Google Chrome’da Bilinmeyen Ayarlar ve Sayfalar

24 12 2012 12:21 tarihinde, Google, Tarayıcılar kategorisinde yazıldı. 1 yorum yapıldı, 7472 kez okundu

İnternet tarayıcıları içerisinde en çok tercih edileni Google Chrome’un daha önce hiç görmediğiniz sayfalar ve ayarları mevcut. Ancak bilinçsiz kullanıldığında oluşabilecek hatalar göz önüne alınarak bu sayfalara doğrudan erişim için ayarlar sekmesinde bir bağlantı tanımlanmamıştır.

Şimdi sizlere birkaç sayfa ve işinizi kolaylaştıracak görevden bahsedeceğim.

Mozilla Firefox, Internet Explorer gibi tarayıcılarda mouse tekerleği ile sayfayı kaydırırken daha yumuşak bir hareket algılarsınız. Ancak Chrome için bu varsayılan olarak kapalıdır. Bu ve buna benzer bir çok seçeneğin yer aldığı chrome://flags sayfası vardır. Burada yapılacak değişikliklerin canınızı yakacağı yönünde uyarı sizi sayfa başında karşılamaktadır. Bilgi sahibi olmadığınız ayarları değiştirmemeniz sizin menfaatinize olacaktır 🙂

Google Chrome eklenti desteği yönüyle oldukça faydalı bir tarayıcı. Chrome’da bulunmayan bir özelliği eklentiler sayesinde kazanabilirsiniz. Eklentileri yönetmek için ayarlar sekmesindeki uzantılar bağlantısını kullanabilirsiniz. Burada gördüğünüz eklentiler sizin sonradan yüklemiş olduğunuz eklentilerdir. Bir de Chrome ile birlikte gelen eklentiler mevcuttur. chrome://plugins bağlantısından bu eklentilerden kullanmadığınızı devre dışı bırakabilirsiniz. Mesela Google Talk kullanmasınız da bu eklenti çalışır ve tarayıcınıza yük getirir.

Google Update servisi tarayıcınızın otomatik bir üst sürüme yükseltilmesini sağlar. Bu güncellemeyi kendiniz yapmak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz.

Tarayıcınızın önbelleği sizin daha hızlı gezinebilmeniz için ikinci kez girdiğiniz bir sayfada daha önce kaydetmiş olduğu görüntüleri ya da dosyaları internet ortamından değil de bilgisayarınızdan yükler. Bu özellik her ne kadar iyi olsa da bazı sitelerde değişiklikleri sayfayı yenileyerek göremezsiniz ve önbelleğinizde kayıtlı dosyayı görürsünüz. Bunun için ctrl+r yaparak yenilemeniz gerekir. Önbelleğinizde yer alan dosyalar Chrome kurulum dosyaları içerisindeki kullanıcı klasöründe Cache ve Media Cache ismiyle kaydedilir. Buradaki verileri görebilmeniz için de chrome://cache bağlantısını kullanmalısınız

Google Chrome adres satırında Google arama çubuğu mevcuttur. Oraya girilen her içerik için daha önce girdiğiniz veriler ve Google Aramalarından öneriler sunulur. Mesela nebi yazdığınızda daha önce oraya nebi ile ilgili bir şey girmemişseniz size Google Aramalarındaki en çok sorgulanan içeriklerden önerir. Burada size neler önereceğini daha önceden tespit edebilirsiniz ve hangi kelimede ne gibi sonuç alacağınızı görebilirsiniz. chrome://omnibox/ bağlantısı size yardımcı olacaktır.

Bunun gibi bir çok ayar ve özelliğin yer aldığı sayfa mevcut. Daha fazlası için dechrome://chrome-urls/ bağlantısını kullanın. (bağlantıları kopyalayıp adres satırına yapıştırın)

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makaleye 1 Yorum Yapıldı
 1. sen yumuşak kaydırmayı boş ver şu eklentiyi kullanıp tutarak istediğiniz gibi kaydıra bilirsiniz. 😉
  Quick Scrolling
  https://chrome.google.com/webstore/detail/acojmfccjdjhmmfbnaamhafehjnopdeb

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • sadakad Nebi Garcı

  Yazının altına not düştüm kaldırıldığında
 • sadakad yorumcu

  eklentinizi güncelleyin.
 • sadakad yorumcu

  Bu özellik twitterdan kaldırılmış. Link kırık ve mevcut profilimdeki mesaj butonu ve saatler kaldırılmış..
 • sadakad Misafir

  takip işlem sırasına alıyor fakat başlamıyor hocam çözümü nedir acaba
 • sadakad Misafir

  Merhaba, bu islemi yapmam icin oncelikle tarayicidan instagram sifremi girmem mi gerekiyor.Cunku beni engelleyen birini benimde engelleyebilmem icin login olup engelle butonuna basmam gerekmiyor mu?