Twitter’da Eski Siyah Menü’ye Geri Dönün

07 02 2014 19:06 tarihinde, Twitter kategorisinde yazıldı. 4 yorum yapıldı, 7326 kez okundu

Twitter, bu hafta içerisinde tüm kullanıcılar için yaptığı arayüz güncellemesiyle kullanıcıları pek de memnun edebilmiş gözükmüyor.

Tasarımın benim hoşuma gitmeyen yanı ise üstteki yeni beyaz menü. Bu menü beyaz renkte hiç hoş olmadığını düşünüyorum. Ayrıca yükseklik değeri biraz fazla kaçmışa benziyor ki zaten ekran yüksekliğini 768px düşünürsek çok gereksiz bir alan işgal ediyor.

Bu durumun dışında yeni butonlar biraz büyük ama göze batacak kadar bir olumsuz duruş sergilemiyor.

Twitter yeni menüyü sevmediğim için buna bir çözüm olabileceği aklıma geldi ve Google Chrome’un custom.css dosyasıyla bir şeyleri değiştirebileceğim kanaatine vardım.

Peki nedir bu Custom.css? Custom.css, Chrome kullanıcılarının tüm web siteleri için kendi style kodlarını kullanabilmelerine olanak sağlıyor. Bunu şöyle düşünebilirsiniz. Siz bir siteye girdiniz ve bir şeylerin duruşunu beğenmediniz, birkaç kod ile onu düzeltim sadece sizin tarayıcınızdan girildiğinde o şeyin düzgün gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Ben de sizlere bu yolla Twitter’ın eski siyah menüsünü geri kazandıracağım. Peki sizin ne yapmanız gerekir?

1- Bilgisayarınızda Google Chrome olması gerekir. Varsa eğer bilgisayarınızdan klasör seçenekleri ayarlarından gizli dosyaları göstermeniz gerekir. Bunu şu şekilde yapın. Herhangi bir klasöre girin. Klavyeden sağdaki “alt” tuşuna basın. Bastığınızda üstte sizlere bir dosya, düzen görünüm diye devam eden bir menü çıkacak. Oradan araçlar/klasör seçenekleri deyip ardından açılan pencereden görünüm sekmesine gelin. Buradan “gizli dosya ve klasörleri göster” kutucuğunu işaretleyip uygulayın çıkın.

2- Şimdi şu yolu izleyin “C:\Users\kullanıcı adınız\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\User StyleSheets”

Kırmızı ile belirttiğim kullanıcı adı sizin bilgisayardaki kullanıcı adınızın olduğu klasördür. Administratör olarak giriş yapılmışsa onu seçin. En son User StyleSheets klasörüne girin

3- En son girdiğiniz klasördeki Custom.css dosyasını dilerseniz buradan indireceğiniz Custom.css dosyası ile değiştirin isterseniz içeriğini kopyalayıp ona yapıştırın fark etmez. İşlem bittiğinde dosyayı kaydetmeyi unutmayın.

twitter-eski-menurDosyayı kaydettiğinizde artık o tarayıcı ile Twitter’a girişinizde eski menü sizinle olacaktır. Eğer bir başkası sizin Twitter hesabınıza girerse yenisi gözükür. Çünkü biz kendi tarayıcımıza özel style dosyası oluşturmuş oluyoruz.

Eğer yenisini geri getirmek isterseniz de Custom.css dosyasını içeriğini ya da kendisini silebilirsiniz. Hayırlı uğurlu olsun.

Önemli: Chrome yeni sürümünde custom.css çalışmamakta. Bu yüzden bunu eklenti haline getirdim. Chrome adres satırına chrome://extensions/ yazın ve şu dosyayı indirip uzantılar listesi üzerine sürükleyip bırakın. Chrome’a ekle dediğinizde Twitter eski siyah menü aktif olacaktır.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makale 4 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. Araçlar/Klasörü bulamadım

  • Yeni sürümde bunu eklenti ile yapabiliyorsunuz custom.css dosyasını atmak çözüm olmuyor. Yazının sonundaki adımı izleyin.

 2. Bende Default dosyasında StyleSheets diye bir dosya yok ne yapmalıyım acil?

  • Chrome son sürümlerinde zaten o yöntem çalışmıyor. En altta “önemli” olarak belirttiğim yerde anlattığım gibi eklentiyi kullanın.

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Nebi Garcı Nebi Garcı

  Yazının altına not düştüm kaldırıldığında
 • Nebi Garcı yorumcu

  eklentinizi güncelleyin.
 • Nebi Garcı yorumcu

  Bu özellik twitterdan kaldırılmış. Link kırık ve mevcut profilimdeki mesaj butonu ve saatler kaldırılmış..
 • Nebi Garcı Misafir

  takip işlem sırasına alıyor fakat başlamıyor hocam çözümü nedir acaba
 • Nebi Garcı Misafir

  Merhaba, bu islemi yapmam icin oncelikle tarayicidan instagram sifremi girmem mi gerekiyor.Cunku beni engelleyen birini benimde engelleyebilmem icin login olup engelle butonuna basmam gerekmiyor mu?