Mobil Cihazlarda Şarj Tasarrufu Nasıl Yapılır?

13 04 2013 12:21 tarihinde, Mobil İpuçları kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 3767 kez okundu

mobil-sms-cep-telefonTeknoloji hızla gelişmeye devam ederken bundan nasiplenenler olarak bizler tam anlamıyla istifade edemiyoruz.

Gücümüz nispetinde ihtiyaçlarımızı karşılamak zorundayız. Mesela şarjı çok uzun süre giden bir cep telefonuna gücümüz yetmeyebilir. Bu durumda elimizdeki imkanlarla maksimum performans elde etmemiz gerekir.

Şimdi sizlerle mobil cihazlarda şarj tasarrufu hakkında ipuçlarını paylaşacağım.

Elimizde şarjı 24 saat idare eden bir cep telefonu olsun. Biz bunu 24 saatin üzerinde tutmak için neler yapabiliriz?

Türkiye 3G teknolojisi ile tanışalı çok olmadı. 3G aslında güzel bir gelişme ancak kullanmadığımız durumlarda bile bu özellik telefonumuzda aktif olabilir. 3G açık olduğunda eğer internet kullanımı ve görüntülü görüşme gerçekleştirmiyorsak veri aktarımı daha fazla olacağından bataryamızdan daha fazla enerji çıkışı sağlanacaktır. Bu durumda 3G’yi kapatmamız bize şarj tasarrufu sağlar.

Bir çok cep telefonunda ekran parlaklığı elle kontrol edilebilir. Bunun yanında ışık sensörü de bulunan cihazlar mevcut. Tuş uşıkları yeterli aydınlık sağlandığında kapanır. Ancak bazı cihazlarda bu olmayabilir ve parlaklık otomatik azalsa bile gözümüzü rahatsız edebilir. Sadece gözümüzü rahatsız etmez, aynı zamanda şarjımızın da daha çabuk bitmesine neden olur. Parlaklığı ne kadar azaltılırsa o kadar tasarruf edilir.

Wifi desteği bulunan cihazlarda eğer WLan taraması açıksa sürekli kapsama alanındaki ağları bulmak için enerji harcayacaktır. Eğer kullanılmıyorsa ya da zaten bir ağa bağlanmış durumda ise Wlan taraması kapatılmalıdır.

 Telefonumuzun çekmediği bir ortamda isek cihazımız sürekli bir şebeke arayışı içindedir. Zaten çekme ihtimalinin olmadığında telefonumuzu hatsız tercihe alarak bu eziyeti sonlandırabiliriz. Eğer hatsız tercih yoksa kapatmak daha doğru olacaktır.

Titreşim özelliği topluluk içerisindeyken telefonumuzun sessizken de bizi uyarması için gayet güzel bir şey. Ancak bunu abartıp titreşim seviyesini arttırarak titreşim motorunun daha çok enerji tüketmesine neden oluruz. Bu da şarjımızın çabuk bitmesine neden olur. Duyabileceğimiz kadar ses ve titreşim seviyesi belirlemek şarj tasarrufu için daha doğrudur.

Cep telefonu sadece arama için kullanılır olmaktan çıktı. Bir Mp3 player olarak da kullanılabilir. Mp3 dinlerken sokakta ya da başka ortamlarda hem insanları rahatsız etmemek adına hem de şarj tasarrufu sağlamak adına kulaklık kullanmak mantıklı bir davranıştır.

Nasıl bir bilgisayarda Ram Rom gibi bölümler varsa cep telefonlarında da böyledir. Cep telefonumuzun aynı anda gerçekleştirebileceği iş kapasitesi vardır. Yani maksimum Ram. Siz telefonunuzdan aynı anda 10 adet uygulamayı çalıştırmasını isterseniz telefununuz hafıza yetersiz uyarısı verir yahut donar. Bu yüzden kullanılmayan uygulamaları kapatmak ve daha az Ram harcayan uygulamaları kullanmak şarj tasarrufu sağlar. Örneğin bir Opera Mini yerine UcWeb kullanmak sizin için daha iyidir(Ram açısından).

İşlem Kaydı, Menü, Rehber gibi uygulamalar çıkıldıktan sonra yine arkaplanda açık kalır. Bu uygulamaları kapatabilirsiniz. Eğer gelişmiş bir menü yönetim programına ihtiyacınız varsa buradan Jbak TaskMan uygulamasını kullanabilirsiniz.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Nebi Garcı

  Yazının altına not düştüm kaldırıldığında
 • Anonim yorumcu

  eklentinizi güncelleyin.
 • Anonim yorumcu

  Bu özellik twitterdan kaldırılmış. Link kırık ve mevcut profilimdeki mesaj butonu ve saatler kaldırılmış..
 • Anonim Misafir

  takip işlem sırasına alıyor fakat başlamıyor hocam çözümü nedir acaba
 • Anonim Misafir

  Merhaba, bu islemi yapmam icin oncelikle tarayicidan instagram sifremi girmem mi gerekiyor.Cunku beni engelleyen birini benimde engelleyebilmem icin login olup engelle butonuna basmam gerekmiyor mu?