Daha Hızlı Yazmanız İçin Eğlenceli Araçlar

08 04 2013 22:00 tarihinde, Bilgisayar İpuçları kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 3815 kez okundu

Daktilo, hayatımızda yer edinemeden gözlerden kayboldu. Bilgisayar ise 7’den 70’e herkesin az çok meşguliyetinin olduğu bir teknoloji harikası.

Bilgisayar kullanırken bocalamadan bir şeyler yazmak ne kadar önemli bilirsiniz. Bunu anlamak için işiniz aceleyken yaşlı bir banka çalışanının bulunduğu gişeye uğramanız yeterli olacaktır.

Peki daha hızlı yazabilmek için neler yapılabilir bunlardan bahsetmek istiyorum.

10 parmak diye bir şey var. Ama 10 parmak öğrenmeden de çok hızlı yazabilirsiniz. O kadar rahat olmayabilir ama yine de iyidir.

10 parmak öğrenmek istiyorsanız kesinlikle bir yazılı kaynağa ihtiyacınız vardır.

Bir 10 parmak eğitimi için kitaptan çalışmak size bilgisayardaki bir uygulamadan daha çok şey kazandırır. Çünkü bilgisayar ekranına bakmadan yazmak mecburiyetinde kalabilirsiniz. Elinizdeki bir kitabı bilgisayara aktarmak istediğinizde bir kitaba, bir bilgisayara ya da klavyeye bakmak mecburiyetinde kalmamak için kitaptan 10 parmak çalışmak daha iyidir.

10 parmak öğrenmeye başladığınızda eski yazma şeklinizi bırakmak zorundasınız. Aksi halde başarmanız bir hayli güç olacaktır. Sık sık tüm tuş çalışmalarını tekrar etmezseniz hangi parmakla hangi tuşa dokunulacağını unutup yanlış alışabilirsiniz.

Kitaptan çalışmayı bitirdiniz ve ekrana bakmadan yazabiliyorsanız kendinizi de geliştirmenizde fayda var. Eğer bilgisayarda bu işi yapmak istiyorsanız işte şimdi sizlere bunu eğlenceli hale getirecek birkaç uygulamadan bahsedeceğim.

Katipler.net

katipler-10-parmak

Bildiğiniz gibi 10 parmak klavye bilgisine en çok ihtiyacı olan katiplerdir. katipler.net adresinde 10 parmak klavye uygulaması mevcut. Oradan ekrandaki metni girerek kendinizi sınayabilir ve geliştirebilirsiniz.

Typing Maniac

10-parmak-typing-maniac

Facebook’ta çok vakit geçiren biriyseniz bu uygulama size göre. Aslında bir oyun. Ancak aynı zamanda ingilizcenizi de geliştirecektir.

Oyunda yukarıdan rastgele dökülen kelimeler var. Bu kelimeleri yazmanız gerekiyor. Ne kadar hızlı olursanız o kadar iyidir.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Nebi Garcı

  Tampermonkey kurulumu için ingilizce bilmenize gerek yok. Mevcur şartlarda eklentiyi kurabiliyor olmanız lazım.
 • Anonim bayram

  ingilizcem yok bu yüzden tampermonkey i kuramadım yardımcı olur musunuz.
 • Anonim Misafir

  Hesabım kilitlendi telefonuma kimlik doğrulama kodu gelmesi lazım hesabıma girebilmem için ama kod gönderdik yazıyor gelmiyor lütfen yardımcı olur musun
 • Anonim Nebi Garcı

  Kod çalışıyor. Twitter bir şeyler değiştirmiş olmalı.
 • Anonim Nebi Garcı

  Sorun 2.6.0 sürümünde çözüldü. Eklentinizi güncelleyin.