Paint, Movie Maker ve Windows Fotoğraf Görüntüleyiciyi Unutun!

03 12 2012 19:26 tarihinde, Araçlar, Bilgisayar kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 5629 kez okundu

Adından da anlaşılacağı gibi Picasa, Sabancı Holding tarafından işletilen tekstil kuruluşu ve sadece bijama üretimi yapmakta. Ancak eskilerde pijamaya picama dendiği için bu isim de böyle kalmış. Yani Picasa. Alakası yok arkadaşlar. Bildiğiniz gibi Pablo Picasso ünlü bir sanatçıdır. Google da bu sanatçının isminden  esinlenmiş olmalı ki fotoğraf görüntüleme ve düzenleme yazılımına bu ismi vermiş.

Şimdi sizlere bu Picasa neyin nesi, ne işe yarar, hatta ne gibi kolaylık var ki bizimle paylaştın? gibi soruların cevaplarını vereyim.

Bilgisayarınızdaki tüm fotoğrafları bu programda görüntüleyebilirsiniz. Programa giriş yaptığınızda fotoğraflarınızı tarar ve size sağ bölmede klasör listesi halinde gösterir.

Herhangi bir fotoğrafa sağ tıkladığınızda düzenleme seçeneğini göreceksiniz. Buradan fotoğraflarınızın parlaklık, kırmızı göz, kontrast vs gibi bir çok düzenlemelerini yapabilirsiniz. Fotoğraflarınızı paylaşabilir, yazdırabilir, e-posta ile gönderebilirsiniz.

Ekran görüntüleri alırken siz print screen tuşuna bastığınızda kendi kaydeder. Herhangi bir yere yapıştırıp fotoğraf haline getirmenize gerek yok.

Windows’un standart resim ve faks görüntüleyici uygulaması yerine Picasa fotoğraf görüntüleyici kullanabilirsiniz.  Bu daha kullanışlı ve daha çok özellik içeren fotoğraf görüntüleyicide mouse tekerleği ile yakınlaşma/uzaklaşma yapabilir, sol tuşu ile fotoğrafı sürükleyebilirsiniz. Ayrıca klasörde bulunan bütün fotoğrafları listeler ve çıkıp tekrar klasörden diğer fotoğrafı açmanıza gerek kalmaz.

Programın marifetleri bununla da bitmiyor. Movie Maker’ı da unutun.

Seçtiğiniz fotoğrafları kolayca slayt haline getirmenize imkan tanıyor. Bir bilgisayarda olmazsa olmaz programlardan bir tanesi de Picasa. Siz de denemek (denerseniz zaten kaldırmazsınız) isterseniz buyrun indirin

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Nebi Garcı

  Tampermonkey kurulumu için ingilizce bilmenize gerek yok. Mevcur şartlarda eklentiyi kurabiliyor olmanız lazım.
 • Anonim bayram

  ingilizcem yok bu yüzden tampermonkey i kuramadım yardımcı olur musunuz.
 • Anonim Misafir

  Hesabım kilitlendi telefonuma kimlik doğrulama kodu gelmesi lazım hesabıma girebilmem için ama kod gönderdik yazıyor gelmiyor lütfen yardımcı olur musun
 • Anonim Nebi Garcı

  Kod çalışıyor. Twitter bir şeyler değiştirmiş olmalı.
 • Anonim Nebi Garcı

  Sorun 2.6.0 sürümünde çözüldü. Eklentinizi güncelleyin.