Parlayan Yıldız Yandex

17 03 2012 06:42 tarihinde, İnternet kategorisinde yazıldı. 6 yorum yapıldı, 6258 kez okundu

Adını son zamanlarda sıkça duyduğumuz arama motoru Yandex, büyümeye ve adından daha çok söz ettirmeye devam ediyor.

2004 yılından bu yana hizmet veren Rus yapımı arama motoru Yandex, başarılı bir arama motoru olma yönünde emin adımlarla yürüyor. Bu başarısında en çok payı olan arama motoru, Maps, Şehir Panoromaları, Mail servisi, Ziyaretçi istatistik raporlama aracı Yandex Metrica gibi önemli hizmetlerdir.

Yandex arama motoru hakkında bir web sitesinin yaptığı araştırmaya göre 2004 yılından yakın bir zamana kadar en çok arama Antalya ilimizden gerçekleştirilmiş. Bunun nedeni olarak Rus turistlerin Genelde Antalya’yı tercih etmeleri gösteriliyor.  Ancak son zamanlarda Niğde Antalya’yı geçmiş durumda. Bunun nedeni olarak da yine Turizm ve diğer sebepler gösteriliyor.

Yandex hakkında Google’da en çok aranan kelimler ise şunlar:

1. yandex harita
100
2. yandex maps
55
3. yandex.ru
45
4. yandex ru
30
5. yandex indir
30
6. yandex türkiye
25
7. yandex istanbul
20
8. yandex arama motoru
20
9. yandex nedir
20

Ziyaretçi analiz raporlama konusunda üstünlük Google Analitic servisiyle Google’ın elinde olsa da artık Yandex Metrica Google’ı geçecek gibi gözüküyor.  Ayrıntılı bir şekilde ziyaretçi istatistikleri sunun Google, takip için kullandığı java script kodlarının site hızını ne kadar etkilediği konusunda bir bilgiye sahip mi bilemiyorum. Fakat bu kodların kaldırıldığında site hızının hissedilir derece arttığına şahit oluyoruz. 

Alternatif olarak ve hatta artık Google Analitic servisine dur! diyecek Yandex Metrica çok daha hızlı ve ayrıntılı analiz özellikleriyle bu konuda hızlı bir çıkış yaptı. Ziyaretçileri ilginç özelliklere göre analiz edebilen Metrica, Sitenize gelen ziyaretçinin cinsiyeti, sitenizden indirilen dosyalar listesi, Klavye mouse komutları sayesinde ziyaretçinin sitenizdeki her davranışını izleyebilme gibi bir çok özellik ve yenilik sunuyor.

Yandex, Ülkemizde Ankara Panoroması’nı hizmete koymasının ardından kısa bir süre sonra İstanbul Panoromasını da ziyaretçilerine sundu. Boğazda bir vapur turu yapabileceğiniz ve sanki oradaymış gibi sokak ve caddeleri 360 derece gezebileceğiniz bir hizmet takdire şayan olsa gerek.  Aynı şekilde Yandex Haritalar servisi de Google Maps ile henüz rekabet edecek düzeyde olmasa da bu önemli çıkışlar gibi hızla büyüyeceğinden şüphem yok.

Bitmedi, Yandex aynı zamanda Google Mail hizmetinin benzeri olarak Yandex Mail hizmeti de sunuyor. isminiz@yandex.com.tr şeklinde mail adresi almanız mümkün.

Bütün bunlarla yetinmeyip bir de reklam filmi çeken Yandex reklamda da gayet başarılı gözüküyor.


Teknolojinin bu denli hızlı ilerlemesini neye yormalıyız bilmiyorum ama insan hayatını kolaylaştıran her gün yeni yeni hizmetler görmek mümkün. Bunlardan biri de Yandex. Umarız çoğu hizmette rakibi olmayan Google’a bunun gibi nice rakipler çıkar.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makale 6 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. Çok iyi yerlere geleceği görüşündeyim bu tarayıcının.. Bakalım görelim..

 2. ben bunun arama motoru olduğunu sanıyorum ?

  • Arama motoru zaten. Ama sadece arama motoru değil. Google, in maps’ı, Panoramio’su, Gmail’i, Youtube’u… Varsa Yandex’in de başka hizmetleri var.

 3. Yandex servislerini epeydir kullanıyorum. Tüm mailleri yandexe yönlendirdim tek yerden bakıyorum. webmasterını kullanmaya başladım. Sırada diğer hizmetler olacak

 4. Teşekkürler,gayet güzel bir yazı

 5. Merhaba Nebi Yandex’in metricasını seninle tanıdım böyle bir uygulamanın olduğundan dahi haberim yoktu ve hemen deneyim dedim *********** adresinde denedim hız olarak sitemdeki hızı değiştirmedi sadece script kod yuğunluğu nedeni ile wp olan site yapımda tam oturtmakta sorun yaşıyorum footer.php de olmasına rağmen kodların sidebar yanına kayıyor gerçi pekde büyük bir sorun değil.
  Teşekkürler.

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Can Nebi Garcı

  Yazının altına not düştüm kaldırıldığında
 • Can yorumcu

  eklentinizi güncelleyin.
 • Can yorumcu

  Bu özellik twitterdan kaldırılmış. Link kırık ve mevcut profilimdeki mesaj butonu ve saatler kaldırılmış..
 • Can Misafir

  takip işlem sırasına alıyor fakat başlamıyor hocam çözümü nedir acaba
 • Can Misafir

  Merhaba, bu islemi yapmam icin oncelikle tarayicidan instagram sifremi girmem mi gerekiyor.Cunku beni engelleyen birini benimde engelleyebilmem icin login olup engelle butonuna basmam gerekmiyor mu?