Facebook Güvenlik Önlemleri

10 01 2012 12:27 tarihinde, Facebook kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 4475 kez okundu

1- Eposta Adresinizi  ve bilgilerinizi arkadaşlarınızla sınırlayın 

Çünkü arkadaşınızın hesabını çalmak isteyen biri sizin bilgilerinizle yeni bir hesap açabiliyor. E-posta adresinizin gizli olması hem sizin hem de arkadaşlarınızın güvenliği için önemlidir.

2- Arkadaşınızdan gelen bu tür mesajlara dikkat edin.

“Sende Ekli olan (hesabını çalmak istediginiz kişinin adı) sahtedir. Dün bir sayfa beğendim.Link attılar.Buradanda Facebook hesabınıza Giriş yapin Dediler yaptim ve Daha hesabıma Giriş yapamadım.Kısacası hesabımı çaldılar.Herkes onu silsin.Bu gerçek hesabımdır sizde kanmayın “  Çünkü hesabınızı çalmak isteyen bir kişi sizi gerçek kişi gibi göstermek için bu yolu kullanır.

3- Facebook’ta şifre kırma sayfalarında paylaşım yapmayın ve kimseye şifre kırmak için e-posta adresinizi vermeyin.

Arkadaşlar sizlerinde bildiğiniz gibi facebook’ta onlarca sahtekar grup ve sayfa var.Facebook dışında da bu tür sahtekarlıklar oldukça fazla.Bu kurnazlar, “üye ol facebook şifresi öğren, üye ol facebook şifresi kır, kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazın ve şifre kırın” gibi ifadelerle sizleri tuzağa düşürmeyi amaçlıyor.
“şifre kırılır”, “hacker” gibi rumuzlarla sizi tongaya düşürecek insanlar olabilir.

4- Şifrenizi en az ayda bir değiştirin. Şifrenizi kimseyle paylaşmayın. Açık duvarlarda e-posta adresinizi yazmayın.

5- Güvenli gezinmeyi aktif edin.

sağ üst köşeden, “hesap ayarları”-“güvenlik”-“güvenli gezinme”-“güvenli gezinme şu anda açık”  yolunu izleyin.

6- Güvenmediğiniz liklere tıklamayın ve size dosya indirmenizi isteyen linklere itibar etmeyin.

Hesabınızı trojen kullanarak ulaşmak isteyenler sizin bilgisayarınıza bir dosya yazmak zorundadır. Bazen bir video izlemek için tıkladığınız şeyin video değil bir fotoğraf bağlantılı dosya olduğunu görebilirsiniz.

7- Bilgisayarınızda mutlaka virüs programı bulundurun. Özellikle trojene karşı. 

Şifrenizi çalmak için size dosya gönderildiğinde gerçek zaman dosya koruma sistemi zararlı yazılımı bulup imha edecektir. Nod32, Avira, Kaskpersy tercih edebileceğiniz antivirüsler yazılımlarıdır.

8- Facebook uygulamalarını kullanırken seçici olun.

Facebook üzerinden oyun oynayabilir, hediye gönderebilir vs. Fakat uygulama izni isterken sizin hangi bilgilerinize erişebileceğini gösteriyor. Güvenlik riski oluşturacak detaylı bilgilerinize ulaşmasına izin vermeyin.

9- Cihaz tanımayı aktif edin

Facebook’a girerken sizin bilgisayarınızı tanıyan güvenlik önlemi mevcut. Ip adersinizden yerinizi kontrol eder ve farklı cihazdan ve farklı bir yerden giriş yapıldığında sizi uyarır. O yüzden girişte cihaz tanımlamayı aktif edin ve anlamlı  isimler verin. “hesap ayarları”-“güvenlik”-tanınan cihazlar”

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Etiketler
 • Bunlar da İlginizi Çekebilir
  Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

  Sponsorlu Bağlantılar

  Son Yorumlar

  • Anonim Mamos

   Merhaba öncelikle kolay gelsin hayalete düşmüş bi hesap nasıl kurtalabilir twitter destek'e ne gibi bi mesaj yazılmalıdır ve bu mesajın dili türkçe mi olmalıdır örnek bir mesajla bilgilendirir misiniz bizi
  • Anonim Nebi Garcı

   Bildiğim kadarıyla yok.
  • Anonim Misafir

   Selamünaleyküm Nebi bey. Twitlerimizi beğenenlerin listesini topluca alabileceğimiz bir kod var mı?Yardımınız için teşekkürler.
  • Anonim Burak Garcı

   AddMeFast gibi beğeni siteleri ve krediyle takipçi yollayan bir iki uygulama ve benzerleri Twitter Kuralları'na aykırı. Yani uymanız gereken, sadece limitler değil. Dolayısıyla Limiti aşmadığımız müddetçe istediğimiz gibi hareket edebilmemiz gerekmez mi? sorusuna hayır, istediğimiz gibi hareket edeb...
  • Anonim Misafir

   Merhaba Ben herhangi bir limit aşımı yapmamama rağmen hesabım sıklıkla kilitleniyor Gelen mesajda olağanüstü bir durumla karşılaşıldığı bahanesi gösteriliyor Kilidi açınca da takip ettiklerim sıfırlanmış gözüküyor Bu durumda da takipçilerimden bazıları benim yaptığımı düşünerek takipten çıkıyor Olan...