Parmağımız Neden Çıtlar?

01 04 2012 21:40 tarihinde, Genel kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 6363 kez okundu

Sanrım bir çoğumuz bu soruyu hiç sormadı kendine ya da bir başkasına. Ya da kemik uçları bir birine değerek bu sesi çıkardığını zannediyoruz. Aslında vücudumuzda ve kainatta eşsiz ve ibretlik o kadar hikmetler var ki..

 

Çoğu canlılarda olduğu gibi insan vücudu da dik durabilmesi ve estetik duruşunu koruyabilmesi için iskelet sistemiyle donatılmıştır. Bu sistemde kemik dokuları tıpkı bir canlı gibi büyüyebilir ve küçülebilir. Yaş ilerledikçe vücudumuzda bazı kemikler büyür, bazı kemikler ise küçülür ya da yok olur.

 

Kemik dokular hareket sistemimizin bir parçası olduğu için parçacıklar halindedirler. Bu parçaların düzeli bir şekilde hareketini sağlayan eklemler mevcuttur.

Eklemlerimiz üç çeşittir. Oynar eklemler, yarı oynar eklemler ve oynamaz eklemlerdir. Parmaklarımız oynar eklemlere sahiptir. Oynar eklemlerde  eklemi oluşturan her iki kemik dokuyu saran bağ dokuya sahip kapsül ile çevrilidir.  Eklem kapsülünün içi ise ince bir zarla örtülüdür.  Bu yapı eklem sıvısı dediğimiz sinovial sıvıyı oluşturur. Bu, sıvı ile kemik uçlarının birbirine temasını engeller ve daha rahat hareket etmemizi sağlar.  Bu işlevi sağlayan eklem sıvısı erimiş halde oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazlarını içerisinde bulundurur.  Parmaklarımızı gerdiğimizde bu eklem kapsülleri de gerilir ve içerisindeki sıvı basıncı azalarak gaz kabarcıkları patlar. Böylece parmaklarımızı çıtlattığımızda işittiğimiz o ses meydana gelir.

 

Zararı var mıdır derseniz, bildiğim kadarıyla ve mantıken, alışkanlık haline gelmişse ve sık sık parmak çıtlatılırsa eklem kapsüllerinde tahribat ve dolayısıyla şişik gibi belirtiler de gözükebilir.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Nebi Garcı

  https://www.instagram.com/accounts/access_tool/accounts_you_blocked adresine bilgisayardan girdiğinizde görünmesi gerek. O da sizi engellediyse görünmeyebilir
 • Anonim Misafir

  Merhaba. Bu şekilde bilgisayardan beni engelleyen kullanıcıyı engelledim fakat telefondaki instagram uygulanmasındaki hesabımda engellenenler listesinde görünmüyor. ne yapmak lazım?
 • Anonim Mehmet

  Gayet güzel bir anlatımda bulunmuşsunuz. Sayenizde öğrettiğiniz şekilde yaparak bir kişiyi engelledim bende.
 • Anonim Misafir

  Merhaba, ınstagram nega araç eklentisini almak istiyorum. Hesap bilgilerinizi atar mısınız?
 • Anonim Misafir

  yorum özelliği müthiş oldu hocam umarım zamanlı gönderi planlama özelliği de getirirsiniz de piyasadaki herkes sizin ekletiyi kullanır.