Google Chrome’da Denetlenen Kullanıcı Oluşturma

27 01 2014 13:25 tarihinde, Tarayıcılar kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 3015 kez okundu

Google Chrome, tarayıcılar arasında en çok tercih edilenidir şüphesiz. Tercih edilmesinde hızlı ve kullanışlı olması gibi etkenler önemlidir.

Chrome’un, ebeveynler için geliştirdiği denetlenebilir kullanıcı oluşturma özelliğini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Denetlenebilir kullanıcı ne işe yarar?

Denetlenebilir kullanıcı, Chrome’da varsayılan olarak oturum açtığınız Google hesabınızla yeni bir tarayıcı kullanıcısı oluşturup bu kullanıcı izinlerini yönetmenize yardımcı olur.

Denetlenebilir kullanıcı ile bazı web sayfalarına erişimi engelleyebilir ve dilerseniz kullanıcıdan gelen istek doğrultusunda kaldırabilirsiniz.

Denetlenebilir kullanıcı nasıl oluşturulur?

1- Chrome’un sağ üst köşedeki menü simgesine tıklayıp ayarlar‘a girin.

2- Alt kısımdaki kullanıcılar bölümünden yeni kullanıcı ekle butonuna tıklayın.

chrome kullanici

3- Kullanıcı ikonu ve ismini seçtikten sonra yukarıdaki kırmızı ile işaretlenen kutucuğu ve diğer kısayol ekleme kutucuğunu işaretleyin.

4- Oluşturduğunuz yeni kullanıcı için yeni kullanıcı için karşınıza bir pencere gelecektir. Burada size verilen (Alttaki görsel) bağlantıya tıklayarak izinleri yönetmek için yönetici sayfanıza gidin.

denetlenen kullanici

5- Yönetici sayfanızda izinler, istekler ve etkinlikler gibi bölümler vardır. İzinler bölümünden “yönet” bağlantısına tıklayarak herhangi bir siteyi engelleyebilir ya da belirli sitelere izin verebilirsiniz.

engellenen siteler chrome

6- Masaüstüne oluşturduğunuz yeni kullanıcı ile tarayıcı açıldığında engellediğiniz sitelere giriş yapılamaz. Siteye girmeye çalıştığınızda yöneticiden izin almanız için bir istek gönderebilirsiniz.

chrome site engellendi izin istegi

7- Gelen izin isteklerini chrome.com/manage adresindeki istekler bölümünden görebilirsiniz. Dilediğiniz sitelere izin verebilir ya da isteği reddedebilirsiniz.

Böylece masaüstü kısayolu ile kısıtlı bir kullanıcı oluşturup dilediğiniz kişilerin gezinmelerini sınırlandırabilirsiniz. Kolay gelsin.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Fatma

  Şifremi yenileneme rağmen açılmıyor lütfen yardımcı olurmusunuz
 • Anonim Nebi Garcı

  kolay yoldan hayır. zor yoldan: o kişinin takipçilerini (sizin hesabınızla giriş yapmadan) listeleyen ve sizin takip etmeniz için listeleyen bir sistem lazım.
 • Anonim Misafir

  hesabımı engelleyen hesaplardaki takipçileri görmek ve takip etmek için bir şey yapılamaz mı?
 • Anonim @karaozanturkusu

  hocam misal 3000 kişiyi sessize almak istediğinizi düşünün, misal olarak kod en fazla ilk 1000'de çalışıyor. hem sessize aldıklarını tekrar sessize almak istediğinden tıkanıyor, hem de çok eskilere gidemiyor. bunun tek yolu twit atanı sessize alacak bir kod. bu arada ben 16000 takipçimin büyük çoğun...
 • Anonim Nebi Garcı

  Söz vermiş olmayayım ancak ilerleyen zamanlarda olabilir. Ayrıca ne kadar mümkün bilmiyorum, kodları incelemem lazım. Nasıl işe yaramadığı konusunda daha fazla bilgi verebilirseniz belki kodu iyileştirebilirim.