SSD Diske Geçme Zamanı

04 09 2016 15:53 tarihinde, Bilgisayar İpuçları kategorisinde yazıldı. 3 yorum yapıldı, 4644 kez okundu

Plak, disket, cd, dvd… Sürekli gelişen disk teknolojisi artık yerini daha hızlı ve güvenli ürünlere bırakıyor.

Bir zamanlar içerisine birkaç KB’lık veriler sığdırabildiğimiz disketler vardı. Zamanla dijital verilerin kalitesi ve boyutu arttıkça depolama ihtiyacı da artmaya başladı. Buna paralel olarak disk teknolojisi kendini yeniliyor ve sürekli kapasitesi ve hızı artan ürünleri tercih etmeye başlıyoruz.

ssd-vs-hdd

Dönen aksamlı disklerin aksine SSD diskler mekanik bir hareket olmaksızın flash bellek gibi iş yapıyor ve normal sabit disklere oranla en az 2 kat daha hızlı okuyor ve yazabiliyor.

Günümüzde bir flash bellek fiyatı ortalama MB başına 1TL. Bu hemen hemen bir 240GB bir SSD fiyatında da aynı.

Fiyat olarak düşünürsek bundan 5 yıl öncesine oranla SSD’ler çok ucuz ve şuan bu hızdan mahrum olmak için bir neden göremiyorum.

Normal sabit disklerdeki bat sector dediğimiz, diskin yazılamayan hasarlı en küçük bölümleri bir bilgisayarı felç etmeye yetiyor. Ancak SSD bu gibi sorunları da ortadan kaldırıyor. Disk birleştirme vb derdinden de kurtulmuş oluyorsunuz. Silme ve yazma esnasında oluşan herhangi bir fiziksel hasar olmayacağı için çok daha güvenli.

Geçtiğimiz aylarda bilgisayarımdaki 500GB normal sabit disk hasarlı bölümler oluştuğu için sistem çok yavaş işlemeye başladı. SSD Diske Geçme Zamanı geldi ve geçiyordu. Artık şu dönen ve ara sıra kafa atma sesleri ve cızırtılarından da kurtulayım dedim ve 120GB SSD alıp iki bölüme ayırdım ve kullanmaya başladım.

Bilgisayarın masaüstü’nü görmesi 10sn sürüyor. Normal bir disk ile bu süre 20sn yi aşabiliyor. Bunun yanı sıra SSD bölümleri arasında veri kopyalama işlemi çok daha hızlı, program kurma, kaldırma gibi diske veri yazılan ya da okunan tüm işlemler eskisinden kat kat hızlı gerçekleşmeye başladı.

Eğer donanımı iyi bir bilgisayarınız varsa – kaç RPM olursa olsun – bilgisayarınızdaki diske bir HDD kutusu alıp harici disk olarak kullanmanızı ve kendinize bir SSD alıp o dönen zımbırtılardan kurtulup hızın keyfini çıkarmanızı tavsiye derim. Bu arada almışken en az 240 alın sonra yetmiyor malum 😉

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makale 3 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. Peki hocam ssd alıp sonradan onu normal hard diskle birlestirirsek ssdnin çalışma hızında bi problem olur mu?

  • ssd alacaksanız kesinlikle birleştirmeyin. Birleştirme olur mu ondan da emin değilim ama yani ssd normal diskten kat kat hızlı en azından sistemi ssd ye kurun ki işler hızlı olsun

 2. merhaba ben arama geçmişini silemiyorum yanı önceden baktıgım kişinin en ufak harfini yazsam arama motorunda çıkıyor nasıl silebılırım acil

Spam Denetimi * Spam denetimi süresi doldu. Yenileyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Misafir Nebi Garcı

  Eposta gönderildi
 • Misafir Misafir

  Merhaba instagram eklentisini satın almak istiyorum banka bilgilerinizi gönderebilir misiniz rica etsem
 • Misafir Nebi Garcı

  eposta gönderildi
 • Misafir Misafir

  twitter eklentisi almak istiyorum 4 hesap için
 • Misafir Nebi Garcı

  Banka bilgileri e-posta adresinize gönderildi.