Windows’ta Ekran Parlaklığı Ayarlama

04 11 2013 16:23 tarihinde, Araçlar, Bilgisayar kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 31556 kez okundu

display tuner

Bilgisayarınızın ekran parlaklığı göz sağlığınız için oldukça önemlidir.

Gelişen teknoloji ile birlikte masaüstü bilgisayarların kullanım alanları gittikçe daralıyor.

Dizüstü bilgisayarlarda ekran parlaklığını herhangi bir programa ihtiyaç duymadan sürücüleri eksiksiz yüklediğiniz taktirde Fn tuşu yardımıyla kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Masaüstü bilgisayarlarda ekran parlaklığını monitörde yer alan tuşlar vasıtasıyla yapabilirsiniz. Gün içerisinde ortamın aydınlığı değiştiği için geceleri ekran parlaklığını azaltma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bu durumda günde iki kez monitörünüzün tuşlarıyla oynamak zorunda kalacaksınız.

Aynı sorunu yaşayan biri olarak bir çok program kurdum denedim kaldırdım. Kurduğum programlarda aradığım özellik öncelikle ekranın karşıtlık, Gamma  ve dijital parlaklık ayarıyla oynamadan monitör ışıkları ile ayarlama yapılabilmesi. Bir diğer özellik de klavye kısayolu ile kolaylıkla parlaklık ayarının değiştirilebilmesi.

Denediğim programlar arasında bu özelliklere sahip Display Tuner isimli programı kullanıma değer gördüm. Programdan kısaca bahsedeyim.

display tuner profil

 • Programı kurduğunuzda ve çalıştırdığınızda Windows başlangıcında çalışır ve sürekli RAM’de 6.8 KB yer işgal eder.
 • Program sayesinde monitör tuşlarına dokunmadan ışıkları artırıp azaltabilirsiniz.
 • Tercihler belirleyip her tercihe farklı parlaklık verip klavye kısayolu ile kontrol edebilirsiniz.
 • Program arkaplanda çalışmasın diyorsanız Programın “settings” menüsünden en alttaki “Start Display Tuner when Windows Starts” (Windows başlangıcında Display Tuner’i çalıştır) seçeneğini kaldırın ya da Windwos+R yapıp çalıştır komut satırına msconfig yazıp başlangıç bölümünden “Dtuner” isimli ögeyi kaldırabilirsiniz.
 • Profiles menüsünden “New Profile” butonuna tıklayıp yeni profil oluşturarak “image settings” bölümünden profilin ekran ayarlarını yapabilirsiniz.
 • Seçili profile alt kısımdan kısayol ekleyebilirsiniz. Kısyolun çalışması için programın arkaplanda çalışıyor olması gerekir.

Denediğim programlar arasında paylaşmaya değer buldum. Programı buradan indirebilirsiniz.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Mehmet

  Gayet güzel bir anlatımda bulunmuşsunuz. Sayenizde öğrettiğiniz şekilde yaparak bir kişiyi engelledim bende.
 • Anonim Misafir

  Merhaba, ınstagram nega araç eklentisini almak istiyorum. Hesap bilgilerinizi atar mısınız?
 • Anonim Misafir

  yorum özelliği müthiş oldu hocam umarım zamanlı gönderi planlama özelliği de getirirsiniz de piyasadaki herkes sizin ekletiyi kullanır.
 • Anonim Mehmet

  İnstagram nega araç eklentisini iki ayrı hesabım için aldım kullanıyorum. Ücreti de gayet makul. Bir çok işime yaradı, takipçi sayısı arttırmada kesinlikle faydalı bir araç. Yeni eklenen yorum modülü etiket bazlı ve kullanıcı bazlı olur ise çok daha mükemmel olacak. Böyle yararlı bir uygulamayı oldu...
 • Anonim Nebi Garcı

  E-posta gönderildi