En Kolay Yoldan Bir PDF Dosyası Nasıl Oluşturulur?

20 12 2013 21:59 tarihinde, Bilgisayar, Bilgisayar İpuçları kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 4283 kez okundu

Performans ödevler, dönem ödevleri, raporlar, tezler vs. bir çok proje için mutlaka bir çıktı almak zorunda kalmışsınızdır.

Bir belgenin çıktısını almak ya da saklamak için PDF dosyası oluşturma ihtiyacı hissettiğinizde bunun için bilgisayarınızda Acrobat uygulamasının yüklü olmasına gerek yok. Eğer Google Chrome ya da Yandex Browser kullanıyorsanız tarayıcınızdan bu işi kolaylıkla halledebilirsiniz.

Elinizde sadece bir metin varsa, yani görseller yoksa PDF oluşturmak daha basit. Yapmanız gereken bir metin belgesi oluşturmak ve içerisine metni yapıştırmak.

Metin belgesine sağ tıklayıp Chrome ya da Yandex Browser ile birlikte açtığınızda size bir web sayfası gibi gösterecektir. Sayfayı yazdırmak için CRTL+P yaptığınızda sol üst bölümde kaydet butonu çıkar. Buradan elinizdeki dosyayı PDF dosyası olarak kaydedebilirsiniz.

Eğer fotoğraf ve metin bir arada ise bunun için docs.google.com adresine gidip Google hesabınızla giriş yapmak. Giriş yaptıktan sonra sol üst bölümde “Oluştur” butonunu göreceksiniz. Buradan bir doküman oluşturup fotoğrafı sürükleyip metni yapıştırdıktan sonra “Dosya/farklı indir” deyip PDF dokümanı seçerek dosyanızı bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Yukarıdaki videoda daha açık ve anlaşılır şekilde görebilirsiniz. Google dokümanlar ile oluşturduğunuz belgeler ya da diğer dosyalar, Google hesabınızın ücretsiz online depolama alanınında saklanır.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Misafir

  Gerçekten güzel bir çalışma. Ellerinize sağlık. Farklı çalışmalarınızı da bekliyorum.
 • Anonim Nebi Garcı

  Tampermonkey kurulumu için İngilizce bilmenize gerek yok. Verilen bilgilerle eklentiyi kurabiliyor olmanız lazım.
 • Anonim bayram

  ingilizcem yok bu yüzden tampermonkey i kuramadım yardımcı olur musunuz.
 • Anonim Misafir

  Hesabım kilitlendi telefonuma kimlik doğrulama kodu gelmesi lazım hesabıma girebilmem için ama kod gönderdik yazıyor gelmiyor lütfen yardımcı olur musun
 • Anonim Nebi Garcı

  Kod çalışıyor. Twitter bir şeyler değiştirmiş olmalı.