Harici Harddisk (HDD) Şifreleme

07 02 2012 11:28 tarihinde, Araçlar, Güvenlik kategorisinde yazıldı. 21 yorum yapıldı, 66048 kez okundu

Elinizde Harci Hard Diskiniz var fakat özel dosya ve klasörleriniz mevcutsa artık kafanız rahat olacaktır. Diskinizi öncelikle ikiye bölmenizi tavsiye ederim. Bunu herhangi bir partiton programı ile yapabilirsiniz. Ancak diskinizde veriler varken bölümleme yapmanız tavsiye edilmez. Ya da en azından önemli verilerin yedeğini alın. Bölümleme yapmanızı neden tavsiye ettim derseniz şifreleyeceğiniz bölüme özel verilerinizi koyabilir ve sizden HDD’nizi isteyenleri de kırmamış olursunuz. Ayrıca kendi bilgisayarınızda şifrelediğiniz hard diskinizi başka bir bilgisayarda açmak için ayrıca program kurmanıza da gerek kalmamış olur.

Gelelim şifreleme işlemine.

Öncelikle programımızı indiriyoruz. (zip şifresi: nebigarci.net) Kurduktan sonra çalıştırıyoruz.

Şimdi programımızı açıyoruz ve sağ penceredeki sol üst bölümden harici diskimizi bulup işaretliyoruz.

Sonra Portable Use bölümünü sağ üstte görüyoruz. Bu kısımdan FULL kutucuğunu işaretliyoruz ki şifrelenmemiş olan kısma bir dosya atsın biz de harddiskimizi başka bilgisayarda program kurmadan açabilelim. Seçtikten sonra 1. kısımdan  “Send public and privacy area” linkiniti tıklayıp soldaki pencereyi açıyoruz. Şifrelemek istediğimiz bölümü seçiyoruz. 2. bölümde görüldüğü gibi NEGA70 seçildi. Sonra şifremizi yazıp “Encrypt” diyoruz.

ve yukarıdaki gibi şifrelemiş oluyoruz.

Bilgisayarım’a girdiğimizde Nega70 kısmı gizlenmiş oluyor.

Gizlediğimiz bölümü tekrar kullanıma açmak için, açık olan kısma giriyoruz. Bendeki NEGA400.

Bu bölüme portable use seçeneğinden full kutucuğunu işaretlediğimiz için “SClite” adında bir klasör açtı. içerisinde  SClite.exe isimli dosyamızı tıklıyoruz . ve yukardaki 2. bölümdeki gibi şifre yazmamız için bir pencere gelecek. Oraya daha önce gizlemek için belirlediğimiz şifreyi yazıyoruz. Ardından gizli bölüm tekrar açılmış oluyor. Dilerseniz bilgisayarınızda kuruluysa direk programı başlatabilir ve oradan şifreli HDD’yi işaretleyip şifreyi girip “Decrypt” butonu ile de açabilirsiniz.

Sorularınız için alttaki yorum alanını ya da iletişim sayfasını kullanabilirsiniz. Şifrenizi unutursanız geri dönüşü olmayabilir. Disk yöneticisinden o bölümü silip yeni bölüm oluşturmanız gerekir ki bu halde verileriniz uçar.

NOT: Bu program ile bilgisayarınızın sabit diskine şifre koyamazsınız. Sabit disk gizlemek için şu yazımı okuyabilirsiniz.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makale 2 Sayfada 21 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. pROGRAMI İNDİRDİM ANTİVİRÜS TROJAN DİYOR HEM CARCKTA HEM SETUP DOSYASINDA VVİRUSTOTALDE TARATTIM ORADAKİ ANTİVİRÜSLERİN YARIDAN FAZLASI TROJAN BULDU.

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Nebi GARCI Nebi Garcı

  https://www.instagram.com/accounts/access_tool/accounts_you_blocked adresine bilgisayardan girdiğinizde görünmesi gerek. O da sizi engellediyse görünmeyebilir
 • Nebi GARCI Misafir

  Merhaba. Bu şekilde bilgisayardan beni engelleyen kullanıcıyı engelledim fakat telefondaki instagram uygulanmasındaki hesabımda engellenenler listesinde görünmüyor. ne yapmak lazım?
 • Nebi GARCI Mehmet

  Gayet güzel bir anlatımda bulunmuşsunuz. Sayenizde öğrettiğiniz şekilde yaparak bir kişiyi engelledim bende.
 • Nebi GARCI Misafir

  Merhaba, ınstagram nega araç eklentisini almak istiyorum. Hesap bilgilerinizi atar mısınız?
 • Nebi GARCI Misafir

  yorum özelliği müthiş oldu hocam umarım zamanlı gönderi planlama özelliği de getirirsiniz de piyasadaki herkes sizin ekletiyi kullanır.