Herhangi Bir Programa Çalıştır Kısayolu Ekleme

27 12 2013 12:54 tarihinde, Bilgisayar İpuçları kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 4107 kez okundu

Bildiğiniz gibi Windows’un bazı servislerine “Windows+R” yani çalıştır komutu üzerinden ulaşılabiliyor. Bu işlem için kayıt defterinde tanımlanmış bir kısayol olması gerekir.

Windows’ta örneğin denetim masasına gitmek için çalıştır’a “control” yazmanız yeterlidir. Aynı şekilde Windows hizmet listesine gitmek için “services.msc” yazmanız yeterli olur. Bunun gibi bilgisayarınızda kullandığınız diğer uygulamalar için de siz kendiniz kısayol ayarlayabilirsiniz.

Windows’ta bazı programlar için çalıştır kısayolu vardır. Mesela Google Chrome için çalıştır‘a “Chrome” yazıp tarayıcınızı açabilirsiniz. Peki kısayol tanımlanmamış bir programa nasıl kısayol eklenir şimdi bunu kısaca sizlere anlatayım.

Kayıt defteri dediğimiz kısımda tüm kısayol tanımlanmış programların listesinin olduğu bölüme gitmemiz gerekir. Bunun için çalıştır’a “regedit” yazıp girin.

Ardından şu yolu takip edin “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\App Paths

App Paths’ı açın ve altında çalıştır kısayolu bulunan uygulamalar listesini göreceksiniz. Yeni kısayol eklemek istediğiniz program eğer listede yoksa şimdi App Paths’a sağ tıklayıp yeni/anahtar deyin. Şimdi burada programa ekleyeceğiniz kısayolu belirleyin. Yani çalıştır’a ne yazıp da girmek istiyorsanız onu isim olarak girin ve sonuna “.exe” koyun. Yani örneğin elma yazıp girmek istiyorsanız elma.exe ismini yeni anahtarınıza verin.

Yeni anahtarınıza tıkladığınızda sağ bölümde “varsayılan” isimli bir öge yer alacak. Buna çift tıklayın ve açılan penceredeki alt kutucuğa yani değer verisine başlatmak istediğiniz programın kısayolunu yapıştırın

Ardından ilk oluşturduğunuz yeni anahtara sağ tıklayın ve yeni/dizi değeri deyin. Sağ bölüme eklenen dizi değerinin ismini “Path” olarak değiştirin.

Şimdi Path‘a çift tıklayın ve değer verisine programın yer aldığı klasör adresini girin. Bunu kısayol adresinden görebilirsiniz.

Ardından işlem tamamdır. Artık çalıştır komutuna belirlediğiniz kısayol ismini girdiğinizde programınız başlayacaktır.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Mamos

  Merhaba öncelikle kolay gelsin hayalete düşmüş bi hesap nasıl kurtalabilir twitter destek'e ne gibi bi mesaj yazılmalıdır ve bu mesajın dili türkçe mi olmalıdır örnek bir mesajla bilgilendirir misiniz bizi
 • Anonim Nebi Garcı

  Bildiğim kadarıyla yok.
 • Anonim Misafir

  Selamünaleyküm Nebi bey. Twitlerimizi beğenenlerin listesini topluca alabileceğimiz bir kod var mı?Yardımınız için teşekkürler.
 • Anonim Burak Garcı

  AddMeFast gibi beğeni siteleri ve krediyle takipçi yollayan bir iki uygulama ve benzerleri Twitter Kuralları'na aykırı. Yani uymanız gereken, sadece limitler değil. Dolayısıyla Limiti aşmadığımız müddetçe istediğimiz gibi hareket edebilmemiz gerekmez mi? sorusuna hayır, istediğimiz gibi hareket edeb...
 • Anonim Misafir

  Merhaba Ben herhangi bir limit aşımı yapmamama rağmen hesabım sıklıkla kilitleniyor Gelen mesajda olağanüstü bir durumla karşılaşıldığı bahanesi gösteriliyor Kilidi açınca da takip ettiklerim sıfırlanmış gözüküyor Bu durumda da takipçilerimden bazıları benim yaptığımı düşünerek takipten çıkıyor Olan...