Facebook ve Twitter’ı Kullanmazken Oturumu Kapatın

29 12 2012 00:30 tarihinde, Facebook, Twitter kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 8203 kez okundu

Facebook üzerinde bir çok hayran sayfası mevcut. Bu sayfaların bazı uygulamalar ile beğeni kazandığını biliyoruz. Bu uygulamalar size başka sayfaları beğenme karşılığında sayfanızı beğenen kişi sayısını arttırıyor. Bunda kendi rızanızla başka sayfaları beğeniyorsunuz.

Bir diğeri de kullanıcıların rızası dışında sayfa beğendirmedir. Bunları genelde web siteleri yapar. Bu sitelere girdiğinizde ilk 10-25 saniye içerisinde eğer bir yere tıklarsanız ve Facebook oturumunuz açıksa bir sayfayı farkında olmadan beğenirsiniz. Bu sayfalar kötü içerikli sayfalar ya da siyasi içerikli sayfalar olabilir.

Bu yöntemle farenizi takip eden ve gözükmeyen bir beğen butonu belirlenen 10-15 saniye geçtikten sonra kendiliğinden devre dışı oluyor. Eğer Facebook oturumunuz kapalı ise giriş yapmanız için bir Facebook giriş penceresi karşınıza geliyor.

Bu uygulama bir kaç yıldır bazı sitelerde kullanılıyor. Facebook’ta gezerken ne zaman beğendiğinizi hatırlamadığınız sayfaların da beğenileri bu şekilde çoğalıyor.

Twitter için de aynı yöntem mevcut. Bu da Twitter kullanıcılarını takip etmenize yarıyor. Eğer oturum açıkken bu tuzağa düşerseniz sitenin belirlediği bir kişiyi takip edebilirsiniz.

Bunun önüne geçmek için ne yapmanız gerekir bir de bundan bahsedeyim. Bir web sayfası tam olarak yüklenmeden bir yere tıklamamak gerekir. Autolike dediğimiz bu kodların sitede olup olmadığını bilmek sayfanın kaynağındaki javascript dosyalarına bakmadan mümkün değil. En kolayı ve en mantıklısı Facebook ve Twitter’da işimiz bitince çıkış yapmak ve oturumu sürekli açık tut kutucuğunu işaretlemeden giriş yapmak.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Nebi Garcı

  Tampermonkey kurulumu için ingilizce bilmenize gerek yok. Mevcur şartlarda eklentiyi kurabiliyor olmanız lazım.
 • Anonim bayram

  ingilizcem yok bu yüzden tampermonkey i kuramadım yardımcı olur musunuz.
 • Anonim Misafir

  Hesabım kilitlendi telefonuma kimlik doğrulama kodu gelmesi lazım hesabıma girebilmem için ama kod gönderdik yazıyor gelmiyor lütfen yardımcı olur musun
 • Anonim Nebi Garcı

  Kod çalışıyor. Twitter bir şeyler değiştirmiş olmalı.
 • Anonim Nebi Garcı

  Sorun 2.6.0 sürümünde çözüldü. Eklentinizi güncelleyin.