Fotoğraflarınıza QR Kod Ekleyin

27 04 2012 10:42 tarihinde, İnternet kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 8841 kez okundu

QR Kod teknolojisi 1890 Popülasyon sayımına göre baskı kalıbı için kullanılan kartlar sayesinde başlamıştır. Ardından geliştirilerek farklı alanlarda kullanılmıştır.

2008 yılında Mobil teknolojisi aracılığı ile barkod sistemi elektronik uçuş kartlarında kullanılmaya başlandı. Günümüzde ilaç sektöründe ve diğer alanlarda yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bildiğiniz gibi QR kod, barkod teknolojisinin geliştirilmişidir.  Barkod tekonolojisinde sadece rakamlar kullanılır.

QR-Kod Veri Taşıma Kapasitesi

Numeric Maksimum 7,089 karakter
Alphanumeric Maksimum 4,296 karakter
Binary (8 bits) Maksimum 2,953 bytes

QR Kod İle Neler Yapabilirim?

 • QR Kod içerisine istediğiniz bilgiyi girebilirsiniz. Bu sesli, yazılı, görsel anlatım; metin, adres, URL kısaca elektronik ortamda algılanabilen bütün girdileri 0luşturmanız mümkün.
 • Saklamak istediğiniz bir görseli ya da metni cep telefonunuzla ya da PDA cihazları ile QR Kodunu alın. Kodlanan görüntüyü taşıyıcı cihaza yüklemiş olan kod çözücü program ile açabilirsiniz. Böylece QR kod içeriğinde depolanan veriye ulaşabilirsiniz.
 • Web adreslerini, telefon numaralarını, günlüğünüzü vb QR koduna dönüştürerek daha gizli hale getirebilirsiniz.

QR Kod hakkında biraz bilgi sahibi olduysak şimdi size QR kod nasıl oluşturulur ve fotoğraflara nasıl eklenir ondan bahsedeceğim.

Öncelikler bir QR kod oluşturalım. Bunun için aşağıdaki adreslerden birini kullanabilirsiniz.

http://www.qurify.com/tr/

http://qrcode.kaywa.com/

http://www.snapmaze.com/

http://zxing.appspot.com/generator/

Oluşturduğumuz QR Kodumuzu bilgisayarımıza indiriyoruz. Şimdi burdan sonrasını başka bir konudan devam edeceğiz. Fotoğraflara imza ekleme ile ilgili anlatmış olduğum konuda fotoğraf ekleme özelliğini kullanarak QR kodumuzu istediğimiz kadar fotoğrafa aynı anda ekleyebileceğiz.

Buyurun bu konudan devam edelim.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Mamos

  Merhaba öncelikle kolay gelsin hayalete düşmüş bi hesap nasıl kurtalabilir twitter destek'e ne gibi bi mesaj yazılmalıdır ve bu mesajın dili türkçe mi olmalıdır örnek bir mesajla bilgilendirir misiniz bizi
 • Anonim Nebi Garcı

  Bildiğim kadarıyla yok.
 • Anonim Misafir

  Selamünaleyküm Nebi bey. Twitlerimizi beğenenlerin listesini topluca alabileceğimiz bir kod var mı?Yardımınız için teşekkürler.
 • Anonim Burak Garcı

  AddMeFast gibi beğeni siteleri ve krediyle takipçi yollayan bir iki uygulama ve benzerleri Twitter Kuralları'na aykırı. Yani uymanız gereken, sadece limitler değil. Dolayısıyla Limiti aşmadığımız müddetçe istediğimiz gibi hareket edebilmemiz gerekmez mi? sorusuna hayır, istediğimiz gibi hareket edeb...
 • Anonim Misafir

  Merhaba Ben herhangi bir limit aşımı yapmamama rağmen hesabım sıklıkla kilitleniyor Gelen mesajda olağanüstü bir durumla karşılaşıldığı bahanesi gösteriliyor Kilidi açınca da takip ettiklerim sıfırlanmış gözüküyor Bu durumda da takipçilerimden bazıları benim yaptığımı düşünerek takipten çıkıyor Olan...