Google Chrome’da Denetlenen Kullanıcı Oluşturma

27 01 2014 13:25 tarihinde, Tarayıcılar kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 2826 kez okundu

Google Chrome, tarayıcılar arasında en çok tercih edilenidir şüphesiz. Tercih edilmesinde hızlı ve kullanışlı olması gibi etkenler önemlidir.

Chrome’un, ebeveynler için geliştirdiği denetlenebilir kullanıcı oluşturma özelliğini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Denetlenebilir kullanıcı ne işe yarar?

Denetlenebilir kullanıcı, Chrome’da varsayılan olarak oturum açtığınız Google hesabınızla yeni bir tarayıcı kullanıcısı oluşturup bu kullanıcı izinlerini yönetmenize yardımcı olur.

Denetlenebilir kullanıcı ile bazı web sayfalarına erişimi engelleyebilir ve dilerseniz kullanıcıdan gelen istek doğrultusunda kaldırabilirsiniz.

Denetlenebilir kullanıcı nasıl oluşturulur?

1- Chrome’un sağ üst köşedeki menü simgesine tıklayıp ayarlar‘a girin.

2- Alt kısımdaki kullanıcılar bölümünden yeni kullanıcı ekle butonuna tıklayın.

chrome kullanici

3- Kullanıcı ikonu ve ismini seçtikten sonra yukarıdaki kırmızı ile işaretlenen kutucuğu ve diğer kısayol ekleme kutucuğunu işaretleyin.

4- Oluşturduğunuz yeni kullanıcı için yeni kullanıcı için karşınıza bir pencere gelecektir. Burada size verilen (Alttaki görsel) bağlantıya tıklayarak izinleri yönetmek için yönetici sayfanıza gidin.

denetlenen kullanici

5- Yönetici sayfanızda izinler, istekler ve etkinlikler gibi bölümler vardır. İzinler bölümünden “yönet” bağlantısına tıklayarak herhangi bir siteyi engelleyebilir ya da belirli sitelere izin verebilirsiniz.

engellenen siteler chrome

6- Masaüstüne oluşturduğunuz yeni kullanıcı ile tarayıcı açıldığında engellediğiniz sitelere giriş yapılamaz. Siteye girmeye çalıştığınızda yöneticiden izin almanız için bir istek gönderebilirsiniz.

chrome site engellendi izin istegi

7- Gelen izin isteklerini chrome.com/manage adresindeki istekler bölümünden görebilirsiniz. Dilediğiniz sitelere izin verebilir ya da isteği reddedebilirsiniz.

Böylece masaüstü kısayolu ile kısıtlı bir kullanıcı oluşturup dilediğiniz kişilerin gezinmelerini sınırlandırabilirsiniz. Kolay gelsin.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Rıfat

  Eklentiyi yaklaşık 20 gündür kullanıyorum. Öncelikle eklenti verdiğimiz paranın üzerinde değerde onu belirtebilirim, Helali hoş olsun. Her hangi bir hesaba girip takip etme seçimiyle o hesabı takip edenleri veya hesabın takip ettiklerini rahatlıkla takip edebiliyorsunuz. Beğeni içinse söyleyecek bir...
 • Anonim Misafir

  hocam sadece bizi takip edenleri takipten çıkma seçeneğine ihtiyacımız var.
 • Anonim Misafir

  toplu takip kodunu guncelleyecekmisin
 • Anonim Nebi Garcı

  ssd alacaksanız kesinlikle birleştirmeyin. Birleştirme olur mu ondan da emin değilim ama yani ssd normal diskten kat kat hızlı en azından sistemi ssd ye kurun ki işler hızlı olsun
 • Anonim Misafir

  teşekkur ederim hemen bakıyorum