Firefox Geçmişini Otomatik Silin

25 03 2014 19:59 tarihinde, Tarayıcılar kategorisinde yazıldı. 1 yorum yapıldı, 4817 kez okundu

Bundan on yıl öncesine bakacak olursak, internet ve bilgisayar deyince aklımıza internet cafeler gelirdi.  2002 yılında internet kullanıcı sayısı ülkemizde 20 bin iken bu sayı 2012 yılında, yani 10 yıl sonra 26.6 milyona ulaştı.

Bilgisayarlar kullanıcısı sayısı arttıkça gelişen teknoloji ile birlikte internet abonelirinin sayısı da artıyor. Tabletler ve akıllı telefonların yaygınlaşması mobil internet kullanımını da arttırdı.

İnternette hızlı ve güvenli bir şekilde gezinmek için tercih edilen tarayıcılar arasında Mozilla Firefox da var. İnternet Explorer’ın Windows, yani işletim sistemi ile beraber kurulu olmadığını varsayarsak Firefox, Chrome’dan sona en çok tercih edilen tarayıcı konumunda.

Mozilla Firefox diğer tarayıcılar gibi gezinme geçmişini kaydeder. Bu kayıt belli bir süre sonra çerezler ve önbellekle beraber tarayıcıda yavaşlamaya neden olur. Bu yüzden arada bir temizlemek gerekir.

Firefox’ta geçmişi düzenli olarak temizlemek için herhangi bir zahmete girmenize gerek kalmayacak bir yoldan bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz gibi Firefox eklenti desteği ile 3. parti uygulamaları ile tarayıcınızı daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Bahsedeceğim yolda eklenti ile belirli bir günden eski geçmişi otomatik olarak temizleyebilirsiniz.

 Expire history by days eklentisini Firefox’tan girerek indirin ve kurun.

Sol üstteki Firefox sekmesinden eklentiler bölümüne gidin.

firefox eklenti

Eklentinin seçenekler bölümüne yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi girin.

Expire history by days

Ardından yukarıda kırmızı ile işaretli bölümdeki alana kaç günden daha eski geçmişi silmek istiyorsanız belirtin. Sıfır girerseniz eklenti devre dışı olur yani geçmişi otomatik silemezsiniz.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makaleye 1 Yorum Yapıldı
 1. chorome için de böyle bir eklenti var mıdır?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • EFE Mamos

  Merhaba öncelikle kolay gelsin hayalete düşmüş bi hesap nasıl kurtalabilir twitter destek'e ne gibi bi mesaj yazılmalıdır ve bu mesajın dili türkçe mi olmalıdır örnek bir mesajla bilgilendirir misiniz bizi
 • EFE Nebi Garcı

  Bildiğim kadarıyla yok.
 • EFE Misafir

  Selamünaleyküm Nebi bey. Twitlerimizi beğenenlerin listesini topluca alabileceğimiz bir kod var mı?Yardımınız için teşekkürler.
 • EFE Burak Garcı

  AddMeFast gibi beğeni siteleri ve krediyle takipçi yollayan bir iki uygulama ve benzerleri Twitter Kuralları'na aykırı. Yani uymanız gereken, sadece limitler değil. Dolayısıyla Limiti aşmadığımız müddetçe istediğimiz gibi hareket edebilmemiz gerekmez mi? sorusuna hayır, istediğimiz gibi hareket edeb...
 • EFE Misafir

  Merhaba Ben herhangi bir limit aşımı yapmamama rağmen hesabım sıklıkla kilitleniyor Gelen mesajda olağanüstü bir durumla karşılaşıldığı bahanesi gösteriliyor Kilidi açınca da takip ettiklerim sıfırlanmış gözüküyor Bu durumda da takipçilerimden bazıları benim yaptığımı düşünerek takipten çıkıyor Olan...