Facebook ve Twitter Uygulamaları Güvenli mi?

26 09 2012 15:33 tarihinde, Facebook, Twitter kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 3915 kez okundu


Facebook ve Twitter bildiğiniz üzere uygulama destekli siteler. Bu uygulamalar sayesinde çeşitli oyunlar oynayabilir yahut paylaşımda bulunabilirsiniz. Peki uygulamaya girişinde izin isteğini yanıtlamadan önce nelere izin verdiğinizi hiç okudunuz mu?

 

Okudunuz ya da çoğu kez dikkatiniz bile çekmedi. Mesela, kişisel bilgilerinizin ya da fotoğraflarınızın başkaları tarafından bilinmemesi için paylaşımlarınızı arkadaşlarınızla sınırlıyorsunuz. Oysa bir uygulama sizin kişisel bilgilerinizin edinilmesinden tutun da sizin adınıza paylaşım yapma iznini bile sizden istiyor. Dikkat edilmediğinde basit bir uygulamayla bir çok kullanıcının verilerine ulaşılabiliyor.

 

Facebook uygulamalarında şifrenizi kaydetmiyor elbette ama Twitter’da bazı uygulama siteleri şifrenizi dahi kaydedebiliyor.

 

Son zamanlarda takipçi arttırma ve takibi bırakanları görme merakı bir çok kullanıcıyı bu gibi sitelere yönlendiriyor.

 

Bu konuda ne yapabilirim peki diyorsanız, Facebook’ta sizin için sakıncası olan bilgilerinizin istendiği uygulamalara kesinlikle izin vermemelisiniz. Twitter’da ise sürekli kullanmadığınız uygulamayla işiniz bittiğinde Uygulama ayarlarından erişim izinini mutlaka kaldırmalısınız.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Fatma

  Şifremi yenileneme rağmen açılmıyor lütfen yardımcı olurmusunuz
 • Anonim Nebi Garcı

  kolay yoldan hayır. zor yoldan: o kişinin takipçilerini (sizin hesabınızla giriş yapmadan) listeleyen ve sizin takip etmeniz için listeleyen bir sistem lazım.
 • Anonim Misafir

  hesabımı engelleyen hesaplardaki takipçileri görmek ve takip etmek için bir şey yapılamaz mı?
 • Anonim @karaozanturkusu

  hocam misal 3000 kişiyi sessize almak istediğinizi düşünün, misal olarak kod en fazla ilk 1000'de çalışıyor. hem sessize aldıklarını tekrar sessize almak istediğinden tıkanıyor, hem de çok eskilere gidemiyor. bunun tek yolu twit atanı sessize alacak bir kod. bu arada ben 16000 takipçimin büyük çoğun...
 • Anonim Nebi Garcı

  Söz vermiş olmayayım ancak ilerleyen zamanlarda olabilir. Ayrıca ne kadar mümkün bilmiyorum, kodları incelemem lazım. Nasıl işe yaramadığı konusunda daha fazla bilgi verebilirseniz belki kodu iyileştirebilirim.