Sertifika mı, Diploma mı?

23 03 2012 16:22 tarihinde, Sağlık kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 4583 kez okundu

Artık kararınızı verseniz iyi olur, çünkü memleketin dört bir yanında mağdur olan sertifika ve diploma sahibi insan var. Tıbbi sekreterlik diplomasından söz ediyorum.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ve İbrahim Çeçen Vakfı iş birliği ile Patnos ilçesinde tıbbi sekreterlik kursu açılıyor, 180 saatlik kurs için 35 kişi katılıyor, bunu bir törenle açıyorlar. Gören de Avrupa Birliğine katılım töreni zanneder. Ne öğretiyorsunuz? 10 parmak klavye mi, tam anlamıyla terminoloji mi, anatomi mi, istatistik mi, halkla ilişkiler mi, ingilizce mi, psikoloji mi, hastalıklar bilgisi mi, yoksa ilk yardım mı?

Bir şey demedim, öğretiyorsunuzdur. Bundan şüphem olduğundan değil. Ama işin garibi siz bu kadar kısa sürede öğretiyorsunuz da bu üniversiteler 2 yıl boyunca ne yapıyor. Ya sağlık meslek liseleri? Sorgulamayalım, susalım, pısırık kalalım, yiyin bunca diplomalının hakkını…

Mantığı anlayamıyorum. Anlayan varsa yorum yapsın. Bir üniversite bünyesinde  180 saatte hem tıbbi sekreterlik sertifikası vereceksiniz, hem de 2 yılda tıbbi sekreterlik diploması vereceksiniz. Kızmıyorum verin. Daha çok kurs açın verin. Eğitim öğretime can verin.. verdiniz bitti mi? işe alacaksınız. Peki alın. Kimi alıyorsunuz, öncelik kimin, kimin olmalı? siz sertifikaya öncelik vererek 2 yıl boyunca okuttuğunuz, hemşirenin bilmesi gereken şeyleri öğrettiğiniz diplomalı tıbbi sekreterleri -tabiri caizse- enayi yerine koymuş olmuyor musunuz?

Çok soru var cevapsız kalan, içinizden cevapladığınız ya da. Bir türlü vicdani adaletin huzurunda kendinizi savunamıyorsunuz. Emin olun bu ilahi adaletin önünde de bu şekilde olacaktır.

Ya üniversite tıbbi sekreterlik bölümünü ve sağlık meslek lisesindeki tıbbi sekreterlik programlarını kapatın, bu kadar insan atanma umuduyla okuyup da bitirince mağdur olmasın, ya da bu taşeronluk ve sertifika işini bitirin adalet yerini bulsun.

Adaletsizce bu işi destekleyenlerin ve diplomalıların önünde köstek olanların kulakları çınlasın.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Nebi Garcı

  Tampermonkey kurulumu için ingilizce bilmenize gerek yok. Mevcur şartlarda eklentiyi kurabiliyor olmanız lazım.
 • Anonim bayram

  ingilizcem yok bu yüzden tampermonkey i kuramadım yardımcı olur musunuz.
 • Anonim Misafir

  Hesabım kilitlendi telefonuma kimlik doğrulama kodu gelmesi lazım hesabıma girebilmem için ama kod gönderdik yazıyor gelmiyor lütfen yardımcı olur musun
 • Anonim Nebi Garcı

  Kod çalışıyor. Twitter bir şeyler değiştirmiş olmalı.
 • Anonim Nebi Garcı

  Sorun 2.6.0 sürümünde çözüldü. Eklentinizi güncelleyin.