Google Aramalarında Favicon Gösterme

25 04 2012 11:07 tarihinde, Web Tasarım kategorisinde yazıldı. 3 yorum yapıldı, 5030 kez okundu

Web sitenizde tarayıcınızın algıladığı ve sekmelerde gözüken faviconların haricinde bir de Google arama listesinde gözüken favicon mevcut. Şimdi sizlere Google Favicon nasıl gözükür ve nasıl gözükür hale getirilir onu anlatacağım.

Öncelikle Google da favicon görebilmemiz için Firefox ya da Chrome tarayıcılarımız için bir eklenti kurmamız gerekiyor. Eklentileri buradan indirebilirsiniz.

Firefox için

Chrome için

Tarayıcımıza uygun eklentimizi indirip kurduysak şimdi sıra Google’da kendimizi aramada. Aradığımızda sitemizin önünde favicon olarak siyah beyaz dünya iconu varsa sitemizin iconu belirlenmemiş demektir.

Faviconumuz mevcut değilse öncelikle kendimize bir favicon yapacağız. Elinizde logonuz ya da tarayıcımız için gözüken favicon fotoğraf halinde varsa onu “ico” uzantılı yapacağız. Eğer “ico” uzantılı  ve 16×16 ebatında ise direk kullanabilirsiniz.

Şimdi faviconumuzu ico uzantılı hale getirmeyi anlatayım.

Buradan online olarak ico uzantısına dönüştürebilirsiniz. İlk önce fotoğrafımızı Browse butonundan seçip ardından create diyoruz ardından aşağıda iconlarımız geliyor. En altta ico 16×16 olarak mevcut onu indiriyoruz.

İndirdiğimiz faviconumuzu hostumuzda tema dizinimizdeki uygun bir yere atıyoruz.  Şimdi geldi kodları yerleştirmeye.

<link rel="shortcut icon" type="image/x-icon" href="favicon adresi.ico"/>

kaynak

Yukardaki kodu temamızın “header.php” dosyasına <head> </head> tagları arasına ekliyoruz ve orijinali ile değiştiriyoruz. Artık faviconumuz google aramalarında çıkacak. (biraz zaman alabilir.)

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makale 3 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim baya işime yaradı.

 2. yararlı konu hocam elıne saglık

 3. paylaşım yararlı. emeğine sağlık.

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • kombi Rıfat

  Eklentiyi yaklaşık 20 gündür kullanıyorum. Öncelikle eklenti verdiğimiz paranın üzerinde değerde onu belirtebilirim, Helali hoş olsun. Her hangi bir hesaba girip takip etme seçimiyle o hesabı takip edenleri veya hesabın takip ettiklerini rahatlıkla takip edebiliyorsunuz. Beğeni içinse söyleyecek bir...
 • kombi Misafir

  hocam sadece bizi takip edenleri takipten çıkma seçeneğine ihtiyacımız var.
 • kombi Misafir

  toplu takip kodunu guncelleyecekmisin
 • kombi Nebi Garcı

  ssd alacaksanız kesinlikle birleştirmeyin. Birleştirme olur mu ondan da emin değilim ama yani ssd normal diskten kat kat hızlı en azından sistemi ssd ye kurun ki işler hızlı olsun
 • kombi Misafir

  teşekkur ederim hemen bakıyorum