Twitter Arama Filtreleri ve Kullanımı

02 10 2013 20:45 tarihinde, Twitter kategorisinde yazıldı. 4 yorum yapıldı, 19213 kez okundu

Twitter’da bolca vakit geçiren biriyseniz mutlaka sık sık arama kutucuğunu kullanıyorsunuzdur.

Twitter aramaları ile elde etmek istediğiniz sonucu filtre kullanarak daha rahat bulabilirsiniz. Filtreler sayesinde arama alanını daraltabilir ve istediğiniz sonuca daha hızlı ulaşmış olursunuz. Şimdi sizlere sırayla bu filtreleri açıklayayım.

Sadece Bir Dildeki Tweetleri Arama

Sadece tek bir dilde yazılan tweeti bulmak için arama kutucuğuna aramak istediğiniz sözcüğü yazın. Ardından bir boşluk ve lang: yazıp dilin kısaltılmış kodunu girin. Türkçe için tr, ingilizce için en gibi. Aşağıdaki butona tıkladığınızda ingilizce dilinde yazılan tweetlerin içinde kelebek sözcüğünü arar.

 

Bir Tweette Geçen İki Ayrı Sözcüğü Arama

Ulaşmak istediğiniz tweetler mesela “deprem” ve “sallandı” sözcükleri olsun. Bir deprem oldu ve siz kim ne yazmış diye bakacaksınız. Bu iki sözcüğün geçtiği tweetleri listelemek için Twitter arama çubuğuna şunları yazmalısınız: “deprem” “sallandı” Örnek aşağıdadır.

 

Bir Cümleyi Twitter’da Arama

Bir cümle ya da söz aramak istiyorsunuz. Mesela, hava bugün sıcak. Siz bunu olduğu gibi yazıp aradığınızda tweet içerisinde bugün sıcak hava, hava sıcak bugün gibi cümleleri de bulursunuz. Yani sıralama değişir. Bu yüzden aramak istediğiniz sözcüğü iki tırnak içinde yazmalısınız. Yani şöyle : “hava bugün sıcak” aşağıdan test edebilirsiniz.

 

Bir Tweetten Sözcük Çıkararak Arama

Diyelim ki deprem oldu tweetini arayacaksınız ama bu tweetlerde Ankara kelimesi geçmeyecek. Yani Ankara dışındaki depremlere ilişkin Tweet arıyorsunuz. Bu durumda deprem oldu -Ankara şeklinde yazmalısınız. Böyle yazıdığınızda hiçbir tweet içinde Ankara sözcüğü bulamazsınız.

 

Bir Kullanıcıya Ait Tweetleri Görüntüleme

Bir kullanıcının yazdığı her şeyi görüntülemek için profiline gidebilirsiniz. Ancak bu işlemi yukarıdaki diğer filtrelerle kullanacak olursanız ne yapacaksınız? Mesela nebigarci kullanıcı adına sahip kişinin yazdığı Google Chrome cümlesini bulmak isterseniz profilinden ulaşmak zor. Bu durumda şöyle yazmalısınız arama kutucuğuna: “from:nebigarci Google Chrome”

 

Bir Kullanıcıya Gönderilen Tweetleri Bulma

Bir kişiye tweet atılmış. Etkileşim dediğimiz kişinin kullanıcı adının başına @ işareti koyularak yazılan tweetler. Biz bunların tamamını görmek istiyoruz. Bunun için yapılması gereken arama çubuğuna o kişinin kullanıcı adının başına to: koyup aramak. Ancak bunların içinde hesabı gizli olanların yazdıkları yer almaz.

 

Belirli Bir Tarihten Önceki Tweetleri Bulma

Bu filtre ile bir tarih sınırı koyup o tarihten önceki tweetleri listeleyebilirsiniz. Mesela 5 Temmuz 2012 tarihinden önce yazılan sonbahar ile ilgili tweetleri bulmak istersek sonbahar until:2012-07-05 yazmalıyız. Önce until: sonra yıl sonra ay sonra gün.

