SSD Diske Geçme Zamanı

04 09 2016 15:53 tarihinde, Bilgisayar İpuçları kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 3099 kez okundu

Plak, disket, cd, dvd… Sürekli gelişen disk teknolojisi artık yerini daha hızlı ve güvenli ürünlere bırakıyor.

Bir zamanlar içerisine birkaç KB’lık veriler sığdırabildiğimiz disketler vardı. Zamanla dijital verilerin kalitesi ve boyutu arttıkça depolama ihtiyacı da artmaya başladı. Buna paralel olarak disk teknolojisi kendini yeniliyor ve sürekli kapasitesi ve hızı artan ürünleri tercih etmeye başlıyoruz.

ssd-vs-hdd

Dönen aksamlı disklerin aksine SSD diskler mekanik bir hareket olmaksızın flash bellek gibi iş yapıyor ve normal sabit disklere oranla en az 2 kat daha hızlı okuyor ve yazabiliyor.

Günümüzde bir flash bellek fiyatı ortalama MB başına 1TL. Bu hemen hemen bir 240GB bir SSD fiyatında da aynı.

Fiyat olarak düşünürsek bundan 5 yıl öncesine oranla SSD’ler çok ucuz ve şuan bu hızdan mahrum olmak için bir neden göremiyorum.

Normal sabit disklerdeki bat sector dediğimiz, diskin yazılamayan hasarlı en küçük bölümleri bir bilgisayarı felç etmeye yetiyor. Ancak SSD bu gibi sorunları da ortadan kaldırıyor. Disk birleştirme vb derdinden de kurtulmuş oluyorsunuz. Silme ve yazma esnasında oluşan herhangi bir fiziksel hasar olmayacağı için çok daha güvenli.

Geçtiğimiz aylarda bilgisayarımdaki 500GB normal sabit disk hasarlı bölümler oluştuğu için sistem çok yavaş işlemeye başladı. SSD Diske Geçme Zamanı geldi ve geçiyordu. Artık şu dönen ve ara sıra kafa atma sesleri ve cızırtılarından da kurtulayım dedim ve 120GB SSD alıp iki bölüme ayırdım ve kullanmaya başladım.

Bilgisayarın masaüstü’nü görmesi 10sn sürüyor. Normal bir disk ile bu süre 20sn yi aşabiliyor. Bunun yanı sıra SSD bölümleri arasında veri kopyalama işlemi çok daha hızlı, program kurma, kaldırma gibi diske veri yazılan ya da okunan tüm işlemler eskisinden kat kat hızlı gerçekleşmeye başladı.

Eğer donanımı iyi bir bilgisayarınız varsa – kaç RPM olursa olsun – bilgisayarınızdaki diske bir HDD kutusu alıp harici disk olarak kullanmanızı ve kendinize bir SSD alıp o dönen zımbırtılardan kurtulup hızın keyfini çıkarmanızı tavsiye derim. Bu arada almışken en az 240 alın sonra yetmiyor malum 😉

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Spam Denetimi * Spam denetimi süresi doldu. Yenileyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Nebi Garcı

  Neyi geri almak istiyorsunuz
 • Anonim Nebi Garcı

  Güncellendi
 • Anonim Misafir

  Merhaba unfollow kodu çok güzel çalışıyor emeğinize sağlık. Ancak çok hızlı unfollow ediyor 5 dakıka sonra limit yiyor bir kaç dakika sonra deneyin diye acaba daha yavaş unfollow yapması için bir düzenleme yapma şansınız var mı?
 • Anonim Misafir

  DM özelliği geliştirilse müthiş olur. Mesela takipçilerime teşekkürler mesajı yollarken hata oluşuyor sayfayı yenileyip başa dönmem gerekiyor bu yüzden aynı kullanıcılara tekrar DM atmayabilir. İkinci olarak otomatik takipteki gibi DM atma işlemi bitince kendiliğinden diğer hesaplara geçip ordakiler...
 • Anonim Nebi Garcı

  Eklenti güncellendi. Seçeneklerdeki bağlantıyı kullanabilirsiniz.