En Kolay Yoldan Bir PDF Dosyası Nasıl Oluşturulur?

20 12 2013 21:59 tarihinde, Bilgisayar, Bilgisayar İpuçları kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 4966 kez okundu

Performans ödevler, dönem ödevleri, raporlar, tezler vs. bir çok proje için mutlaka bir çıktı almak zorunda kalmışsınızdır.

Bir belgenin çıktısını almak ya da saklamak için PDF dosyası oluşturma ihtiyacı hissettiğinizde bunun için bilgisayarınızda Acrobat uygulamasının yüklü olmasına gerek yok. Eğer Google Chrome ya da Yandex Browser kullanıyorsanız tarayıcınızdan bu işi kolaylıkla halledebilirsiniz.

Elinizde sadece bir metin varsa, yani görseller yoksa PDF oluşturmak daha basit. Yapmanız gereken bir metin belgesi oluşturmak ve içerisine metni yapıştırmak.

Metin belgesine sağ tıklayıp Chrome ya da Yandex Browser ile birlikte açtığınızda size bir web sayfası gibi gösterecektir. Sayfayı yazdırmak için CRTL+P yaptığınızda sol üst bölümde kaydet butonu çıkar. Buradan elinizdeki dosyayı PDF dosyası olarak kaydedebilirsiniz.

Eğer fotoğraf ve metin bir arada ise bunun için docs.google.com adresine gidip Google hesabınızla giriş yapmak. Giriş yaptıktan sonra sol üst bölümde “Oluştur” butonunu göreceksiniz. Buradan bir doküman oluşturup fotoğrafı sürükleyip metni yapıştırdıktan sonra “Dosya/farklı indir” deyip PDF dokümanı seçerek dosyanızı bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Yukarıdaki videoda daha açık ve anlaşılır şekilde görebilirsiniz. Google dokümanlar ile oluşturduğunuz belgeler ya da diğer dosyalar, Google hesabınızın ücretsiz online depolama alanınında saklanır.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Mehmet

  Gayet güzel bir anlatımda bulunmuşsunuz. Sayenizde öğrettiğiniz şekilde yaparak bir kişiyi engelledim bende.
 • Anonim Misafir

  Merhaba, ınstagram nega araç eklentisini almak istiyorum. Hesap bilgilerinizi atar mısınız?
 • Anonim Misafir

  yorum özelliği müthiş oldu hocam umarım zamanlı gönderi planlama özelliği de getirirsiniz de piyasadaki herkes sizin ekletiyi kullanır.
 • Anonim Mehmet

  İnstagram nega araç eklentisini iki ayrı hesabım için aldım kullanıyorum. Ücreti de gayet makul. Bir çok işime yaradı, takipçi sayısı arttırmada kesinlikle faydalı bir araç. Yeni eklenen yorum modülü etiket bazlı ve kullanıcı bazlı olur ise çok daha mükemmel olacak. Böyle yararlı bir uygulamayı oldu...
 • Anonim Nebi Garcı

  E-posta gönderildi