Windows’ta Programsız Sabit Disk Gizleme

07 10 2014 13:35 tarihinde, Bilgisayar İpuçları kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 16790 kez okundu

Sabit diskteki verileri gizlemek için bir program kullanmanıza gerek yok. Windows sabit disk gizleme işlemini basit bir kaç adıma gerçekleştirebilirsiniz..

Windows’ta depolama ve sistem için ayrı sürücüler kullanıyorsanız dosyalarınızı gizlemek için herhangi bir programa ihtiyaç duymazsınız.

Bir dizüstü ya da masaüstü bilgisayar aldığınızda genelde C ve D olarak sabit diskler iki bölüme ayrılmış haldedir ve C’de windows kuruludur. Depolama alanı için bilgisayarınıza tekrar format atma ihtiyacı doğacağından D bölümünü kullanırsınız.

Bilgisayarınızı ikinci kişilerle paylaşırken verilerinizin görülmemesini istiyorsanız klasör gizleme programı kullanabilirsiniz. Ancak paylaştığınız kişi eğer bilgisayar hakkında pek bilgi sahibi değilse uzun uzun şifre koymanıza gerek yok.

Sabit disklerin her bölümü birbirinden farklı harflerle isimlendirilir. C, D, E .. gibi. Bu isimler silindiğinde Windows sabit diski göremez. İstediğinizde tekrar isimlendirerek görünür hale getirebilirsiniz.

Windows sabit disk gizleme

windows sabit disk gizleme

1-  Windows+R yaprak çalıştır komutuna diskmgmt.msc yazarak disk yöneticisine gidin.

2- Gizlemek istediğiniz sürücünün üzerine gelip sağ tıklayın, sürücü harfi ve yolu değiştir deyin.

3-  Seçili harfin üzerine gelip kaldır ve tamam diyerek çıkın.

Sürücü harfini kaldırdığınız disk artık gözükmeyecektir.

Tekrar görünür hale getirmek için kaldırma işlemi yerine ekle diyerek bir sürücü harfi seçin ve tamam diyerek çıkın.

Bu şekilde istediğiniz bir sabit diski gizleyerek verilerinizi gözlerden uzak bir şekilde güvende tutabilirsiniz. Harici diskleri gizlemek için ise şu yazımı okuyabilirsiniz.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Fatma

  Şifremi yenileneme rağmen açılmıyor lütfen yardımcı olurmusunuz
 • Anonim Nebi Garcı

  kolay yoldan hayır. zor yoldan: o kişinin takipçilerini (sizin hesabınızla giriş yapmadan) listeleyen ve sizin takip etmeniz için listeleyen bir sistem lazım.
 • Anonim Misafir

  hesabımı engelleyen hesaplardaki takipçileri görmek ve takip etmek için bir şey yapılamaz mı?
 • Anonim @karaozanturkusu

  hocam misal 3000 kişiyi sessize almak istediğinizi düşünün, misal olarak kod en fazla ilk 1000'de çalışıyor. hem sessize aldıklarını tekrar sessize almak istediğinden tıkanıyor, hem de çok eskilere gidemiyor. bunun tek yolu twit atanı sessize alacak bir kod. bu arada ben 16000 takipçimin büyük çoğun...
 • Anonim Nebi Garcı

  Söz vermiş olmayayım ancak ilerleyen zamanlarda olabilir. Ayrıca ne kadar mümkün bilmiyorum, kodları incelemem lazım. Nasıl işe yaramadığı konusunda daha fazla bilgi verebilirseniz belki kodu iyileştirebilirim.