Twitter’da Eski Siyah Menü’ye Geri Dönün

07 02 2014 19:06 tarihinde, Twitter kategorisinde yazıldı. 4 yorum yapıldı, 6884 kez okundu

Twitter, bu hafta içerisinde tüm kullanıcılar için yaptığı arayüz güncellemesiyle kullanıcıları pek de memnun edebilmiş gözükmüyor.

Tasarımın benim hoşuma gitmeyen yanı ise üstteki yeni beyaz menü. Bu menü beyaz renkte hiç hoş olmadığını düşünüyorum. Ayrıca yükseklik değeri biraz fazla kaçmışa benziyor ki zaten ekran yüksekliğini 768px düşünürsek çok gereksiz bir alan işgal ediyor.

Bu durumun dışında yeni butonlar biraz büyük ama göze batacak kadar bir olumsuz duruş sergilemiyor.

Twitter yeni menüyü sevmediğim için buna bir çözüm olabileceği aklıma geldi ve Google Chrome’un custom.css dosyasıyla bir şeyleri değiştirebileceğim kanaatine vardım.

Peki nedir bu Custom.css? Custom.css, Chrome kullanıcılarının tüm web siteleri için kendi style kodlarını kullanabilmelerine olanak sağlıyor. Bunu şöyle düşünebilirsiniz. Siz bir siteye girdiniz ve bir şeylerin duruşunu beğenmediniz, birkaç kod ile onu düzeltim sadece sizin tarayıcınızdan girildiğinde o şeyin düzgün gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Ben de sizlere bu yolla Twitter’ın eski siyah menüsünü geri kazandıracağım. Peki sizin ne yapmanız gerekir?

1- Bilgisayarınızda Google Chrome olması gerekir. Varsa eğer bilgisayarınızdan klasör seçenekleri ayarlarından gizli dosyaları göstermeniz gerekir. Bunu şu şekilde yapın. Herhangi bir klasöre girin. Klavyeden sağdaki “alt” tuşuna basın. Bastığınızda üstte sizlere bir dosya, düzen görünüm diye devam eden bir menü çıkacak. Oradan araçlar/klasör seçenekleri deyip ardından açılan pencereden görünüm sekmesine gelin. Buradan “gizli dosya ve klasörleri göster” kutucuğunu işaretleyip uygulayın çıkın.

2- Şimdi şu yolu izleyin “C:\Users\kullanıcı adınız\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\User StyleSheets”

Kırmızı ile belirttiğim kullanıcı adı sizin bilgisayardaki kullanıcı adınızın olduğu klasördür. Administratör olarak giriş yapılmışsa onu seçin. En son User StyleSheets klasörüne girin

3- En son girdiğiniz klasördeki Custom.css dosyasını dilerseniz buradan indireceğiniz Custom.css dosyası ile değiştirin isterseniz içeriğini kopyalayıp ona yapıştırın fark etmez. İşlem bittiğinde dosyayı kaydetmeyi unutmayın.

twitter-eski-menurDosyayı kaydettiğinizde artık o tarayıcı ile Twitter’a girişinizde eski menü sizinle olacaktır. Eğer bir başkası sizin Twitter hesabınıza girerse yenisi gözükür. Çünkü biz kendi tarayıcımıza özel style dosyası oluşturmuş oluyoruz.

Eğer yenisini geri getirmek isterseniz de Custom.css dosyasını içeriğini ya da kendisini silebilirsiniz. Hayırlı uğurlu olsun.

Önemli: Chrome yeni sürümünde custom.css çalışmamakta. Bu yüzden bunu eklenti haline getirdim. Chrome adres satırına chrome://extensions/ yazın ve şu dosyayı indirip uzantılar listesi üzerine sürükleyip bırakın. Chrome’a ekle dediğinizde Twitter eski siyah menü aktif olacaktır.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makale 4 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. Araçlar/Klasörü bulamadım

  • Yeni sürümde bunu eklenti ile yapabiliyorsunuz custom.css dosyasını atmak çözüm olmuyor. Yazının sonundaki adımı izleyin.

 2. Bende Default dosyasında StyleSheets diye bir dosya yok ne yapmalıyım acil?

  • Chrome son sürümlerinde zaten o yöntem çalışmıyor. En altta “önemli” olarak belirttiğim yerde anlattığım gibi eklentiyi kullanın.

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Nebi Garcı Mamos

  Merhaba öncelikle kolay gelsin hayalete düşmüş bi hesap nasıl kurtalabilir twitter destek'e ne gibi bi mesaj yazılmalıdır ve bu mesajın dili türkçe mi olmalıdır örnek bir mesajla bilgilendirir misiniz bizi
 • Nebi Garcı Nebi Garcı

  Bildiğim kadarıyla yok.
 • Nebi Garcı Misafir

  Selamünaleyküm Nebi bey. Twitlerimizi beğenenlerin listesini topluca alabileceğimiz bir kod var mı?Yardımınız için teşekkürler.
 • Nebi Garcı Burak Garcı

  AddMeFast gibi beğeni siteleri ve krediyle takipçi yollayan bir iki uygulama ve benzerleri Twitter Kuralları'na aykırı. Yani uymanız gereken, sadece limitler değil. Dolayısıyla Limiti aşmadığımız müddetçe istediğimiz gibi hareket edebilmemiz gerekmez mi? sorusuna hayır, istediğimiz gibi hareket edeb...
 • Nebi Garcı Misafir

  Merhaba Ben herhangi bir limit aşımı yapmamama rağmen hesabım sıklıkla kilitleniyor Gelen mesajda olağanüstü bir durumla karşılaşıldığı bahanesi gösteriliyor Kilidi açınca da takip ettiklerim sıfırlanmış gözüküyor Bu durumda da takipçilerimden bazıları benim yaptığımı düşünerek takipten çıkıyor Olan...