Twitter Mobil Bildirim Kodları

19 11 2012 19:17 tarihinde, Twitter kategorisinde yazıldı. 8 yorum yapıldı, 23909 kez okundu

Sosyal medyayı sürekli takip eden kişilerin Twitter’a erişmek ve aktif hadle olmaları için bir çok yol mevcut. Mobil uygulamalar, masaüstü yazılımları, direkt tarayıcıyla erişim gibi imkanlar kullanılabilir. Bunların dışında sms yoluyla tweet gönderme, takip etme, takibi bırakma, direkt mesaj gönderme gibi çeşitli faaliyetlerde bulunabilirsiniz.

 

Twitter’da sms yoluyla yukarıdaki bahsettiğim aktiviteleri gerçekleştirebilmeniz için öncelikle mobil ayarlarınızı güncellemeniz gerekiyor. Twitter ayarlar bölümünde yer alan mobil ayarlara telefon numaranızı girmiş olmanız gerekiyor.

 

GSM operatörünüzün ücretlendirmesi ve harici servis kodları

Vodafone için hesabınızda TL olduğu takdirde 2444 servisini ücretsiz kullanabilirsiniz. Gönderdiğiniz ve aldığınız smslerden ücret alınmaz.

Cep Telefonu ile kaydolmak için: “START” yazıp 2444’e gönderin. Twitter’dan gelen mesajlarda sırasıyla kullanıcı isminiz ve şifreniz istenecektir. Onay mesajını beklemeden bir sonraki aşamaya geçmeyiniz. Son olarak “OK” yazıp 2444’e göndermeniz istenecektir. Bu aşamadan sonra işleminizin başarıyla tamamlandığı mesajını alacaksınız. Ayrıntı

 

Turkcell‘de Cep telefonunuz ile kayıt için: BASLA yazıp 2555’e gönderin. Twitter’dan gelen mesajlarda sırasıyla kullanıcı isminiz ve şifreniz istenecektir.

Twitter’dan gönderilen bütün kısa mesajlar ‘ÜCRETSİZ’dir. Sizin göndereceğiniz her kısa mesaj 41,5 kuruş olarak ücretlendirilecektir. Mevcut bir SMS paketiniz varsa, göndereceğiniz kısa mesajlar paketinizden düşmeyecektir.

Günlük Tweet alma sayısı 100 ile sınırlıdır. Ayrıntı

 Avea için  Twitter’da takip ettiğiniz kişilerin “tweet”lerini ve bildirimlerinizi SMS ile anında ücretsiz olarak cep telefonunuza ileten servistir. Ayrıca, SMS ile “tweet” gönderebilir, direkt mesaj atabilir ya da Twitter ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.Servisi kullanmak için BASLA yazarak 2444’e SMS gönderip, Twitter’dan gelen SMS adımlarını takip edebilirsiniz. Ayrıntı

 

Standart Twitter Komutları

Bu komutlar Turkcell ve Avea için geçerli olup olmadığı hakkında bir bilgim yok ama Vodafone için bu komutlar geçerlidir. Turkcell ve Avea için üst paragraftaki ayrıntılarına gözatabilirisiniz.

Aşağıdaki köşeli parantezler ve + işaretlerini dikkate almayınız.

 • ON : Tüm mobil bildirimleri açar.
 • OFF : TÜM telefon bildirimleri kapatır
 • ON [Kullanıcı adı] : Telefonunuzda belirli bir kişi için bildirim açar. Örnek: ON Ali
 • OFF [kullanıcı adı] : Telefonunuzda belirli bir kişi için bildirimleri kapatır. Örnek: OFF  Veli
 • FOLLOW [Kullanıcı adı] : Belirli bir kullanıcı takip etmeye başlayın, yanı sıra SMS bildirimleri almak için izin verir.
 • UNFOLLOW [Kullanıcı adı] :Belirli bir kullanıcıyı  takip etmeyi bırakın, aynı zamanda SMS bildirimlerini durdurur.
 • @[Kullanıcı adı] + mesaj  Bir kişinin tweetine yanıt olarak gönderilir. Gönderilen kişinin profilinde ve son tweetinin altında yer alır.
 • D [Kullanıcı adı] + mesaj  ya da M [Kullanıcı adı] + mesaj bir kişiye DM (Direkt mesaj) göndermek için kullanılır.
 • RETWEET [kullanıcı adı]  Bir kişinin son tweetini tekrar tweetlemeniz içindir.
 • GET [kullanıcı adı]  Bir kişinin son Tweetini alırsınız.
 • STATS [Kullanıcı adı]  Bir kişi hakkında istatistik alır. Takipçi sayısı vs gibi
 • BLOCK [kullanıcı adı] ya da BLK [kullanıcı adı] Bir kişiyi engellemenizi sağlar.
 • REPORT [kullanıcı adı] ya da REP [kullanıcı adı] Bir kullanıcıyı spam olarak bildirebilirsiniz.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makale 8 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. vodafone hat kullanıyorum, mobil bildirimlerim uzun bir süredir açıktı fakat iki gündür bildirim alamamaya başladım. sorunun nedeni ne olabilir? yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Bazen Twitter’dan kaynaklanan sorunlar olabiliyor. Onun dışında Operatörle ilgili bir sıkıntı da olabilir. Ama genellikle Twitter’dan kaynaklanıyor.

 2. hattım avea. bu uygulamayı kaldırmak istiyorum artık mesajla bildirim almak istemiyorum. ne yapmam gerekiyo?

  • Twitter’daki mobil bildirim ayarlarınızı kapatmanız gerekir. Ya da numaranızı Twitter’dan silmeniz yeterli olur.

 3. Kardeşim 2444 e başla yazdım ama twit attı. Bi de birisinden bildirim almak istiyordum onu yazdım twit attı. twiti silemedim kız görürse ben biterim.

 4. Ail yardimmmm 🙁 Hattim vodafone 2444 surekli mesaj geliyor ama istemiyorum artik tiwetr kullanmiyorum bile nasil engelleyebilirimm

  • Eğer bir kişinin tweetleri geliyorsa hesabınıza girin ve o kullanıcıyı bulup profilindeki ayarlar ikonundan mobil bildirimleri kapatın. Yeni takipçi ve direkt mesaj bildirimleri alıyorsanız da hesabınızın ayarlar bölümünden kapatın. Hesabınızı kullanmıyorum dediniz, eğer şifrenizi ve e-postanızı bilmiyorsanız şifremi unuttum bölümüne (https://twitter.com/account/begin_password_reset) bildirim aldığınız telefon numarasını yazın ve gelen kodla giriş yaparak bildirimleri yukarıda bahsettiğim şekilde kapatın.

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Nebi Garcı Nebi Garcı

  Yazının altına not düştüm kaldırıldığında
 • Nebi Garcı yorumcu

  eklentinizi güncelleyin.
 • Nebi Garcı yorumcu

  Bu özellik twitterdan kaldırılmış. Link kırık ve mevcut profilimdeki mesaj butonu ve saatler kaldırılmış..
 • Nebi Garcı Misafir

  takip işlem sırasına alıyor fakat başlamıyor hocam çözümü nedir acaba
 • Nebi Garcı Misafir

  Merhaba, bu islemi yapmam icin oncelikle tarayicidan instagram sifremi girmem mi gerekiyor.Cunku beni engelleyen birini benimde engelleyebilmem icin login olup engelle butonuna basmam gerekmiyor mu?