Sertifika mı, Diploma mı?

23 03 2012 16:22 tarihinde, Sağlık kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 4771 kez okundu

Artık kararınızı verseniz iyi olur, çünkü memleketin dört bir yanında mağdur olan sertifika ve diploma sahibi insan var. Tıbbi sekreterlik diplomasından söz ediyorum.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ve İbrahim Çeçen Vakfı iş birliği ile Patnos ilçesinde tıbbi sekreterlik kursu açılıyor, 180 saatlik kurs için 35 kişi katılıyor, bunu bir törenle açıyorlar. Gören de Avrupa Birliğine katılım töreni zanneder. Ne öğretiyorsunuz? 10 parmak klavye mi, tam anlamıyla terminoloji mi, anatomi mi, istatistik mi, halkla ilişkiler mi, ingilizce mi, psikoloji mi, hastalıklar bilgisi mi, yoksa ilk yardım mı?

Bir şey demedim, öğretiyorsunuzdur. Bundan şüphem olduğundan değil. Ama işin garibi siz bu kadar kısa sürede öğretiyorsunuz da bu üniversiteler 2 yıl boyunca ne yapıyor. Ya sağlık meslek liseleri? Sorgulamayalım, susalım, pısırık kalalım, yiyin bunca diplomalının hakkını…

Mantığı anlayamıyorum. Anlayan varsa yorum yapsın. Bir üniversite bünyesinde  180 saatte hem tıbbi sekreterlik sertifikası vereceksiniz, hem de 2 yılda tıbbi sekreterlik diploması vereceksiniz. Kızmıyorum verin. Daha çok kurs açın verin. Eğitim öğretime can verin.. verdiniz bitti mi? işe alacaksınız. Peki alın. Kimi alıyorsunuz, öncelik kimin, kimin olmalı? siz sertifikaya öncelik vererek 2 yıl boyunca okuttuğunuz, hemşirenin bilmesi gereken şeyleri öğrettiğiniz diplomalı tıbbi sekreterleri -tabiri caizse- enayi yerine koymuş olmuyor musunuz?

Çok soru var cevapsız kalan, içinizden cevapladığınız ya da. Bir türlü vicdani adaletin huzurunda kendinizi savunamıyorsunuz. Emin olun bu ilahi adaletin önünde de bu şekilde olacaktır.

Ya üniversite tıbbi sekreterlik bölümünü ve sağlık meslek lisesindeki tıbbi sekreterlik programlarını kapatın, bu kadar insan atanma umuduyla okuyup da bitirince mağdur olmasın, ya da bu taşeronluk ve sertifika işini bitirin adalet yerini bulsun.

Adaletsizce bu işi destekleyenlerin ve diplomalıların önünde köstek olanların kulakları çınlasın.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Mamos

  Merhaba öncelikle kolay gelsin hayalete düşmüş bi hesap nasıl kurtalabilir twitter destek'e ne gibi bi mesaj yazılmalıdır ve bu mesajın dili türkçe mi olmalıdır örnek bir mesajla bilgilendirir misiniz bizi
 • Anonim Nebi Garcı

  Bildiğim kadarıyla yok.
 • Anonim Misafir

  Selamünaleyküm Nebi bey. Twitlerimizi beğenenlerin listesini topluca alabileceğimiz bir kod var mı?Yardımınız için teşekkürler.
 • Anonim Burak Garcı

  AddMeFast gibi beğeni siteleri ve krediyle takipçi yollayan bir iki uygulama ve benzerleri Twitter Kuralları'na aykırı. Yani uymanız gereken, sadece limitler değil. Dolayısıyla Limiti aşmadığımız müddetçe istediğimiz gibi hareket edebilmemiz gerekmez mi? sorusuna hayır, istediğimiz gibi hareket edeb...
 • Anonim Misafir

  Merhaba Ben herhangi bir limit aşımı yapmamama rağmen hesabım sıklıkla kilitleniyor Gelen mesajda olağanüstü bir durumla karşılaşıldığı bahanesi gösteriliyor Kilidi açınca da takip ettiklerim sıfırlanmış gözüküyor Bu durumda da takipçilerimden bazıları benim yaptığımı düşünerek takipten çıkıyor Olan...