Facebook Beğen Butonunu Özelleştirin

11 03 2012 06:41 tarihinde, Web Tasarım kategorisinde yazıldı. 4 yorum yapıldı, 7882 kez okundu

Bildiğiniz gibi bir web sitesinde olmazsa olmazlardan bir tanesi de konuları ve sitenizi Facebook kullanıcılarının beğenisine sunmamıza yarayan beğen butonudur.

Evet arkadaşlar, Facebook beğen butonunu sitemize eklemek istiyorsak bunu iki şekilde gerçekleştirebiliriz.

Birincisi, aşağıda vereceğim adrese tıklayarak da görebilirsiniz butonu,

http://www.facebook.com/plugins/like.php?href=<span style="color: #ff0000;"><span style="color: #ff0000;">http://www.nebigarci.net</span></span>&amp;show_faces=false&amp;action=like&amp;layout=button_count&amp;font=arial&amp;colorscheme=light

Bu adreste gördüğünüz gibi kırmızıyla yazılı adresimiz mevcut. Oraya beğen butonuna tıklandığında beğendirmek istediğimiz bağlantı adresini yazabilirsiniz. Tıklandığında karşımıza beyaz bir pencerede bir beğen butonu ve kaç kişi beğendiği yer alacaktır. Ama beğenenleri göstermeyecektir.

Örnek:

Gördüğünüz gibi beğene tıklandığında tıklayan kişinin profilinde ise şöyle gözükecektir.

Son açtığım konu çıktı ama bu sizin paylaşacağınız bağlantıya göre değişir.

Gelelim ikinci şeklimize. Bu kez yukarıda verdiğim adreste bir ekleme yapacağız.

"http://www.facebook.com/plugins/like.php?href=<span style="color: #ff0000;">http://www.nebigarci.net<span style="color: #0000ff;">#</span></span>&show_faces=false&action=like&layout=button_count&font=arial&colorscheme=light"

Gördüğünüz gibi paylaşmak istediğim bağlantının sonuna # koydum. Bunu koyduğumuzda ise beğen butonumuz şu şekilde olacaktır.

Beğenen kişi profilinin üzerine geldiğinde yorum ekleme alanı çıkar. Bu alana yapılan yorum, beğenen kişinin profilinde bağlantıya bilgi eklenerek paylaşılır. Mesela bir video paylaşırken adresi yazarsınız sonra da yanına örnek: soner arıca   vs. bilgi verirsiniz. Bunun gibi yapılan yorum profilde bağlantının üzerinde gözükür.

Şimdi. Bu verdiğim her iki adrese de gidildiğinde karşımıza yeni sekme açılır ve sadece içerisinde beğen butonu gelir. Bunu sitemize nasıl koyacağız sorusunu yanıtlayayım.

Sayfa içinde sayfa açma kodunu biliyorsunuzdur. Bu kod ile istediğimiz yere gömebiliriz.

<iframe src="http://www.facebook.com/plugins/like.php?href=<span style="color: #ff0000;">http://www.nebigarci.net#</span>&show_faces=false&action=like&layout=button_count&font=arial&colorscheme=light" frameborder="0" marginwidth="0" marginheight="0" scrolling="no" width="<span style="color: #0000ff;">400</span>" height="<span style="color: #993300;">50</span>"></iframe>

Kırmızı ile seçili bağlantı adresini istediğiniz gibi değiştirebilir,  mavi le seçili genişlik ayarını istediğiniz gibi ayarlayabilir ve kahverengi ile seçili yüksekliğe ise istediğiniz değeri girebilirsiniz.  Kolay gelsin..

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Etiketler
 • Bunlar da İlginizi Çekebilir
  Bu Makale 4 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
  1. Ben bunu neden yapamadım anlamıyorum. Sizinki gibi balonlu, yazının kendisini beğendirtecek hale getiremedim kodu. Ayrıca kodları syntax eklentisini kullanarak paylaşsanız daha iyi olmaz mı? Kodların bir kısmı contentin sınırlarını aşıyor çünkü.

   • Bu yazıyı yazdığımda syntax highlighter kullanmıyormuşum galiba. KOdlar çok basit kopyalayıp adres yerini değiştirin tamam.

    • Hangi kodu sorması ayıp? İlk verdiğiniz kod http ile başlıyor. Son verdiğiniz kodda ise iframe diye başlıyor.

     • İki tane örnek verdim. Herhangi birini iframe içine alarak sayfaya gömebilirsiniz. Birinde kaç kişinin beğendiği yazıyla yazıyor diğerinde rakamla. Üçüncü kod iframe içinde verilmiş hali zaten. 3. koddaki http://www.nebigarci.net# kısmını değiştirip sayfaya gömebilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Son Yorumlar

  • Nebi Garcı Nebi Garcı

   Yazının altına not düştüm kaldırıldığında
  • Nebi Garcı yorumcu

   eklentinizi güncelleyin.
  • Nebi Garcı yorumcu

   Bu özellik twitterdan kaldırılmış. Link kırık ve mevcut profilimdeki mesaj butonu ve saatler kaldırılmış..
  • Nebi Garcı Misafir

   takip işlem sırasına alıyor fakat başlamıyor hocam çözümü nedir acaba
  • Nebi Garcı Misafir

   Merhaba, bu islemi yapmam icin oncelikle tarayicidan instagram sifremi girmem mi gerekiyor.Cunku beni engelleyen birini benimde engelleyebilmem icin login olup engelle butonuna basmam gerekmiyor mu?