Fotoğraflarınıza QR Kod Ekleyin

27 04 2012 10:42 tarihinde, İnternet kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 7288 kez okundu

QR Kod teknolojisi 1890 Popülasyon sayımına göre baskı kalıbı için kullanılan kartlar sayesinde başlamıştır. Ardından geliştirilerek farklı alanlarda kullanılmıştır.

2008 yılında Mobil teknolojisi aracılığı ile barkod sistemi elektronik uçuş kartlarında kullanılmaya başlandı. Günümüzde ilaç sektöründe ve diğer alanlarda yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bildiğiniz gibi QR kod, barkod teknolojisinin geliştirilmişidir.  Barkod tekonolojisinde sadece rakamlar kullanılır.

QR-Kod Veri Taşıma Kapasitesi

Numeric Maksimum 7,089 karakter
Alphanumeric Maksimum 4,296 karakter
Binary (8 bits) Maksimum 2,953 bytes

QR Kod İle Neler Yapabilirim?

 • QR Kod içerisine istediğiniz bilgiyi girebilirsiniz. Bu sesli, yazılı, görsel anlatım; metin, adres, URL kısaca elektronik ortamda algılanabilen bütün girdileri 0luşturmanız mümkün.
 • Saklamak istediğiniz bir görseli ya da metni cep telefonunuzla ya da PDA cihazları ile QR Kodunu alın. Kodlanan görüntüyü taşıyıcı cihaza yüklemiş olan kod çözücü program ile açabilirsiniz. Böylece QR kod içeriğinde depolanan veriye ulaşabilirsiniz.
 • Web adreslerini, telefon numaralarını, günlüğünüzü vb QR koduna dönüştürerek daha gizli hale getirebilirsiniz.

QR Kod hakkında biraz bilgi sahibi olduysak şimdi size QR kod nasıl oluşturulur ve fotoğraflara nasıl eklenir ondan bahsedeceğim.

Öncelikler bir QR kod oluşturalım. Bunun için aşağıdaki adreslerden birini kullanabilirsiniz.

http://www.qurify.com/tr/

http://qrcode.kaywa.com/

http://www.snapmaze.com/

http://zxing.appspot.com/generator/

Oluşturduğumuz QR Kodumuzu bilgisayarımıza indiriyoruz. Şimdi burdan sonrasını başka bir konudan devam edeceğiz. Fotoğraflara imza ekleme ile ilgili anlatmış olduğum konuda fotoğraf ekleme özelliğini kullanarak QR kodumuzu istediğimiz kadar fotoğrafa aynı anda ekleyebileceğiz.

Buyurun bu konudan devam edelim.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Rıfat

  Eklentiyi yaklaşık 20 gündür kullanıyorum. Öncelikle eklenti verdiğimiz paranın üzerinde değerde onu belirtebilirim, Helali hoş olsun. Her hangi bir hesaba girip takip etme seçimiyle o hesabı takip edenleri veya hesabın takip ettiklerini rahatlıkla takip edebiliyorsunuz. Beğeni içinse söyleyecek bir...
 • Anonim Misafir

  hocam sadece bizi takip edenleri takipten çıkma seçeneğine ihtiyacımız var.
 • Anonim Misafir

  toplu takip kodunu guncelleyecekmisin
 • Anonim Nebi Garcı

  ssd alacaksanız kesinlikle birleştirmeyin. Birleştirme olur mu ondan da emin değilim ama yani ssd normal diskten kat kat hızlı en azından sistemi ssd ye kurun ki işler hızlı olsun
 • Anonim Misafir

  teşekkur ederim hemen bakıyorum