Google Aramalarında Favicon Gösterme

25 04 2012 11:07 tarihinde, Web Tasarım kategorisinde yazıldı. 3 yorum yapıldı, 5650 kez okundu

Web sitenizde tarayıcınızın algıladığı ve sekmelerde gözüken faviconların haricinde bir de Google arama listesinde gözüken favicon mevcut. Şimdi sizlere Google Favicon nasıl gözükür ve nasıl gözükür hale getirilir onu anlatacağım.

Öncelikle Google da favicon görebilmemiz için Firefox ya da Chrome tarayıcılarımız için bir eklenti kurmamız gerekiyor. Eklentileri buradan indirebilirsiniz.

Firefox için

Chrome için

Tarayıcımıza uygun eklentimizi indirip kurduysak şimdi sıra Google’da kendimizi aramada. Aradığımızda sitemizin önünde favicon olarak siyah beyaz dünya iconu varsa sitemizin iconu belirlenmemiş demektir.

Faviconumuz mevcut değilse öncelikle kendimize bir favicon yapacağız. Elinizde logonuz ya da tarayıcımız için gözüken favicon fotoğraf halinde varsa onu “ico” uzantılı yapacağız. Eğer “ico” uzantılı  ve 16×16 ebatında ise direk kullanabilirsiniz.

Şimdi faviconumuzu ico uzantılı hale getirmeyi anlatayım.

Buradan online olarak ico uzantısına dönüştürebilirsiniz. İlk önce fotoğrafımızı Browse butonundan seçip ardından create diyoruz ardından aşağıda iconlarımız geliyor. En altta ico 16×16 olarak mevcut onu indiriyoruz.

İndirdiğimiz faviconumuzu hostumuzda tema dizinimizdeki uygun bir yere atıyoruz.  Şimdi geldi kodları yerleştirmeye.

<link rel="shortcut icon" type="image/x-icon" href="favicon adresi.ico"/>

kaynak

Yukardaki kodu temamızın “header.php” dosyasına <head> </head> tagları arasına ekliyoruz ve orijinali ile değiştiriyoruz. Artık faviconumuz google aramalarında çıkacak. (biraz zaman alabilir.)

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makale 3 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim baya işime yaradı.

 2. yararlı konu hocam elıne saglık

 3. paylaşım yararlı. emeğine sağlık.

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • kombi Nebi Garcı

  https://www.instagram.com/accounts/access_tool/accounts_you_blocked adresine bilgisayardan girdiğinizde görünmesi gerek. O da sizi engellediyse görünmeyebilir
 • kombi Misafir

  Merhaba. Bu şekilde bilgisayardan beni engelleyen kullanıcıyı engelledim fakat telefondaki instagram uygulanmasındaki hesabımda engellenenler listesinde görünmüyor. ne yapmak lazım?
 • kombi Mehmet

  Gayet güzel bir anlatımda bulunmuşsunuz. Sayenizde öğrettiğiniz şekilde yaparak bir kişiyi engelledim bende.
 • kombi Misafir

  Merhaba, ınstagram nega araç eklentisini almak istiyorum. Hesap bilgilerinizi atar mısınız?
 • kombi Misafir

  yorum özelliği müthiş oldu hocam umarım zamanlı gönderi planlama özelliği de getirirsiniz de piyasadaki herkes sizin ekletiyi kullanır.