Windows 7’de Tara ve Düzelt Uyarısını Kapatma

11 02 2014 13:01 tarihinde, Bilgisayar, Bilgisayar İpuçları kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 7272 kez okundu

Windows 7 işletim sistemlerinin tümünde chkdsk dediğimiz diskteki hataların taranması işlemi bir uyarı penceresi ile karşımıza gelir.

chkdsk dediğimiz olay disk denetleme işlemidir. Bu olağanüstü bir durum olmadıkça harici depolama aygıtları takıldığında uyarı olarak gelmez. Olağanüstü durumlar, diskteki bir takım hatalardır. Bu hatalar giderilmeden yani chkdsk yapılmadan uyarı penceresi devre dışı bırakılmaz.

Tara ve düzelt uyarısını sonlandırmanın en iyi yolu disk denetleme işlemini yapmaktır. Bu zor ve uzun bir işlem olmadığı için sizi harici diskinizi her taktığınızda bu uyarıdan kurtaracak basit bir işlemdir. Peki nasıl yapılır?

tara ve duzeltYukarıdaki görselde de görüldüğü gibi uyarı penceresinde tara ve düzelt bölümünü seçebilir ya da uyarıyı kapattım diyorsanız aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz.

İkinci yol, yukarıdaki uyarıya sebep olan diskiniz hangisi ise Windows+e yapıp o sürücüye sağ tıklayın ve özellikler deyin. Ardından araçlar sekmesi altındaki disk denetleme butonuna tıklayın.

diskt denetlemeDisk denetleme işlemini iki kutucuğa dokunmadan başlatın. İşlem tamamlandığında sorunlu dosyalar bir klasöre taşınacaktır. Klasöre göz atın önemli bir şey değilse klasörü silebilirsiniz. Bu işlemi komut istemi (cmd) ile de yapabilirsiniz ancak biraz daha karmaşık gelebilir.

Yabancı kaynaklarda uyarı penceresini kapatmayla ilgili bir çok yazı mevcut. Çoğu bu işi kabuk donanım algılaması hizmetini kapatarak yapmayı teklif etmiş. Kabuk donanım algılamasını kapatmak sadece otomatik kullan özelliğini devre dışı bırakır. Aynı zamanda bilgisayarınıza daha önce hiç takmadığınız aygıtların tanınmasında sorun yaşayabilirsiniz. Bu yüzden kabuk donanım algılaması hizmeti yerine eğer otomatik kullan penceresini kapatmak istiyorsanız şu yolu izleyin.

1. yol, otomatik kullan penceresi geldiğinde alt kısımda bir bağlantı olacaktır: “Denetim masasında diğer otomatik kullan seçeneklerini görüntüle” bu bağlantıya tıklayıp gelen pencerenin en üstündeki “tüm medya ve aygıtlar için otomatik kullan özelliğini etkinleştir” seçeneğini kaldırabilirsiniz.

2. yol ise denetim masası/donanım ve ses/ otomatik kullan yolunu izleyin ve yine üst kısımdaki “tüm medya ve aygıtlar için otomatik kullan özelliğini etkinleştir” kutucuğunun işaretini kaldırın.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Mehmet

  Gayet güzel bir anlatımda bulunmuşsunuz. Sayenizde öğrettiğiniz şekilde yaparak bir kişiyi engelledim bende.
 • Anonim Misafir

  Merhaba, ınstagram nega araç eklentisini almak istiyorum. Hesap bilgilerinizi atar mısınız?
 • Anonim Misafir

  yorum özelliği müthiş oldu hocam umarım zamanlı gönderi planlama özelliği de getirirsiniz de piyasadaki herkes sizin ekletiyi kullanır.
 • Anonim Mehmet

  İnstagram nega araç eklentisini iki ayrı hesabım için aldım kullanıyorum. Ücreti de gayet makul. Bir çok işime yaradı, takipçi sayısı arttırmada kesinlikle faydalı bir araç. Yeni eklenen yorum modülü etiket bazlı ve kullanıcı bazlı olur ise çok daha mükemmel olacak. Böyle yararlı bir uygulamayı oldu...
 • Anonim Nebi Garcı

  E-posta gönderildi