Mobil Cihazlarda Şarj Tasarrufu Nasıl Yapılır?

13 04 2013 12:21 tarihinde, Mobil İpuçları kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 3427 kez okundu

mobil-sms-cep-telefonTeknoloji hızla gelişmeye devam ederken bundan nasiplenenler olarak bizler tam anlamıyla istifade edemiyoruz.

Gücümüz nispetinde ihtiyaçlarımızı karşılamak zorundayız. Mesela şarjı çok uzun süre giden bir cep telefonuna gücümüz yetmeyebilir. Bu durumda elimizdeki imkanlarla maksimum performans elde etmemiz gerekir.

Şimdi sizlerle mobil cihazlarda şarj tasarrufu hakkında ipuçlarını paylaşacağım.

Elimizde şarjı 24 saat idare eden bir cep telefonu olsun. Biz bunu 24 saatin üzerinde tutmak için neler yapabiliriz?

Türkiye 3G teknolojisi ile tanışalı çok olmadı. 3G aslında güzel bir gelişme ancak kullanmadığımız durumlarda bile bu özellik telefonumuzda aktif olabilir. 3G açık olduğunda eğer internet kullanımı ve görüntülü görüşme gerçekleştirmiyorsak veri aktarımı daha fazla olacağından bataryamızdan daha fazla enerji çıkışı sağlanacaktır. Bu durumda 3G’yi kapatmamız bize şarj tasarrufu sağlar.

Bir çok cep telefonunda ekran parlaklığı elle kontrol edilebilir. Bunun yanında ışık sensörü de bulunan cihazlar mevcut. Tuş uşıkları yeterli aydınlık sağlandığında kapanır. Ancak bazı cihazlarda bu olmayabilir ve parlaklık otomatik azalsa bile gözümüzü rahatsız edebilir. Sadece gözümüzü rahatsız etmez, aynı zamanda şarjımızın da daha çabuk bitmesine neden olur. Parlaklığı ne kadar azaltılırsa o kadar tasarruf edilir.

Wifi desteği bulunan cihazlarda eğer WLan taraması açıksa sürekli kapsama alanındaki ağları bulmak için enerji harcayacaktır. Eğer kullanılmıyorsa ya da zaten bir ağa bağlanmış durumda ise Wlan taraması kapatılmalıdır.

 Telefonumuzun çekmediği bir ortamda isek cihazımız sürekli bir şebeke arayışı içindedir. Zaten çekme ihtimalinin olmadığında telefonumuzu hatsız tercihe alarak bu eziyeti sonlandırabiliriz. Eğer hatsız tercih yoksa kapatmak daha doğru olacaktır.

Titreşim özelliği topluluk içerisindeyken telefonumuzun sessizken de bizi uyarması için gayet güzel bir şey. Ancak bunu abartıp titreşim seviyesini arttırarak titreşim motorunun daha çok enerji tüketmesine neden oluruz. Bu da şarjımızın çabuk bitmesine neden olur. Duyabileceğimiz kadar ses ve titreşim seviyesi belirlemek şarj tasarrufu için daha doğrudur.

Cep telefonu sadece arama için kullanılır olmaktan çıktı. Bir Mp3 player olarak da kullanılabilir. Mp3 dinlerken sokakta ya da başka ortamlarda hem insanları rahatsız etmemek adına hem de şarj tasarrufu sağlamak adına kulaklık kullanmak mantıklı bir davranıştır.

Nasıl bir bilgisayarda Ram Rom gibi bölümler varsa cep telefonlarında da böyledir. Cep telefonumuzun aynı anda gerçekleştirebileceği iş kapasitesi vardır. Yani maksimum Ram. Siz telefonunuzdan aynı anda 10 adet uygulamayı çalıştırmasını isterseniz telefununuz hafıza yetersiz uyarısı verir yahut donar. Bu yüzden kullanılmayan uygulamaları kapatmak ve daha az Ram harcayan uygulamaları kullanmak şarj tasarrufu sağlar. Örneğin bir Opera Mini yerine UcWeb kullanmak sizin için daha iyidir(Ram açısından).

İşlem Kaydı, Menü, Rehber gibi uygulamalar çıkıldıktan sonra yine arkaplanda açık kalır. Bu uygulamaları kapatabilirsiniz. Eğer gelişmiş bir menü yönetim programına ihtiyacınız varsa buradan Jbak TaskMan uygulamasını kullanabilirsiniz.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Mamos

  Merhaba öncelikle kolay gelsin hayalete düşmüş bi hesap nasıl kurtalabilir twitter destek'e ne gibi bi mesaj yazılmalıdır ve bu mesajın dili türkçe mi olmalıdır örnek bir mesajla bilgilendirir misiniz bizi
 • Anonim Nebi Garcı

  Bildiğim kadarıyla yok.
 • Anonim Misafir

  Selamünaleyküm Nebi bey. Twitlerimizi beğenenlerin listesini topluca alabileceğimiz bir kod var mı?Yardımınız için teşekkürler.
 • Anonim Burak Garcı

  AddMeFast gibi beğeni siteleri ve krediyle takipçi yollayan bir iki uygulama ve benzerleri Twitter Kuralları'na aykırı. Yani uymanız gereken, sadece limitler değil. Dolayısıyla Limiti aşmadığımız müddetçe istediğimiz gibi hareket edebilmemiz gerekmez mi? sorusuna hayır, istediğimiz gibi hareket edeb...
 • Anonim Misafir

  Merhaba Ben herhangi bir limit aşımı yapmamama rağmen hesabım sıklıkla kilitleniyor Gelen mesajda olağanüstü bir durumla karşılaşıldığı bahanesi gösteriliyor Kilidi açınca da takip ettiklerim sıfırlanmış gözüküyor Bu durumda da takipçilerimden bazıları benim yaptığımı düşünerek takipten çıkıyor Olan...