• Reklam & Sponsorluk
  • Gizlilik
  • Arşiv
  • Hakkında
  • İletişim

Facebook Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

11 10 2012 12:13 tarihinde, Facebook kategorisinde yazıldı. 4 yorum yapıldı, 11631 kez

Sanırım bu sorunun cevabını milyonlarca insan arıyor. Bu konuda biraz araştırdım ama tatmin edici çözümler sunan olmamış. Çeşitli dillerde aradım ama malesef bu konu pek kolay gözükmüyor. Ancak birkaç alternatif mevcut.

 

Facebook’ta arama çubuğuna yazıp aradığınız her şey Facebook tarafından kaydediliyor. Bunu kendi tarayıcı önbelleğinizde aramayın. Çünkü hangi bilgisayardan girerseniz girin arama geçmişiniz durur. Ayrıca aramış olduğunuz bir kişi ya da herhangi bir kelime diğer verilerin üzerinde çıkıyor. Yani en son arama yaptıklarınız üst sıraya yükseliyor. Asıl sorun teşkil eden de bu zaten. Aramaya başladığınızda girdiğiniz her harf için bir harf için daha önceki arama geçmişinize göre liste oluşuyor.

 

Facebook arama geçmişiniz 30 gün süreyle saklanır. Bu süre zarfında daha önce aramış olduğunuz bir ismi tekrar aramadığınız taktirde sıralaması düşer. Yapmanız gereken en mantıklı şey 30 gün boyunca ya da Facebook yeni bir özellik getirene kadar aramalarınızı Google’dan gerçekleştirmek. Peki nasıl?

 

Google indexleme oranı en yüksek arama motorudur. Google botları siteleri bir bir gezer ve linklerin aktif güncel kırık vs olup olmadığını belirli aralıklarla inceler ve listeler. Bu listeler içerisinde Tıpkı Facebook arama çubuğunda olduğu gibi en çok tıklananlar üst sıraya yükselir. Google üzerinde bir siteden indexlenmiş linklere ulaşmak mümkün. Yani sadece belli bir sitede arama yapmak.

 

Bunun için Google arama çubuğuna “site:http://www.facebook.com” yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra aramak istediğiniz kelimeyi ya da cümleyi girerek arayabilirsiniz. Melela aşağıda Facebook için mevlana kelimelerini aradık. Gördüğünüz gibi hepsi facebook.com adresinden sıralanmış. Hepsini almadım tabi.

608.000 Sonuç görüntülenmiş. Facebook’ta arama yapmak yerine, arma çubuğunuzda sorun teşkil edecek şeyleri Google’da arayabilirsiniz. Tabi Google arama geçmişinizi de şuradan , Chrome tarayıcı geçmişinizi de şuradan silebilirsiniz.

twitter facebook e-posta

Benzer Yazılar
Bu Makaleye 4 Yorum Yapıldı
  1. Güzel bir konuya değinmişsin,facebook arama geçmişimizi silmemize imkan tanısa çok makbule geçecek çünkü bu herkesin sorunu.

    Yalnız önerdiğin yöntem biraz zor çünkü google’de birisini aradığımız zaman onun o kişi olduğunu bulmamız zor olabilir.Mesela aradığımız kişiden 10 kişi olduğunu varsayarsak herbirine teker teker bakmak zorunda kalacağız.Yalnız facebook adresini biliyorsak bu dediğin yol olabilir saol

  2. Facabook’da herhangi bir kişiyi aradığımızda gizlilik ayarlarından arama geçmişini görebiliyor ve bu aramaları silebiliyoruz. Peki kişiyi araöadığımız halde aramışız gibi gürnmesi mümkün mü? Mesela bir ay önce bir kişiyi aradık ancak bir ay sonra arama geçmişinde arama yapmadığımız halde Özlem ‘Duygu Ünsal’ı arattı ifadesini görebilir miyiz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacakır.


3 × 2 =

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar