Twitter’ın Yeni Tasarımında Kapak Fotoğrafının Orijinalini Görüntüleme

16 04 2014 21:11 tarihinde, Twitter kategorisinde yazıldı. 1 yorum yapıldı, 10712 kez okundu

twitter yeni profil tasarimi

Twitter şu günlerde yeni bir profil fotoğrafını kullanıcılara kademeli olarak sunuyor. Geçiğimiz aylarda üst menüdeki değişiklikle kullanıcılarının karşısına çıkan Twitter, bu kez de Facebook benzeri bir profil fotoğrafı ile geliyor.

Twitter, Facebook’a benzemeye başladı eleştirilerine neden olsa da değişikliği olumlu karşılayanlar da yok değil. Yeni tasarımda 1500×500 boyutlarında kapak fotoğrafı yüklemeyi öneren Twitter, bu fotoğrafın 1350×320’lik parçasını kapakta gösteriyor.

Yüklediğiniz bir fotoğraf 1500×500 ebatında değilse ne oluyor? diyelim ki 3×1 oranında bir fotoğrafınız yoksa bu fotoğrafı büyütüyor ve öyle kesiyor. Diyelim ki 1252×628 boyutunda bir fotoğraf yüklediniz. Bu fotoğrafı orantılı olarak büyütüp kesiyor.

Yüklediğiniz fotoğrafın orijinal hali Twitter’da duruyor. Çünkü kapaktaki fotoğrafı çağırırken adresin sonunda /1500×500 şeklinde oran ekleniyor. Orijinal fotoğrafı görmek istediğiniz zaman adresin sonundaki oranı silmeniz yeterli olacaktır.

Peki bu fotoğrafın adresine nasıl ulaşılır?

Tarayıcıların çoğunda kaynak görüntüleme vardır. Kapak fotoğrafının orijinalini görmek istediğiniz kişinin profiline gelip kaynağı görüntüle dediğinizde sayfanın HTML kodlarını göreceksiniz.

Google Chrome varsayılan tarayıcınız olarak düşünürsek CTRL+U yaparak ya da sağ tıklayıp sayfa kaynağını görüntüle diyerek HTML kodlarına ulaşabilirsiniz.

twitter sayfa kaynagi

Açılan yeni sayfada CTRL+F yaparak arama çubuğunu getirin ve oraya 1500×500 yazıp arayın.

Ulaştığınız https://pbs.twimg.com/profile_banners/… diye devam eden adresi parantez içerisinden kopyalayıp adres satırına yapıştırın ve sonundaki 1500×500 ifadesini silip adrese gidin. Yüklenen fotoğrafın orijinalini göreceksiniz.

İstisnası yok mu? elbette var. Eğer o kişi kapak fotoğrafını 1500×500 olarak yüklediyse orijinali zaten odur. Bu yüzden sonundaki ifadeyi sildiğinizde herhangi bir fotoğrafa ulaşamayabilirsiniz.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makaleye 1 Yorum Yapıldı
 1. adamsınız lan 😀 kaç sayfada bunu aradım

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Emre Nebi Garcı

  Tampermonkey kurulumu için ingilizce bilmenize gerek yok. Mevcur şartlarda eklentiyi kurabiliyor olmanız lazım.
 • Emre bayram

  ingilizcem yok bu yüzden tampermonkey i kuramadım yardımcı olur musunuz.
 • Emre Misafir

  Hesabım kilitlendi telefonuma kimlik doğrulama kodu gelmesi lazım hesabıma girebilmem için ama kod gönderdik yazıyor gelmiyor lütfen yardımcı olur musun
 • Emre Nebi Garcı

  Kod çalışıyor. Twitter bir şeyler değiştirmiş olmalı.
 • Emre Nebi Garcı

  Sorun 2.6.0 sürümünde çözüldü. Eklentinizi güncelleyin.