Parmağımız Neden Çıtlar?

01 04 2012 21:40 tarihinde, Genel kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 5685 kez okundu

Sanrım bir çoğumuz bu soruyu hiç sormadı kendine ya da bir başkasına. Ya da kemik uçları bir birine değerek bu sesi çıkardığını zannediyoruz. Aslında vücudumuzda ve kainatta eşsiz ve ibretlik o kadar hikmetler var ki..

 

Çoğu canlılarda olduğu gibi insan vücudu da dik durabilmesi ve estetik duruşunu koruyabilmesi için iskelet sistemiyle donatılmıştır. Bu sistemde kemik dokuları tıpkı bir canlı gibi büyüyebilir ve küçülebilir. Yaş ilerledikçe vücudumuzda bazı kemikler büyür, bazı kemikler ise küçülür ya da yok olur.

 

Kemik dokular hareket sistemimizin bir parçası olduğu için parçacıklar halindedirler. Bu parçaların düzeli bir şekilde hareketini sağlayan eklemler mevcuttur.

Eklemlerimiz üç çeşittir. Oynar eklemler, yarı oynar eklemler ve oynamaz eklemlerdir. Parmaklarımız oynar eklemlere sahiptir. Oynar eklemlerde  eklemi oluşturan her iki kemik dokuyu saran bağ dokuya sahip kapsül ile çevrilidir.  Eklem kapsülünün içi ise ince bir zarla örtülüdür.  Bu yapı eklem sıvısı dediğimiz sinovial sıvıyı oluşturur. Bu, sıvı ile kemik uçlarının birbirine temasını engeller ve daha rahat hareket etmemizi sağlar.  Bu işlevi sağlayan eklem sıvısı erimiş halde oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazlarını içerisinde bulundurur.  Parmaklarımızı gerdiğimizde bu eklem kapsülleri de gerilir ve içerisindeki sıvı basıncı azalarak gaz kabarcıkları patlar. Böylece parmaklarımızı çıtlattığımızda işittiğimiz o ses meydana gelir.

 

Zararı var mıdır derseniz, bildiğim kadarıyla ve mantıken, alışkanlık haline gelmişse ve sık sık parmak çıtlatılırsa eklem kapsüllerinde tahribat ve dolayısıyla şişik gibi belirtiler de gözükebilir.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Fatma

  Şifremi yenileneme rağmen açılmıyor lütfen yardımcı olurmusunuz
 • Anonim Nebi Garcı

  kolay yoldan hayır. zor yoldan: o kişinin takipçilerini (sizin hesabınızla giriş yapmadan) listeleyen ve sizin takip etmeniz için listeleyen bir sistem lazım.
 • Anonim Misafir

  hesabımı engelleyen hesaplardaki takipçileri görmek ve takip etmek için bir şey yapılamaz mı?
 • Anonim @karaozanturkusu

  hocam misal 3000 kişiyi sessize almak istediğinizi düşünün, misal olarak kod en fazla ilk 1000'de çalışıyor. hem sessize aldıklarını tekrar sessize almak istediğinden tıkanıyor, hem de çok eskilere gidemiyor. bunun tek yolu twit atanı sessize alacak bir kod. bu arada ben 16000 takipçimin büyük çoğun...
 • Anonim Nebi Garcı

  Söz vermiş olmayayım ancak ilerleyen zamanlarda olabilir. Ayrıca ne kadar mümkün bilmiyorum, kodları incelemem lazım. Nasıl işe yaramadığı konusunda daha fazla bilgi verebilirseniz belki kodu iyileştirebilirim.