Windows’ta Ekran Parlaklığı Ayarlama

04 11 2013 16:23 tarihinde, Araçlar, Bilgisayar kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 29549 kez okundu

display tuner

Bilgisayarınızın ekran parlaklığı göz sağlığınız için oldukça önemlidir.

Gelişen teknoloji ile birlikte masaüstü bilgisayarların kullanım alanları gittikçe daralıyor.

Dizüstü bilgisayarlarda ekran parlaklığını herhangi bir programa ihtiyaç duymadan sürücüleri eksiksiz yüklediğiniz taktirde Fn tuşu yardımıyla kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Masaüstü bilgisayarlarda ekran parlaklığını monitörde yer alan tuşlar vasıtasıyla yapabilirsiniz. Gün içerisinde ortamın aydınlığı değiştiği için geceleri ekran parlaklığını azaltma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bu durumda günde iki kez monitörünüzün tuşlarıyla oynamak zorunda kalacaksınız.

Aynı sorunu yaşayan biri olarak bir çok program kurdum denedim kaldırdım. Kurduğum programlarda aradığım özellik öncelikle ekranın karşıtlık, Gamma  ve dijital parlaklık ayarıyla oynamadan monitör ışıkları ile ayarlama yapılabilmesi. Bir diğer özellik de klavye kısayolu ile kolaylıkla parlaklık ayarının değiştirilebilmesi.

Denediğim programlar arasında bu özelliklere sahip Display Tuner isimli programı kullanıma değer gördüm. Programdan kısaca bahsedeyim.

display tuner profil

 • Programı kurduğunuzda ve çalıştırdığınızda Windows başlangıcında çalışır ve sürekli RAM’de 6.8 KB yer işgal eder.
 • Program sayesinde monitör tuşlarına dokunmadan ışıkları artırıp azaltabilirsiniz.
 • Tercihler belirleyip her tercihe farklı parlaklık verip klavye kısayolu ile kontrol edebilirsiniz.
 • Program arkaplanda çalışmasın diyorsanız Programın “settings” menüsünden en alttaki “Start Display Tuner when Windows Starts” (Windows başlangıcında Display Tuner’i çalıştır) seçeneğini kaldırın ya da Windwos+R yapıp çalıştır komut satırına msconfig yazıp başlangıç bölümünden “Dtuner” isimli ögeyi kaldırabilirsiniz.
 • Profiles menüsünden “New Profile” butonuna tıklayıp yeni profil oluşturarak “image settings” bölümünden profilin ekran ayarlarını yapabilirsiniz.
 • Seçili profile alt kısımdan kısayol ekleyebilirsiniz. Kısyolun çalışması için programın arkaplanda çalışıyor olması gerekir.

Denediğim programlar arasında paylaşmaya değer buldum. Programı buradan indirebilirsiniz.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Mamos

  Merhaba öncelikle kolay gelsin hayalete düşmüş bi hesap nasıl kurtalabilir twitter destek'e ne gibi bi mesaj yazılmalıdır ve bu mesajın dili türkçe mi olmalıdır örnek bir mesajla bilgilendirir misiniz bizi
 • Anonim Nebi Garcı

  Bildiğim kadarıyla yok.
 • Anonim Misafir

  Selamünaleyküm Nebi bey. Twitlerimizi beğenenlerin listesini topluca alabileceğimiz bir kod var mı?Yardımınız için teşekkürler.
 • Anonim Burak Garcı

  AddMeFast gibi beğeni siteleri ve krediyle takipçi yollayan bir iki uygulama ve benzerleri Twitter Kuralları'na aykırı. Yani uymanız gereken, sadece limitler değil. Dolayısıyla Limiti aşmadığımız müddetçe istediğimiz gibi hareket edebilmemiz gerekmez mi? sorusuna hayır, istediğimiz gibi hareket edeb...
 • Anonim Misafir

  Merhaba Ben herhangi bir limit aşımı yapmamama rağmen hesabım sıklıkla kilitleniyor Gelen mesajda olağanüstü bir durumla karşılaşıldığı bahanesi gösteriliyor Kilidi açınca da takip ettiklerim sıfırlanmış gözüküyor Bu durumda da takipçilerimden bazıları benim yaptığımı düşünerek takipten çıkıyor Olan...