye bakmak mecburiyetinde kalmamak için kitaptan 10 parmak çalışmak daha iyidir.

10 parmak öğrenmeye başladığınızda eski yazma şeklinizi bırakmak zorundasınız. Aksi halde başarmanız bir hayli güç olacaktır. Sık sık tüm tuş çalışmalarını tekrar etmezseniz hangi parmakla hangi tuşa dokunulacağını unutup yanlış alışabilirsiniz.

Kitaptan çalışmayı bitirdiniz ve ekrana bakmadan yazabiliyorsanız kendinizi de geliştirmenizde fayda var. Eğer bilgisayarda bu işi yapmak istiyorsanız işte şimdi sizlere bunu eğlenceli hale getirecek birkaç uygulamadan bahsedeceğim.

Katipler.net

katipler-10-parmak

Bildiğiniz gibi 10 parmak klavye bilgisine en çok ihtiyacı olan katiplerdir. katipler.net adresinde 10 parmak klavye uygulaması mevcut. Oradan ekrandaki metni girerek kendinizi sınayabilir ve geliştirebilirsiniz.

Typing Maniac

10-parmak-typing-maniac

Facebook’ta çok vakit geçiren biriyseniz bu uygulama size göre. Aslında bir oyun. Ancak aynı zamanda ingilizcenizi de geliştirecektir.

Oyunda yukarıdan rastgele dökülen kelimeler var. Bu kelimeleri yazmanız gerekiyor. Ne kadar hızlı olursanız o kadar iyidir.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Mamos

  Merhaba öncelikle kolay gelsin hayalete düşmüş bi hesap nasıl kurtalabilir twitter destek'e ne gibi bi mesaj yazılmalıdır ve bu mesajın dili türkçe mi olmalıdır örnek bir mesajla bilgilendirir misiniz bizi
 • Anonim Nebi Garcı

  Bildiğim kadarıyla yok.
 • Anonim Misafir

  Selamünaleyküm Nebi bey. Twitlerimizi beğenenlerin listesini topluca alabileceğimiz bir kod var mı?Yardımınız için teşekkürler.
 • Anonim Burak Garcı

  AddMeFast gibi beğeni siteleri ve krediyle takipçi yollayan bir iki uygulama ve benzerleri Twitter Kuralları'na aykırı. Yani uymanız gereken, sadece limitler değil. Dolayısıyla Limiti aşmadığımız müddetçe istediğimiz gibi hareket edebilmemiz gerekmez mi? sorusuna hayır, istediğimiz gibi hareket edeb...
 • Anonim Misafir

  Merhaba Ben herhangi bir limit aşımı yapmamama rağmen hesabım sıklıkla kilitleniyor Gelen mesajda olağanüstü bir durumla karşılaşıldığı bahanesi gösteriliyor Kilidi açınca da takip ettiklerim sıfırlanmış gözüküyor Bu durumda da takipçilerimden bazıları benim yaptığımı düşünerek takipten çıkıyor Olan...