Facebook Beğen Butonunu Özelleştirin

11 03 2012 06:41 tarihinde, Web Tasarım kategorisinde yazıldı. 4 yorum yapıldı, 7305 kez okundu

Bildiğiniz gibi bir web sitesinde olmazsa olmazlardan bir tanesi de konuları ve sitenizi Facebook kullanıcılarının beğenisine sunmamıza yarayan beğen butonudur.

Evet arkadaşlar, Facebook beğen butonunu sitemize eklemek istiyorsak bunu iki şekilde gerçekleştirebiliriz.

Birincisi, aşağıda vereceğim adrese tıklayarak da görebilirsiniz butonu,

http://www.facebook.com/plugins/like.php?href=<span style="color: #ff0000;"><span style="color: #ff0000;">http://www.nebigarci.net</span></span>&amp;show_faces=false&amp;action=like&amp;layout=button_count&amp;font=arial&amp;colorscheme=light

Bu adreste gördüğünüz gibi kırmızıyla yazılı adresimiz mevcut. Oraya beğen butonuna tıklandığında beğendirmek istediğimiz bağlantı adresini yazabilirsiniz. Tıklandığında karşımıza beyaz bir pencerede bir beğen butonu ve kaç kişi beğendiği yer alacaktır. Ama beğenenleri göstermeyecektir.

Örnek:

Gördüğünüz gibi beğene tıklandığında tıklayan kişinin profilinde ise şöyle gözükecektir.

Son açtığım konu çıktı ama bu sizin paylaşacağınız bağlantıya göre değişir.

Gelelim ikinci şeklimize. Bu kez yukarıda verdiğim adreste bir ekleme yapacağız.

"http://www.facebook.com/plugins/like.php?href=<span style="color: #ff0000;">http://www.nebigarci.net<span style="color: #0000ff;">#</span></span>&show_faces=false&action=like&layout=button_count&font=arial&colorscheme=light"

Gördüğünüz gibi paylaşmak istediğim bağlantının sonuna # koydum. Bunu koyduğumuzda ise beğen butonumuz şu şekilde olacaktır.

Beğenen kişi profilinin üzerine geldiğinde yorum ekleme alanı çıkar. Bu alana yapılan yorum, beğenen kişinin profilinde bağlantıya bilgi eklenerek paylaşılır. Mesela bir video paylaşırken adresi yazarsınız sonra da yanına örnek: soner arıca   vs. bilgi verirsiniz. Bunun gibi yapılan yorum profilde bağlantının üzerinde gözükür.

Şimdi. Bu verdiğim her iki adrese de gidildiğinde karşımıza yeni sekme açılır ve sadece içerisinde beğen butonu gelir. Bunu sitemize nasıl koyacağız sorusunu yanıtlayayım.

Sayfa içinde sayfa açma kodunu biliyorsunuzdur. Bu kod ile istediğimiz yere gömebiliriz.

<iframe src="http://www.facebook.com/plugins/like.php?href=<span style="color: #ff0000;">http://www.nebigarci.net#</span>&show_faces=false&action=like&layout=button_count&font=arial&colorscheme=light" frameborder="0" marginwidth="0" marginheight="0" scrolling="no" width="<span style="color: #0000ff;">400</span>" height="<span style="color: #993300;">50</span>"></iframe>

Kırmızı ile seçili bağlantı adresini istediğiniz gibi değiştirebilir,  mavi le seçili genişlik ayarını istediğiniz gibi ayarlayabilir ve kahverengi ile seçili yüksekliğe ise istediğiniz değeri girebilirsiniz.  Kolay gelsin..

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Etiketler
 • Bunlar da İlginizi Çekebilir
  Bu Makale 4 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
  1. Ben bunu neden yapamadım anlamıyorum. Sizinki gibi balonlu, yazının kendisini beğendirtecek hale getiremedim kodu. Ayrıca kodları syntax eklentisini kullanarak paylaşsanız daha iyi olmaz mı? Kodların bir kısmı contentin sınırlarını aşıyor çünkü.

   • Bu yazıyı yazdığımda syntax highlighter kullanmıyormuşum galiba. KOdlar çok basit kopyalayıp adres yerini değiştirin tamam.

    • Hangi kodu sorması ayıp? İlk verdiğiniz kod http ile başlıyor. Son verdiğiniz kodda ise iframe diye başlıyor.

     • İki tane örnek verdim. Herhangi birini iframe içine alarak sayfaya gömebilirsiniz. Birinde kaç kişinin beğendiği yazıyla yazıyor diğerinde rakamla. Üçüncü kod iframe içinde verilmiş hali zaten. 3. koddaki http://www.nebigarci.net# kısmını değiştirip sayfaya gömebilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Son Yorumlar

  • Nebi Garcı Mamos

   Merhaba öncelikle kolay gelsin hayalete düşmüş bi hesap nasıl kurtalabilir twitter destek'e ne gibi bi mesaj yazılmalıdır ve bu mesajın dili türkçe mi olmalıdır örnek bir mesajla bilgilendirir misiniz bizi
  • Nebi Garcı Nebi Garcı

   Bildiğim kadarıyla yok.
  • Nebi Garcı Misafir

   Selamünaleyküm Nebi bey. Twitlerimizi beğenenlerin listesini topluca alabileceğimiz bir kod var mı?Yardımınız için teşekkürler.
  • Nebi Garcı Burak Garcı

   AddMeFast gibi beğeni siteleri ve krediyle takipçi yollayan bir iki uygulama ve benzerleri Twitter Kuralları'na aykırı. Yani uymanız gereken, sadece limitler değil. Dolayısıyla Limiti aşmadığımız müddetçe istediğimiz gibi hareket edebilmemiz gerekmez mi? sorusuna hayır, istediğimiz gibi hareket edeb...
  • Nebi Garcı Misafir

   Merhaba Ben herhangi bir limit aşımı yapmamama rağmen hesabım sıklıkla kilitleniyor Gelen mesajda olağanüstü bir durumla karşılaşıldığı bahanesi gösteriliyor Kilidi açınca da takip ettiklerim sıfırlanmış gözüküyor Bu durumda da takipçilerimden bazıları benim yaptığımı düşünerek takipten çıkıyor Olan...