Google Plus Kısa Adres Alma

28 02 2012 19:26 tarihinde, İnternet kategorisinde yazıldı. 6 yorum yapıldı, 11906 kez okundu

Facebook’a en büyük rakip olarak çıkan ve ardından büyümeye devam eden Google Plus, kullanıcıların adreslerini nedendir bilinmez epey uzun tutuyor. Twitter gibi kısıtlı metin alanlarında paylaşmak istediğinizde ise büyük bir sorun yaşıyorsunuz. Ardından URL kısaltma sitelerine tek tek her paylaşım için adresinizi kısaltıyorsunuz ya da paylaşmaktan vazgeçiyorsunuz. Oysa ki Google Plus kullanıcıları isterlerse kendilerine Facebook’taki gibi kısa adres alabiliyorlar.

           Bunun için öncelikle Google Plus profil sayfanızdayken adres satırınızda yer alan uzun URL’nizdeki 21 haneli rakamlardan oluşan kısmı kopyalıyoruz.

           Örnek: https://plus.google.com/109984848855803317598/posts

            Kırmızıyla gösterdiğim rakamları kopyalayıp ardından http://gplus.to/ Adresine gidiyoruz. Orada bize sağda bu adresimizi yapıştırmamız gereken “Your Google+ ID” kutucuğu vermiş. Bu kutucuğa kopyalamış olduğumuz ID’mizi  yapıştırıyoruz.

            Ardından sol kısımda yer alan “Nick Name” kutucuğuna almak istediğimiz kullanıcı adı yani  http://gplus.to/nebi adresi gibi gplus.to/ dan sonraki ismi belirliyoruz.  Sonra sağdan, “Add” (ekle) diyoruz ve işlemimiz tamam oluyor.  Keyfini çıkarın..

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makale 6 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. Google kulanıcı adı alırsam iyi olur

 2. iyi de, bu yönlendirmeden başka bir şey değil.. gereksiz olmuş.

 3. Atakan EkerAtakan Eker

  Öncelikle teşekkürler verdiğin bilgiler herkes için faydalı, en azından diğer yerlerde ve dijital mecralarda link verirken işe yarayacaktır sanırım.
  Ama Harika(!) bir iş yapmış Google… Bu adamları ve ağı sevmeme rağmen bu konuya hala kalıcı bir çözüm sunmadıkları için şaşırıyorum ve kızıyorum açıkçası. Tamam bütün ağların bir eksikliği veya avantajı var lakin bu kadar geriden gelirken ve dalga bile geçilirken CV’ye bile yazarken utandığımız şu URL’lerimizi bir adres olarak kısa verebilseydik, burada yaptığımız sağda solda paylaşmak ve günlük tüketim için fena sayılmaz(da); nasıl olupta hala profilime girdiğimde veya bu linki dışarda dijital ortam hariç vermem gerektiğinde diğerleri gibi https://plus.google.com/u/0/110074319713283247857/posts yerine plus.google.com/ekeratakan şeklinde veremiyorum, bu nasıl düşünülemiyor, kodu yazılıp, süreç hakkında bilgi verilmiyor anlayamıyorum. Yok arada bin sayı yok slash’ler filan. Nasıl hatırlayacağız sevgili gugıl bir kağıda yazıp vermemiz gerektiğinde, Allah aşkına bir deyizver:) Buz gibi soğudum iyicene Google plus’tan valla ya!
  Sana tekrar teşekkürler abicim, ben de bildiğin höykünmüş oldum :)))

  • Aynı şey benim de canımı sıkıyor. Bir çok işin üstesinden gelen büyük siteler bazen küçük ama önemli özellikleri atlıyorlar. Herhalde ufak tefek şeyler cinsinden değerlendirip uğraşmak istemiyorlar 🙂

 4. Hocam urlyi dediğin gibi yaptık ama daha sonra pişman oldum değiştiriyim diyorum kabul etmiyo yalnızca harfleri büyük küçük yapabiliyomuşsun bu url değişmenin başka bi yöntemi var mı ?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Nebi Garcı Nebi Garcı

  https://www.instagram.com/accounts/access_tool/accounts_you_blocked adresine bilgisayardan girdiğinizde görünmesi gerek. O da sizi engellediyse görünmeyebilir
 • Nebi Garcı Misafir

  Merhaba. Bu şekilde bilgisayardan beni engelleyen kullanıcıyı engelledim fakat telefondaki instagram uygulanmasındaki hesabımda engellenenler listesinde görünmüyor. ne yapmak lazım?
 • Nebi Garcı Mehmet

  Gayet güzel bir anlatımda bulunmuşsunuz. Sayenizde öğrettiğiniz şekilde yaparak bir kişiyi engelledim bende.
 • Nebi Garcı Misafir

  Merhaba, ınstagram nega araç eklentisini almak istiyorum. Hesap bilgilerinizi atar mısınız?
 • Nebi Garcı Misafir

  yorum özelliği müthiş oldu hocam umarım zamanlı gönderi planlama özelliği de getirirsiniz de piyasadaki herkes sizin ekletiyi kullanır.