Ekran Görüntüsü Olarak Gif (Animasyon) Kaydetme

05 04 2013 14:10 tarihinde, Bilgisayar kategorisinde yazıldı. 1 yorum yapıldı, 26978 kez okundu

Klavyedeki Print Screen tuşunun ne işe yaradığını bilmeyenimiz yoktur. Bilgisayarımızın ekranında ne var ne yok ise (yoksa çekmez) fotoğrafını çekmeye yarayan ve her bilgisayarda(klavyede) bulunan bir tuştur.

Bu tuş ile aldığımız ekran fotoğrafı animasyon değildir ve yaptığımız sıralı işlemleri  göstermek için kullanamayız. Hepsini toplayıp gif yapabiliriz belki ama bu da zahmetlidir. Ancak ekranın videosunu çekebiliriz bunu da gif olarak elde etmek istiyorsak video’yu gif formatında fotoğrafa çevirmek gerekir.

Kısacası ekrandan fotoğraf (gif) formatında bir animasyon elde etmek istiyorsanız en kısa yolunu sizlere anlatmaya çalışacağım.

Elimizde GifCam isimli bir program var. Bunu indiriyoruz.

Programı direk masaüstüne ya da herhangi bir yere taşıyıp çalıştırabilirsiniz. Kurulum gerektirmez ve basit küçük bir araçtır.

Programı başlattığınızda şeffaf bir pencere karşınıza gelecektir. Bu pencere açıktır yani pencere içerisinde işlem yapabilirsiniz. Çerçevenin arka kısmında yaptığınız işlemler kaydedilir. Örnekle aşağıdaki fotoğrafta bahsedeyim.

gifcam-uygulamaAşağıdaki fotoğrafta ben masaüstünde çalışıyorum. Gifcam programının çerçevesinin altında notepad++ isimli gelişmiş not defteri uygulaması var ve içerisindeki hareketleri kaydediyorum.

Gifcam isimli programın penceresinin sağ kısmında butonlar mevcut. Rec bildiğiniz gibi kayıt demektir. Tıkladığınızda artık çerçevesinin içindeki her hareketi kaydedecektir. Rec butonuna tıklandığında yerine stop yani durdur butonu geçer. Tıkladığınızda kayıt sonlandırılır.

Kayıt işlemini bitirdiniz ve kaydetmek istiyorsanız alttaki save butonuna tıklayın ve kaydedilecek konumu belirleyip kaydedin.

Pencere içerisindeki faliyetleriniz gif formatında seçtiğiniz klasör içerisine kaydedilir. Tıklayıp açtığınızda yaptığınız işlemler gif olduğu için tekrar tekrar gösterilir.

gifcam-uygulama-gifi

Basitçe anlatmaya çalıştım. Yukarıda görüntüsünü aldığım uygulamayı gif olarak kaydettim.  Gördüğünüz gibi basit ve kullanışlı 🙂 Kolaylıklar dilerim..

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makaleye 1 Yorum Yapıldı
 1. Gerçekten efsane bir program ve Efsane bir paylaşım olmuş. Çok teşekkür ederim. 🙂

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Emirhan Mamos

  Merhaba öncelikle kolay gelsin hayalete düşmüş bi hesap nasıl kurtalabilir twitter destek'e ne gibi bi mesaj yazılmalıdır ve bu mesajın dili türkçe mi olmalıdır örnek bir mesajla bilgilendirir misiniz bizi
 • Emirhan Nebi Garcı

  Bildiğim kadarıyla yok.
 • Emirhan Misafir

  Selamünaleyküm Nebi bey. Twitlerimizi beğenenlerin listesini topluca alabileceğimiz bir kod var mı?Yardımınız için teşekkürler.
 • Emirhan Burak Garcı

  AddMeFast gibi beğeni siteleri ve krediyle takipçi yollayan bir iki uygulama ve benzerleri Twitter Kuralları'na aykırı. Yani uymanız gereken, sadece limitler değil. Dolayısıyla Limiti aşmadığımız müddetçe istediğimiz gibi hareket edebilmemiz gerekmez mi? sorusuna hayır, istediğimiz gibi hareket edeb...
 • Emirhan Misafir

  Merhaba Ben herhangi bir limit aşımı yapmamama rağmen hesabım sıklıkla kilitleniyor Gelen mesajda olağanüstü bir durumla karşılaşıldığı bahanesi gösteriliyor Kilidi açınca da takip ettiklerim sıfırlanmış gözüküyor Bu durumda da takipçilerimden bazıları benim yaptığımı düşünerek takipten çıkıyor Olan...