Gmail Arama Geçmişini ve E-posta Gönderilen Kişileri Temizleme

31 05 2014 16:44 tarihinde, İnternet kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 15579 kez okundu

Gmail, e-posta hizmeti veren servislerden en çok tercih edilenlerden biri. Her ne kadar karmaşık bir yapısı olmasa da e-posta gönderip almanın dışında pek ilgilenmeyenler için bazı noktalar sıkıntı olabilir.

Gmail bildiğiniz gibi bir Google hizmetidir. Diğer Google servisleri ile bağlantılı çalışır. Bunlardan biri de Google Plus sosyal paylaşım sitesi. Buradaki çevreleriniz Gmail arama çubuğunda bir isim yazmaya başladığınızda gözükecektir.

Google+’nın dışında bir de sık kullanılan kişiler ve diğer kişilerin yer aldığı Gmail Rehber vardır. Gmail rehber, bir kişiye e-posta gönderdiğinizde ya da bir kişiden e-posta aldığınızda adresi kategorilerden birine kaydeder. Kaydedilen adresler Gmail arama çubuğunda ve bir e-posta yazmak istediğinizde “kime” alanında öncelikli olarak gösterilir.

Bir e-posta adresinin ya da Google+ kişisinin Gmail arama çubuğunda ve “kime” alanında çıkmasını istemiyorsanız rehberden kaldırmanız gerekir. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin.

gmail rehber

Gmail’e giriş yapın. Sol kısımda Gmail başlığının yanında bir menü ikonu göreceksiniz. Oradan Rehber’i seçin.

gmail rehber kisi sil

Ardından, silmek istediğiniz kişi ya da adresleri sol kısımdaki kategorilerden bularak işaretleyin ve üst kısımdaki “daha fazla” seçeneğinden “kişiyi sil” diyerek temizleyin.

Rehberden temizlediğiniz bir kişiye yeni bir e-posta gönderene kadar arama çubuğunda ve “kime” alanında rastlamazsınız. Kolay gelsin.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Nebi Garcı

  Yazının altına not düştüm kaldırıldığında
 • Anonim yorumcu

  eklentinizi güncelleyin.
 • Anonim yorumcu

  Bu özellik twitterdan kaldırılmış. Link kırık ve mevcut profilimdeki mesaj butonu ve saatler kaldırılmış..
 • Anonim Misafir

  takip işlem sırasına alıyor fakat başlamıyor hocam çözümü nedir acaba
 • Anonim Misafir

  Merhaba, bu islemi yapmam icin oncelikle tarayicidan instagram sifremi girmem mi gerekiyor.Cunku beni engelleyen birini benimde engelleyebilmem icin login olup engelle butonuna basmam gerekmiyor mu?