Tıbbi Sekreterlerin İstihdam Ehemmiyeti

19 03 2012 21:42 tarihinde, Sağlık kategorisinde yazıldı. 2 yorum yapıldı, 4548 kez okundu

Tıbbi Sekreterlerin İstihdam Ehemmiyeti, Sorunlar ve Çözüm Önerileri

Tıbbi Sekreterlik Mesleği, hekim ile hasta; kurum ile hasta arasında köprü görevi yapar. Görevleri ana başlıklar halinde şunlardır:

• Büro yönetimi işlemlerini yürütmek
• Hasta işlemlerini yürütmek
• İletişimi sağlamak
• Yazışma ve dosyalama yapmak
• Arşivleme işlemlerini yapmak
• Organizasyon yapmak
• İstatistik işlemlerini yapmak
• Mesleki gelişim faaliyetlerini yürütmek
• Hasta dosyası işlemleri yapmak
• Muhasebe ve ücretlendirme işlemlerini yapmak

Meslek elemanları, kendi görev tanımlarındaki işleri yaparak hekimlerin ve hemşirelerin profesyonel alanlarına daha fazla zaman ayırmasını sağlarlar. Kurum yöneticilerinin gereksinim duydukları bilgileri düzenleyerek verimlilik ve kalite artışına da katkıda bulunurlar. Bu kadar faydalı işlevi olmasına rağmen Tıbbi Sekreterlik Mesleğine gereken hassasiyet ne yazık ki gösterilmemektedir. Özellikle atama evresinde karşılaşılan sorunları genel hatlarıyla şu şekilde sıralayabiliriz:

1 – Tıbbi Sekreterlik Adı Altında Kursların Açılması
Tıbbi Sekreterlik eğitimi hem Sağlık Meslek Liselerinde (4 yıl), hem de Üniversitelerde Önlisans programı (2 yıl) olarak verilmesine rağmen sanki mezun bütün Tıbbi Sekreterlere iş istihdamı sağlanmış gibi ülkemizde birçok resmi ve özel kurum bünyesinde Tıbbi Sekreterlik adı altında kurslar açılmaktadır. Hatta Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığının “Meslek Edindirme Kursları” konulu yazıları ile tıbbi sekreterlik kursu açılamayacağı belirtilmiş olmasına rağmen hâlâ bu kurslar açılmaya devam etmektedir. Atanamadığı için özel hastanelerde iş arayan eğitimli tıbbi sekreterlerin önünü bu şekilde sertifikalı tıbbi sekreterler kesmektedir. Bu konuya acil bir çözüm getirilmeli ve Tıbbi Sekreterlik ile adı farklı bile olsa Tıbbi Sekreterlerin görev kapsamı içindeki konularla ilgili açılan kurslar (Örn. Hasta Kabul İşlemleri Kursu) kesinlikle kapatılmalıdır.

2 – Taşeron Eleman Olarak Farklı Bölüm Mezunlarının Tıbbi Sekreter Olarak İstihdam Edilmesi
Hastaneler yemek, temizlik, koruma-güvenlik, bilgi sistemleri gibi ihtiyaçlar, hizmet alımı yoluyla firmalar üzerinden yapmaktadır. Bu ihalelerle istihdam edilen ve tıbbi sekreter olarak çalıştırılan kişilerin birçoğu farklı bölüm mezunudur. Sağlık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda hizmet alımı yoluyla çalışan (taşeron) 120 bin personel olduğunu, bunlar arasında önemli oranda tıbbi sekreter olduğunu ve çoğunun aslında tıbbi sekreter olmadığını düşünürsek olayın vahameti daha da netleşmektedir. Bu nedenle hastanelere hizmet alımı yoluyla eleman alınmasına son verilmesini, bütün alımların atama yoluyla sınav puanına göre yapılmasını, eğer illa taşeron eleman alınacaksa sadece tıbbi sekreterlik mezunlarının görevlendirilmesini istiyoruz.

3 – Az sayıda Tıbbi Sekreter Atamasının Yapılması
Ülkemizde doktor başına 1 tıbbi sekreter istihdam edilmesi gerekirken birçok doktorun tıbbi sekretersiz çalıştırılması da ayrı bir sıkıntıdır. Doktorlar hastalarıyla ilgilenmeleri gereken zamanda evrak ve rapor işleriyle uğraşıp tıbbi sekreterin işini yapmakta bu da doktorun verimini düşürmektedir. Yine birçok hemşire de birimlerinde tıbbi sekreter çalıştırılmadığı için tıbbi sekreterlerin yapmaları gereken işleri yapmak zorunda kalmışlardır. Bütün sağlık personelinin kendi işini yapması ve bu şekilde hizmetlerden en yüksek verimin elde edilmesi için yeterli oranda tıbbi sekreter atamasının yapılması gerekmektedir.

