Ekran Görüntüsü Olarak Gif (Animasyon) Kaydetme

05 04 2013 14:10 tarihinde, Bilgisayar kategorisinde yazıldı. 1 yorum yapıldı, 28105 kez okundu

Klavyedeki Print Screen tuşunun ne işe yaradığını bilmeyenimiz yoktur. Bilgisayarımızın ekranında ne var ne yok ise (yoksa çekmez) fotoğrafını çekmeye yarayan ve her bilgisayarda(klavyede) bulunan bir tuştur.

Bu tuş ile aldığımız ekran fotoğrafı animasyon değildir ve yaptığımız sıralı işlemleri  göstermek için kullanamayız. Hepsini toplayıp gif yapabiliriz belki ama bu da zahmetlidir. Ancak ekranın videosunu çekebiliriz bunu da gif olarak elde etmek istiyorsak video’yu gif formatında fotoğrafa çevirmek gerekir.

Kısacası ekrandan fotoğraf (gif) formatında bir animasyon elde etmek istiyorsanız en kısa yolunu sizlere anlatmaya çalışacağım.

Elimizde GifCam isimli bir program var. Bunu indiriyoruz.

Programı direk masaüstüne ya da herhangi bir yere taşıyıp çalıştırabilirsiniz. Kurulum gerektirmez ve basit küçük bir araçtır.

Programı başlattığınızda şeffaf bir pencere karşınıza gelecektir. Bu pencere açıktır yani pencere içerisinde işlem yapabilirsiniz. Çerçevenin arka kısmında yaptığınız işlemler kaydedilir. Örnekle aşağıdaki fotoğrafta bahsedeyim.

gifcam-uygulamaAşağıdaki fotoğrafta ben masaüstünde çalışıyorum. Gifcam programının çerçevesinin altında notepad++ isimli gelişmiş not defteri uygulaması var ve içerisindeki hareketleri kaydediyorum.

Gifcam isimli programın penceresinin sağ kısmında butonlar mevcut. Rec bildiğiniz gibi kayıt demektir. Tıkladığınızda artık çerçevesinin içindeki her hareketi kaydedecektir. Rec butonuna tıklandığında yerine stop yani durdur butonu geçer. Tıkladığınızda kayıt sonlandırılır.

Kayıt işlemini bitirdiniz ve kaydetmek istiyorsanız alttaki save butonuna tıklayın ve kaydedilecek konumu belirleyip kaydedin.

Pencere içerisindeki faliyetleriniz gif formatında seçtiğiniz klasör içerisine kaydedilir. Tıklayıp açtığınızda yaptığınız işlemler gif olduğu için tekrar tekrar gösterilir.

gifcam-uygulama-gifi

Basitçe anlatmaya çalıştım. Yukarıda görüntüsünü aldığım uygulamayı gif olarak kaydettim.  Gördüğünüz gibi basit ve kullanışlı 🙂 Kolaylıklar dilerim..

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makaleye 1 Yorum Yapıldı
 1. Gerçekten efsane bir program ve Efsane bir paylaşım olmuş. Çok teşekkür ederim. 🙂

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Emirhan Nebi Garcı

  Yazının altına not düştüm kaldırıldığında
 • Emirhan yorumcu

  eklentinizi güncelleyin.
 • Emirhan yorumcu

  Bu özellik twitterdan kaldırılmış. Link kırık ve mevcut profilimdeki mesaj butonu ve saatler kaldırılmış..
 • Emirhan Misafir

  takip işlem sırasına alıyor fakat başlamıyor hocam çözümü nedir acaba
 • Emirhan Misafir

  Merhaba, bu islemi yapmam icin oncelikle tarayicidan instagram sifremi girmem mi gerekiyor.Cunku beni engelleyen birini benimde engelleyebilmem icin login olup engelle butonuna basmam gerekmiyor mu?