Google’ın Eski Siyah Üst Menü Çubuğunu Geri Getirin

14 11 2013 14:23 tarihinde, Google, Tarayıcılar kategorisinde yazıldı. 2 yorum yapıldı, 6403 kez okundu

Google geçen ay yaptığı bir güncelleme ile tüm servislerindeki menüde bir değişiklik yaptı.

Google Chrome yeni sekme sayfasındaki değişiklikle beraber YouTube, Gmail gibi diğer hizmetlerde de aynı menü özelliğinin aktif olması bazı sorunları da beraberinde getirdi.

Diyelim ki Google Chrome adres satırından arayarak Google Translate ile çevirmek istediğiniz bir cümle için öncelikle Google’a uğramamız gerekir. Ardından üst menüdeki çeviri bağlantısına tıklayıp Translate’e ulaşırız. Google’da aradığımız bu içerik Translate’de de çevrilmiş olur. Yeni özellikle beraber Google’da aradığımız bir içeriği çevirmek istediğimizde sağ üstteki uygulama ikonuna tıklayıp çeviri’yi seçtiğimizde Translate’e ulaşırız. Ancak Google arama çubuğuna yazdığımız içerik Translate’e gelince silinir. Bunun önüne geçmek ve daha kullanışlı eski menü çubuğunu aktif etmek için sizlere bir yol göstereyim.

Gooogle Chrome ya da Yandex Browser kullanıyorsanız işiniz daha kolay. Şimdi elimizde bir adres var. Bu adrese gidip arama yaptığımızda eski menü çubuğu aktif oluyor. Deneyin.

Elimizdeki adres şöyle:

https://www.google.com.tr/webhp?noj=1

Şimdi bu adresi biz Google Chrome’un varsayılan arama motoru adresi olarak belirleyeceğiz. Böylelikle Chrome adres satırına bir şeyler yazım Google’a gittiğimizde üst menü çubuğu aktif olacak, yeni uygulama ikonları vb gidecek.

Şimdi Google Chrome‘da sağ üstteki menü ikonuna tıklayıp ardından ayarlar bölümüne gidin. (chrome://settings/)

Arama bölümündeki Arama motorlarını yönet bağlantısına tıklayın.

chrome arama motoru

Açılan pencerede diğer aramam motorları kısmının en altına inin.

chrome diger arama motorlari

Burada 3 adet boş alan mevcut. İlk ikisi size kalmış. 3. boşluğa şu adresi yapıştırın:

https://www.google.com.tr/search?noj=1&site=webhp&source=hp&q=%s
Üç boşluk da tamamsa bitti deyin ve ardından arama motorlarını yönet‘e tekrar girin. Buradan oluşturduğunuz yeni arama motorunu bulun.
Üzerine geldiğinizde varsayılan yap butonu çıkacaktır. Tıklayın.
yeni arama motoru chrome
Şimdi varsayılan arama motoru olarak yeni arama motorumuz aktif. Tarayıcınızı yeniden başlatın ve adres satırına bir şeyler yazıp Google’da aratın.
google ust menu cubugu
Şahit olduğunuz gibi üst menü çubuğu eski haline geldi. Artık uygulama ikonuna tıklayıp mouse tekerleğini çevirip istediğiniz servise tıklayıp… zahmetinden kurtulmuş olacaksınız. Kolay gelsin..

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makale 2 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. EFE KAYGISIZEFE KAYGISIZ

  Tweetterde izinsiz takip için twetter da twetleri koruma altınay almakdan başka yol yok mu?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Nebi Garcı Mamos

  Merhaba öncelikle kolay gelsin hayalete düşmüş bi hesap nasıl kurtalabilir twitter destek'e ne gibi bi mesaj yazılmalıdır ve bu mesajın dili türkçe mi olmalıdır örnek bir mesajla bilgilendirir misiniz bizi
 • Nebi Garcı Nebi Garcı

  Bildiğim kadarıyla yok.
 • Nebi Garcı Misafir

  Selamünaleyküm Nebi bey. Twitlerimizi beğenenlerin listesini topluca alabileceğimiz bir kod var mı?Yardımınız için teşekkürler.
 • Nebi Garcı Burak Garcı

  AddMeFast gibi beğeni siteleri ve krediyle takipçi yollayan bir iki uygulama ve benzerleri Twitter Kuralları'na aykırı. Yani uymanız gereken, sadece limitler değil. Dolayısıyla Limiti aşmadığımız müddetçe istediğimiz gibi hareket edebilmemiz gerekmez mi? sorusuna hayır, istediğimiz gibi hareket edeb...
 • Nebi Garcı Misafir

  Merhaba Ben herhangi bir limit aşımı yapmamama rağmen hesabım sıklıkla kilitleniyor Gelen mesajda olağanüstü bir durumla karşılaşıldığı bahanesi gösteriliyor Kilidi açınca da takip ettiklerim sıfırlanmış gözüküyor Bu durumda da takipçilerimden bazıları benim yaptığımı düşünerek takipten çıkıyor Olan...