4 – Atamalarda ÖSYM’nin Alan ve Dal Kontrolü Yapmaması
Sağlık Bakanlığı, personel alımlarını ÖSYM üzerinden yapmaktadır. Ancak son 1 yıldır yapılan alımlarda ÖSYM, ortaöğretim düzeyinde alan kontrolü uygulamamaktadır. Bu gerekçe ile tercih sayfası KPSS’ye girmiş bütün lise mezunlarına açık olduğu için herkes tercih yapmaktadır. Böylece Mobilya, İmamlık, Elektrik, Sosyal Bilimler gibi farklı liselerin farklı bölümlerinden mezun olan kişiler Tıbbi Sekreter kadrolarına yerleşmektedir. Tabii tıbbi sekreterlik diplomasına sahip olmadıkları için bu kişiler göreve başlayamıyor ama hem atama bekleyen tıbbi sekreterin hakkı yenmiş oluyor hem de durup dururken kadrolar boş kalmış oluyor. Bu nedenle her ne olursa olsun hakkaniyet açısından ÖSYM, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı iş birliği yaparak bundan sonra yapılacak alımlarda Lisans ve Önlisans mezunları için yapılan Ortaöğretim için de yapılmalı ve alan kontrolü uygulanmalıdır.

5 – Yeni Alımlarda Çalışanlara Tekrar Tercih Hakkının Verilmesi
İşte çok saçma bir uygulama: atananlar sonraki alımlarda tekrar tercih yapabiliyor. Hakkaniyetle hiçbir şekilde bağdaşmayan, çalışanın sadece egosunu tatmin için tekrar tercih yapmasına imkân veren, çalıştığı için tekrar göreve başlama hakkı olmadığından kadronun boş kalmasına ve o kadro için atama bekleyenlerin boşta kalmasına neden olan mantık dışı bir uygulama. Bu konuda da bir çözüm istiyoruz. Çalışanlara lütfen sistem kapatılsın ve sadece atama bekleyenler tercih yapabilsin.

Sorunlarımız sadece 5 tane değildir. Ancak en önemli ve çözüm bekleyen sıkıntılarımızı bu şekilde sıralayabiliriz. Anadolu Tıbbi Sekreterler Derneği olarak 1 yıldır Tıbbi Sekreterlerin sorunları ve çözüm önerilerine ilişkin bakanlığın üst düzey yöneticileri ile sık sık temaslarda bulunuyoruz. Hatta mitingler düzenleyerek sesimizi duyurma mücadelesi vermekteyiz. Artık Başbakanımız ve Sağlık Bakanımızdan bu konularda çözüm bekliyoruz.

Mağduriyetlerimize çözüm üretilmesi ile birlikte önemli olan bir şey daha var. O da 2012 KPSS’den önce Sağlık Bakanlığının bir atama daha yapması…

Herkes hayatını buna göre planlıyor. Yeniden sınava hazırlanmak için dershaneye gidecek olanlar var ya da özel sektörde çalışıp ders çalışmak için işten ayrılacak olanlar… Maddi imkânsızlıklardan dolayı özel sektörde işe girmek için bu alım olup olmayacağı ile ilgili açıklama bekleyenler… Evlilik ve diğer özel durumları netleştirmek için bekleyenler… Tabii bu durumda olanlarla birlikte onlara göre hayatlarını şekillendiren aileleri… Ne kadar çok kişi Sağlık Bakanı’nın ağzından çıkacak bir güzel sözleri bekliyor.

Tıbbi sekreterler olarak mağduriyetimizin giderilmesi için yukarıda saydığımız sorunlara çözüm üretilmesi ve 2012 KPSS öncesi yapılacak bir alım ile beraber hak ettiğimiz oranda kadro talep etsek çok şey istemiş olmayız herhalde… Hakkımız olduğuna inanarak…


Anadolu Tıbbi Sekreterler Derneği Adına

Fth UUU

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makale 2 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. bende 2004 ort.tıbbi sekreterlik mezunuyum ve bu sorunlardan bende çok şikayetçiyim hak ettiğimiz kadar alım olmadıgı için hala bekliyorum 2,5 yaşında kızım var ve ben hem özel bir hastanede çalışıyorum hemde akşamları dersaneye gidiyorum ama yine az alınacaktır alıştık artık taşeron firmalar tıbbi sekreter adı altında başka bölüm mezunlarını alırsa olmaz bu iş onlar bizim hakkımızı çalıyorlar onların yerine bizlerden alım yapılsa hiçbir tıbbi sekreter boşta kalmaz lütfen bir çare bulunsun…

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Nebi GARCI Nebi Garcı

  Yazının altına not düştüm kaldırıldığında
 • Nebi GARCI yorumcu

  eklentinizi güncelleyin.
 • Nebi GARCI yorumcu

  Bu özellik twitterdan kaldırılmış. Link kırık ve mevcut profilimdeki mesaj butonu ve saatler kaldırılmış..
 • Nebi GARCI Misafir

  takip işlem sırasına alıyor fakat başlamıyor hocam çözümü nedir acaba
 • Nebi GARCI Misafir

  Merhaba, bu islemi yapmam icin oncelikle tarayicidan instagram sifremi girmem mi gerekiyor.Cunku beni engelleyen birini benimde engelleyebilmem icin login olup engelle butonuna basmam gerekmiyor mu?