Twitter Bileşen Eklentisi ve Kurulumu

26 05 2016 13:04 tarihinde, Eklentiler, Twitter kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 5670 kez okundu

Twitter’ı daha kullanışlı hale getirmek için yaptığım ve uzun süredir kullandığım bir eklentiyi daha sizlerle paylaşmak istiyorum.

Eklentinin amacı bilhassa takipçisi çok olan kullanıcıların anasayfada önemli tweetleri takip etmenin zorluğuna çözüm getirmek. Peki bu nasıl olacak?

Bileşenler, arama sonuçları, listeler ya da belli kişilerin tweetlerini çekmeye yarayan Twitter’ın bir hizmeti. Bileşenler genelde Twitter dışında bloglarda, haber sitelerinde vb kullanılır. Ancak ben bunu Twitter’ın bizzat içerisine gömerek kullanmayı tercih ettim.

Eklentiyi kurduğunuzda kendinize bileşen oluşturmanız gerekir. Twitter’ın ayarlar kısmında ve en alttan ikinci sırada yer alan bileşenler bağlantısını kullanın. Oluşturduğumuz bileşenlerin id’lerini alıp eklentideki hazır kodlar içerisine yapıştırarak kullanacağız.

Eklenti kurulumu

Twitter Bileşeni Oluşturma ve ID Alma

trtturk

Twitter/Ayarlar/Bileşenler dedikten sonra burada üstte yeni oluştur butonuna tıklayın.

Oluşturacağınız bileşen bir listedeki tweetleri çekebilir, bir kişinin tweetlerini çekebilir,  bir kişinin beğenilerini, koleksiyonu ya da bir hashtag’a ya da bir arma terimine atılan tweetleri çekebilir. Onu üstteki sekmelerden değiştirebilirsiniz. Bileşeni tamamladıktan sonra alt kısımdan bileşen oluştur butonuna tıklayın. Sayfa yenilenince aders satırında rakamlardan oluşan bir kısım gelecek. Sadece rakamların olduğu kısım yani bileşenin id’sini kopyalayın ve aşağıda bahsettiğim alana yapıştırabilrisiniz.

Tampermonkey ya da Greassmonkey

Kurulum için eğer önceki yazılarımda bahsettiğim Tampermonkey ya da Greassmonkey eklentilerinden birini kullanıyorsanız bunları kurmanıza gerek yok. 2. adımı uygulayabilirsiniz.

Chrome kullanıcıları

tamper

1 – Tampermonkey isimli eklentiyi kurun.

2 – Buradan install diyerek kurulumu tamamlayın.

Tarayıcının sağ üstünde yer alan tampermonkey ikonuna tıklayın ve Dashboard kısmına gelip Twitter Bileşen Eklentisi‘ni seçin.

Düzenleme kısmında sağ ve sol bileşenler kısımları mevcut. Sağ bileşen kısmında 5 adet satır, sol bileşen kısmında 3 satır var. Bileşen Twitter’ın sağında mı solunda mı olacağını oradan seçebilirsiniz. Sağda olsun diyorsanız sağ bölüm içindeki ilk satırın sonunda “buraya id gelecek” şeklinde tırnak içerisindeki ibareyi tırnak kalacak şekilde oluşturacağınız bileşen id’si ile değiştireceksiniz. Yani oraya id’yi yapıştırmanız gerekecek. Toplam 8 adet bileşen oluşturup her birinin id’sini ekleyebilirsiniz. id ekleme işi tamamlanınca sol üstten disket ikonuna tıklayıp kaydetmeniz ya da ctrl+s yapmanız gerekir. Bu işlem sonucunda Twitter’ı yenileyip bildirimler sekmesine gelip tweetleri görebilirsiniz.

Firefox Kullanıcıları

1- Greassmonkey isimli eklentiyi Add To Firefox butonuna tıklayarak kurun. Tarayıcıyı yeniden başlat uyarısına sol üstten cevap verin ve yeniden başlatın.

2- Buradan install diyerek kurulumu tamamlayın.

Greasemonkey ikonunun yanındaki menü işaretine tıklayıp Kullanıcı Betiklerini yönet deyin. Twitter Bileşen Eklentisi‘ne sağ tıklayın düzenle deyin.

Düzenleme kısmında sağ ve sol bileşenler kısımları mevcut. Sağ bileşen kısmında 5 adet satır, sol bileşen kısmında 3 satır var. Bileşen Twitter’ın sağında mı solunda mı olacağını oradan seçebilirsiniz. Sağda olsun diyorsanız sağ bölüm içindeki ilk satırın sonunda “buraya id gelecek” şeklinde tırnak içerisindeki ibareyi tırnak kalacak şekilde oluşturacağınız bileşen id’si ile değiştireceksiniz. Yani oraya id’yi yapıştırmanız gerekecek. Toplam 8 adet bileşen oluşturup her birinin id’sini ekleyebilirsiniz. id ekleme işi tamamlanınca sol üstten dosya/ kaydet’e tıklayıp kaydetmeniz ya da ctrl+s yapmanız gerekir. Bu işlem sonucunda editör penceresini kapatıp, Twitter’ı yenileyip bildirimler sekmesine gelip tweetleri görebilirsiniz.

Sonuç

bilesen eklentisi twitter

Twitter’ın anasayfasında görmek istemediğiniz tweetlerle işiniz olmaz. İstediğiniz tweetleri bileşenlerle görebilir. Oradan rt ve beğeni yapabilirsiniz.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Spam Denetimi * Spam denetimi süresi doldu. Yenileyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Mamos

  Merhaba öncelikle kolay gelsin hayalete düşmüş bi hesap nasıl kurtalabilir twitter destek'e ne gibi bi mesaj yazılmalıdır ve bu mesajın dili türkçe mi olmalıdır örnek bir mesajla bilgilendirir misiniz bizi
 • Anonim Nebi Garcı

  Bildiğim kadarıyla yok.
 • Anonim Misafir

  Selamünaleyküm Nebi bey. Twitlerimizi beğenenlerin listesini topluca alabileceğimiz bir kod var mı?Yardımınız için teşekkürler.
 • Anonim Burak Garcı

  AddMeFast gibi beğeni siteleri ve krediyle takipçi yollayan bir iki uygulama ve benzerleri Twitter Kuralları'na aykırı. Yani uymanız gereken, sadece limitler değil. Dolayısıyla Limiti aşmadığımız müddetçe istediğimiz gibi hareket edebilmemiz gerekmez mi? sorusuna hayır, istediğimiz gibi hareket edeb...
 • Anonim Misafir

  Merhaba Ben herhangi bir limit aşımı yapmamama rağmen hesabım sıklıkla kilitleniyor Gelen mesajda olağanüstü bir durumla karşılaşıldığı bahanesi gösteriliyor Kilidi açınca da takip ettiklerim sıfırlanmış gözüküyor Bu durumda da takipçilerimden bazıları benim yaptığımı düşünerek takipten çıkıyor Olan...