KPSS ve YGS İkilisi

22 03 2012 14:01 tarihinde, Genel kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 2547 kez okundu

Evet bunlar ayrılmaz ikili. Sima olarak da karakter olarak da birbirlerine çok benzerler. O yüzden eğitim sistemimizi idare edenler hep bunları birbirine karıştırır.

 

Güç bela YGS’yi kazanırsınız (YGS yazıyorum ama konu bitmeden değişirse adı, kusura bakmayın.) ve “oh be! artık inşallah memurum” dersiniz bir gafletle, sonra üniversite biter geri başa dönersiniz. Başa dönersiniz diyorsam siz onu daha geri anlayın. Çünkü KPSS sizi lise bilgilerinizden sınıyor. Bu da demek oluyor ki siz boşa okudunuz. Aslında boşa okumuş sayılmazsınız sonuçta siz bir lisans ya da önlisans mezunusunuz. Peki bu ifadenin eğitim sistemimizdeki karşılığı nedir? Bu ifade demek oluyor ki biz seni 2 ya da 4 yıl oyaladık. Bu sayede işsiz sayısı azaldı, eğitim ve refah süresi arttı. Devletin kasasına biraz daha para girdi. KPSS için dershaneye vereceğiniz parayı da siz hesaplayın.

 

Velhasılı kelam, mezunsunuz. ÖSYM size demiyor ki: “birader sen ne mezunusun? Biz sana branşından soralım.” Tabi biz de diyemiyoruz ki:  “Kardeşim biz niye üniversite okuduk, lise bilgilerinden sınav yapacaktın liseden sonra KPSS’ye de girseydik.”  Bu ne biliyor musunuz? Bugün git yarın gel. Bir diğer ifadeyle “hele sen bir üniversiteyi bitir bir hal çaresine bakarız”

 

Bilgisayarınızın harddiskini bilirsiniz. Bilgileri yazarsınız sonra silersiniz, sildiğiniz dosyanın yerine yeni yazacağınız dosya gelir. Siz yazdıkça kapasitesi artmaz. İnsan beyni de böyle bir şey. Yeni bilgileri eski kullanılmayan bilgileri silerek üzerine yazar. Bu da geriye ket vurma olarak bilinir. Biz vurdukça vuruyoruz bu sistemde. Söz gelimi tıbbi sekreterlik okuyorsun, YGS hazırlık safasında öğrendiğin bilgileri kullanmadığın için her gün silip yerine antaomi, istatistik, terminoloji vs yazıyorsun, sonra okul bitiyor KPSS zımbırtısı dikiliyor karşına sen o yazdıklarını sil, yerine türkçe, tarih, çoğrafya yaz bakalım kardeşim. Seni sınav yapacağım. Bakalım üniversitede başarılımıymışsın. Olur ya atanırsın bir hasta gelir, “kardeş rapor odası nerede” der, sen de 37. paralel, bilmem kaçıncı zımbırtı diye cevap verirsin.

 

Büyüyoruz… Çağdaş uygarlık seviyesine çıkıyoruz, sıkı tutunun.. Nereye büyüyorsun kardeşim. Seranın boyu kadar filiz verirsin sonra boynun bükülür tersine dönersin. Önce önündeki saçmalıkları kaldırıp güneşi görmelisin.

 

Büyüyen Türkiye’de hiç mi büyüyen şey yok diye kızabilirsiniz, var tabiki. Ama bir şeyin genleriyle çok oynarsanız bozarsınız. Bozulunca da bodur kalan yerler oluyor işte. Hayırlısı ile biri bu sistemi düzeltir de biz de bu YGS ve KPSS ikilisinden kurtuluruz inşallah.

 

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Nebi Garcı

  Yazının altına not düştüm kaldırıldığında
 • Anonim yorumcu

  eklentinizi güncelleyin.
 • Anonim yorumcu

  Bu özellik twitterdan kaldırılmış. Link kırık ve mevcut profilimdeki mesaj butonu ve saatler kaldırılmış..
 • Anonim Misafir

  takip işlem sırasına alıyor fakat başlamıyor hocam çözümü nedir acaba
 • Anonim Misafir

  Merhaba, bu islemi yapmam icin oncelikle tarayicidan instagram sifremi girmem mi gerekiyor.Cunku beni engelleyen birini benimde engelleyebilmem icin login olup engelle butonuna basmam gerekmiyor mu?