VLC Player ile Video Kırpma ve Dönüştürme Nasıl Yapılır?

18 11 2012 19:42 tarihinde, Bilgisayar, Bilgisayar İpuçları kategorisinde yazıldı. 1 yorum yapıldı, 23788 kez okundu

VLC Player bildiğiniz gibi gelişmiş bir medya oynatıcıdır. Filmlerinizi yüksek ses ve görüntü kalitesinde izleyebileceğiniz, online radyo dinleyebileceğiniz bir program.

Bu programın pek kullanılmayan özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Aslında bilgisayarında hem VLC Player hem de video formatı dönüştürücü araçları kullanan arkadaşlarımız vardır. Hatta video kesmek için de ayrı bir araç kullanıyorsunuzdur. Ancak bunların üçünü tek bir VLC Player ile gerçekleştirebilirsiniz.

 Video kesme nasıl yapılır?

VLC oynatıcımızı açalım kayıt için herhangi bir şey göremezsiniz henüz. Öncelikle kaydedilecek yeni videonun nereye kaydedileceğine dair hedef klasör belirlemeliyiz. Bunun için şu yolu izleyin. Araçlar/seçenekler/giriş ve kodlayıcı/çözücü/dosyalar. Dosyalar bölümünde gözat butonu ile hedef klasör belirleyin

Şimdi üst menüdeki görünüm sekmesi altında gelişmiş denetimleri seçiyoruz.

Ok işareti ile gösterilen kısımda 4 tane buton görüyorsunuz. Kırpmak istediğiniz videoyu açıyoruz. Ardından kırpmak için başlama yerine gelip duruyoruz. Ardından kayıt butonunu aktif edip videoyu oynatıyoruz. Nerede son bulacaksa oraya gelince kırmızı butonla tekrar durduruyoruz ve kaydedilen video seçtiğimiz hedef klasörüne kaydoluyor.

 Video formatı dönüştürme nasıl yapılır?

Video formatlarını genellikle paylaşmak ya da çeşitli cihazlarda farklı format biçimlerini desteklemediği için dönüştürme ihtiyacı hissederiz. Bu durumda VLC kullanıyorsanız haricen bir programa ihtiyacınız yoktur.

Dönüştürme işlemi için VLC oynatıcıyı açın. Ardından üst menüden Ortam/dönüştür/kaydet yolunu izleyin. Yeni açılan pencerede video ekleme bölümü mevcut. Ekle butonuyla ya da belirtilen alana sürükleyerek bir medya seçiyoruz.

Ardından pencerenin sağ altında dönüştür kaydet butonuyla bir hedef klasör ve format beliyoruz ve  dönüştürme işlemini başlatıyoruz. İşlem bittiğinde yeni videonuz belirttiğiniz hedef klasörüne kaydedilmiş olacaktır.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makaleye 1 Yorum Yapıldı
 1. teşekkürler emeğine sağlık

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • maras Nebi Garcı

  Yazının altına not düştüm kaldırıldığında
 • maras yorumcu

  eklentinizi güncelleyin.
 • maras yorumcu

  Bu özellik twitterdan kaldırılmış. Link kırık ve mevcut profilimdeki mesaj butonu ve saatler kaldırılmış..
 • maras Misafir

  takip işlem sırasına alıyor fakat başlamıyor hocam çözümü nedir acaba
 • maras Misafir

  Merhaba, bu islemi yapmam icin oncelikle tarayicidan instagram sifremi girmem mi gerekiyor.Cunku beni engelleyen birini benimde engelleyebilmem icin login olup engelle butonuna basmam gerekmiyor mu?