Fotoğraflarınıza QR Kod Ekleyin

27 04 2012 10:42 tarihinde, İnternet kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 7923 kez okundu

QR Kod teknolojisi 1890 Popülasyon sayımına göre baskı kalıbı için kullanılan kartlar sayesinde başlamıştır. Ardından geliştirilerek farklı alanlarda kullanılmıştır.

2008 yılında Mobil teknolojisi aracılığı ile barkod sistemi elektronik uçuş kartlarında kullanılmaya başlandı. Günümüzde ilaç sektöründe ve diğer alanlarda yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bildiğiniz gibi QR kod, barkod teknolojisinin geliştirilmişidir.  Barkod tekonolojisinde sadece rakamlar kullanılır.

QR-Kod Veri Taşıma Kapasitesi

Numeric Maksimum 7,089 karakter
Alphanumeric Maksimum 4,296 karakter
Binary (8 bits) Maksimum 2,953 bytes

QR Kod İle Neler Yapabilirim?

 • QR Kod içerisine istediğiniz bilgiyi girebilirsiniz. Bu sesli, yazılı, görsel anlatım; metin, adres, URL kısaca elektronik ortamda algılanabilen bütün girdileri 0luşturmanız mümkün.
 • Saklamak istediğiniz bir görseli ya da metni cep telefonunuzla ya da PDA cihazları ile QR Kodunu alın. Kodlanan görüntüyü taşıyıcı cihaza yüklemiş olan kod çözücü program ile açabilirsiniz. Böylece QR kod içeriğinde depolanan veriye ulaşabilirsiniz.
 • Web adreslerini, telefon numaralarını, günlüğünüzü vb QR koduna dönüştürerek daha gizli hale getirebilirsiniz.

QR Kod hakkında biraz bilgi sahibi olduysak şimdi size QR kod nasıl oluşturulur ve fotoğraflara nasıl eklenir ondan bahsedeceğim.

Öncelikler bir QR kod oluşturalım. Bunun için aşağıdaki adreslerden birini kullanabilirsiniz.

http://www.qurify.com/tr/

http://qrcode.kaywa.com/

http://www.snapmaze.com/

http://zxing.appspot.com/generator/

Oluşturduğumuz QR Kodumuzu bilgisayarımıza indiriyoruz. Şimdi burdan sonrasını başka bir konudan devam edeceğiz. Fotoğraflara imza ekleme ile ilgili anlatmış olduğum konuda fotoğraf ekleme özelliğini kullanarak QR kodumuzu istediğimiz kadar fotoğrafa aynı anda ekleyebileceğiz.

Buyurun bu konudan devam edelim.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Fatma

  Şifremi yenileneme rağmen açılmıyor lütfen yardımcı olurmusunuz
 • Anonim Nebi Garcı

  kolay yoldan hayır. zor yoldan: o kişinin takipçilerini (sizin hesabınızla giriş yapmadan) listeleyen ve sizin takip etmeniz için listeleyen bir sistem lazım.
 • Anonim Misafir

  hesabımı engelleyen hesaplardaki takipçileri görmek ve takip etmek için bir şey yapılamaz mı?
 • Anonim @karaozanturkusu

  hocam misal 3000 kişiyi sessize almak istediğinizi düşünün, misal olarak kod en fazla ilk 1000'de çalışıyor. hem sessize aldıklarını tekrar sessize almak istediğinden tıkanıyor, hem de çok eskilere gidemiyor. bunun tek yolu twit atanı sessize alacak bir kod. bu arada ben 16000 takipçimin büyük çoğun...
 • Anonim Nebi Garcı

  Söz vermiş olmayayım ancak ilerleyen zamanlarda olabilir. Ayrıca ne kadar mümkün bilmiyorum, kodları incelemem lazım. Nasıl işe yaramadığı konusunda daha fazla bilgi verebilirseniz belki kodu iyileştirebilirim.