Firefox Geçmişini Otomatik Silin

25 03 2014 19:59 tarihinde, Tarayıcılar kategorisinde yazıldı. 1 yorum yapıldı, 4398 kez okundu

Bundan on yıl öncesine bakacak olursak, internet ve bilgisayar deyince aklımıza internet cafeler gelirdi.  2002 yılında internet kullanıcı sayısı ülkemizde 20 bin iken bu sayı 2012 yılında, yani 10 yıl sonra 26.6 milyona ulaştı.

Bilgisayarlar kullanıcısı sayısı arttıkça gelişen teknoloji ile birlikte internet abonelirinin sayısı da artıyor. Tabletler ve akıllı telefonların yaygınlaşması mobil internet kullanımını da arttırdı.

İnternette hızlı ve güvenli bir şekilde gezinmek için tercih edilen tarayıcılar arasında Mozilla Firefox da var. İnternet Explorer’ın Windows, yani işletim sistemi ile beraber kurulu olmadığını varsayarsak Firefox, Chrome’dan sona en çok tercih edilen tarayıcı konumunda.

Mozilla Firefox diğer tarayıcılar gibi gezinme geçmişini kaydeder. Bu kayıt belli bir süre sonra çerezler ve önbellekle beraber tarayıcıda yavaşlamaya neden olur. Bu yüzden arada bir temizlemek gerekir.

Firefox’ta geçmişi düzenli olarak temizlemek için herhangi bir zahmete girmenize gerek kalmayacak bir yoldan bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz gibi Firefox eklenti desteği ile 3. parti uygulamaları ile tarayıcınızı daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Bahsedeceğim yolda eklenti ile belirli bir günden eski geçmişi otomatik olarak temizleyebilirsiniz.

 Expire history by days eklentisini Firefox’tan girerek indirin ve kurun.

Sol üstteki Firefox sekmesinden eklentiler bölümüne gidin.

firefox eklenti

Eklentinin seçenekler bölümüne yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi girin.

Expire history by days

Ardından yukarıda kırmızı ile işaretli bölümdeki alana kaç günden daha eski geçmişi silmek istiyorsanız belirtin. Sıfır girerseniz eklenti devre dışı olur yani geçmişi otomatik silemezsiniz.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makaleye 1 Yorum Yapıldı
 1. chorome için de böyle bir eklenti var mıdır?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • EFE Nebi Garcı

  Tampermonkey kurulumu için ingilizce bilmenize gerek yok. Mevcur şartlarda eklentiyi kurabiliyor olmanız lazım.
 • EFE bayram

  ingilizcem yok bu yüzden tampermonkey i kuramadım yardımcı olur musunuz.
 • EFE Misafir

  Hesabım kilitlendi telefonuma kimlik doğrulama kodu gelmesi lazım hesabıma girebilmem için ama kod gönderdik yazıyor gelmiyor lütfen yardımcı olur musun
 • EFE Nebi Garcı

  Kod çalışıyor. Twitter bir şeyler değiştirmiş olmalı.
 • EFE Nebi Garcı

  Sorun 2.6.0 sürümünde çözüldü. Eklentinizi güncelleyin.