 

Belirli Bir Tarihten Sonraki Tweetleri Bulma

Bunun yukarıdaki ile farkı sadece until yerine since yazmak olacaktır. Yani sonbahar ile ilgili 5 temmuz 2012 den sonraki tweetleri bulmak için arama kutucuğunun içeriği aşağıdaki gibi olacaktır.

 

Soru Cümleleri ile İlgili Tweetleri Bulma

Aradığınız tweetin bir soru olmasını istiyorsanız tek yapmanız gereken aradığınız kelime ya da cümlenin sonuna bir boşluk bırakıp soru işareti koymaktır. Aşağıda M. Akif Ersoy ile ilgili soruları bulduk.

 

Bir Konu Hakkında Görsel İçeren Tweetleri Bulma

Mesela diyelim ki İstanbul Boğazı ile ilgili görsel içeren tweetleri listelemek isterseniz istanbul Boğazı filter:images yazmalısınız.

 

Bir Konu Hakkında Video İçeren Tweetleri Bulma

Bunun da görsel aramalaradan farkı images yerine videos yazmaktır. Yani istanbul Boğazı ile ilgili video içeren tweetleri bulurken arama kutucuğuna şöyle yazıyoruz

 

Bir Konu Hakkında Bağlantı İçeren Tweetleri Bulma

Bağlantı içeren tweetleri bulurken ise filter:links şekline arayacağımız cümle ya da ifadenin sonuna ekliyoruz.

 

Belirli Bir konumdan Atılan Tweetleri Bulma

Twitter’da, örneğin adana ve çevresinden atılan tweetleri listeleyebilirsiniz. Aynı zamanda adana ve çevresinden atılan tweetler içinde “kelebek” sözcüğü olanları da listeleyebilirsiniz. Arama çubuğuna sadece near:adana yazarsanız tüm tweetleri, near:adana kelebek yazarsanız da içinde kelebek ifadesi yer alan ve Adana yakınlarından atılan tweetleri bulursunuz.

Filtrelerimiz bu kadar. Aradığınızı bulmanız dileğiyle hayırlı geceler..

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makale 4 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. 16.12.2012 ile 17.12.2012 tarihleri arasındaki tüm Türkçe tweetleri nasıl elde ederiz? kelebek lang:en since:2012-12-16 until:2012-12-18 arama filtresi içinde kelebek sözcüğü geçen tweetleri getiriyor. Ama ben kelebek vs. sözcük kriteri olmadan bütün tweetleri nasıl elde edebilirim? Teşekkürler.

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Nebi Garcı Fatma

  Şifremi yenileneme rağmen açılmıyor lütfen yardımcı olurmusunuz
 • Nebi Garcı Nebi Garcı

  kolay yoldan hayır. zor yoldan: o kişinin takipçilerini (sizin hesabınızla giriş yapmadan) listeleyen ve sizin takip etmeniz için listeleyen bir sistem lazım.
 • Nebi Garcı Misafir

  hesabımı engelleyen hesaplardaki takipçileri görmek ve takip etmek için bir şey yapılamaz mı?
 • Nebi Garcı @karaozanturkusu

  hocam misal 3000 kişiyi sessize almak istediğinizi düşünün, misal olarak kod en fazla ilk 1000'de çalışıyor. hem sessize aldıklarını tekrar sessize almak istediğinden tıkanıyor, hem de çok eskilere gidemiyor. bunun tek yolu twit atanı sessize alacak bir kod. bu arada ben 16000 takipçimin büyük çoğun...
 • Nebi Garcı Nebi Garcı

  Söz vermiş olmayayım ancak ilerleyen zamanlarda olabilir. Ayrıca ne kadar mümkün bilmiyorum, kodları incelemem lazım. Nasıl işe yaramadığı konusunda daha fazla bilgi verebilirseniz belki kodu iyileştirebilirim.