Windows’ta Programsız Sabit Disk Gizleme

07 10 2014 13:35 tarihinde, Bilgisayar İpuçları kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 21930 kez okundu

Sabit diskteki verileri gizlemek için bir program kullanmanıza gerek yok. Windows sabit disk gizleme işlemini basit bir kaç adıma gerçekleştirebilirsiniz..

Windows’ta depolama ve sistem için ayrı sürücüler kullanıyorsanız dosyalarınızı gizlemek için herhangi bir programa ihtiyaç duymazsınız.

Bir dizüstü ya da masaüstü bilgisayar aldığınızda genelde C ve D olarak sabit diskler iki bölüme ayrılmış haldedir ve C’de windows kuruludur. Depolama alanı için bilgisayarınıza tekrar format atma ihtiyacı doğacağından D bölümünü kullanırsınız.

Bilgisayarınızı ikinci kişilerle paylaşırken verilerinizin görülmemesini istiyorsanız klasör gizleme programı kullanabilirsiniz. Ancak paylaştığınız kişi eğer bilgisayar hakkında pek bilgi sahibi değilse uzun uzun şifre koymanıza gerek yok.

Sabit disklerin her bölümü birbirinden farklı harflerle isimlendirilir. C, D, E .. gibi. Bu isimler silindiğinde Windows sabit diski göremez. İstediğinizde tekrar isimlendirerek görünür hale getirebilirsiniz.

Windows sabit disk gizleme

windows sabit disk gizleme

1-  Windows+R yaprak çalıştır komutuna diskmgmt.msc yazarak disk yöneticisine gidin.

2- Gizlemek istediğiniz sürücünün üzerine gelip sağ tıklayın, sürücü harfi ve yolu değiştir deyin.

3-  Seçili harfin üzerine gelip kaldır ve tamam diyerek çıkın.

Sürücü harfini kaldırdığınız disk artık gözükmeyecektir.

Tekrar görünür hale getirmek için kaldırma işlemi yerine ekle diyerek bir sürücü harfi seçin ve tamam diyerek çıkın.

Bu şekilde istediğiniz bir sabit diski gizleyerek verilerinizi gözlerden uzak bir şekilde güvende tutabilirsiniz. Harici diskleri gizlemek için ise şu yazımı okuyabilirsiniz.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Nebi Garcı

  https://www.instagram.com/accounts/access_tool/accounts_you_blocked adresine bilgisayardan girdiğinizde görünmesi gerek. O da sizi engellediyse görünmeyebilir
 • Anonim Misafir

  Merhaba. Bu şekilde bilgisayardan beni engelleyen kullanıcıyı engelledim fakat telefondaki instagram uygulanmasındaki hesabımda engellenenler listesinde görünmüyor. ne yapmak lazım?
 • Anonim Mehmet

  Gayet güzel bir anlatımda bulunmuşsunuz. Sayenizde öğrettiğiniz şekilde yaparak bir kişiyi engelledim bende.
 • Anonim Misafir

  Merhaba, ınstagram nega araç eklentisini almak istiyorum. Hesap bilgilerinizi atar mısınız?
 • Anonim Misafir

  yorum özelliği müthiş oldu hocam umarım zamanlı gönderi planlama özelliği de getirirsiniz de piyasadaki herkes sizin ekletiyi kullanır.