Windows’ta Programsız Sabit Disk Gizleme

07 10 2014 13:35 tarihinde, Bilgisayar İpuçları kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 19048 kez okundu

Sabit diskteki verileri gizlemek için bir program kullanmanıza gerek yok. Windows sabit disk gizleme işlemini basit bir kaç adıma gerçekleştirebilirsiniz..

Windows’ta depolama ve sistem için ayrı sürücüler kullanıyorsanız dosyalarınızı gizlemek için herhangi bir programa ihtiyaç duymazsınız.

Bir dizüstü ya da masaüstü bilgisayar aldığınızda genelde C ve D olarak sabit diskler iki bölüme ayrılmış haldedir ve C’de windows kuruludur. Depolama alanı için bilgisayarınıza tekrar format atma ihtiyacı doğacağından D bölümünü kullanırsınız.

Bilgisayarınızı ikinci kişilerle paylaşırken verilerinizin görülmemesini istiyorsanız klasör gizleme programı kullanabilirsiniz. Ancak paylaştığınız kişi eğer bilgisayar hakkında pek bilgi sahibi değilse uzun uzun şifre koymanıza gerek yok.

Sabit disklerin her bölümü birbirinden farklı harflerle isimlendirilir. C, D, E .. gibi. Bu isimler silindiğinde Windows sabit diski göremez. İstediğinizde tekrar isimlendirerek görünür hale getirebilirsiniz.

Windows sabit disk gizleme

windows sabit disk gizleme

1-  Windows+R yaprak çalıştır komutuna diskmgmt.msc yazarak disk yöneticisine gidin.

2- Gizlemek istediğiniz sürücünün üzerine gelip sağ tıklayın, sürücü harfi ve yolu değiştir deyin.

3-  Seçili harfin üzerine gelip kaldır ve tamam diyerek çıkın.

Sürücü harfini kaldırdığınız disk artık gözükmeyecektir.

Tekrar görünür hale getirmek için kaldırma işlemi yerine ekle diyerek bir sürücü harfi seçin ve tamam diyerek çıkın.

Bu şekilde istediğiniz bir sabit diski gizleyerek verilerinizi gözlerden uzak bir şekilde güvende tutabilirsiniz. Harici diskleri gizlemek için ise şu yazımı okuyabilirsiniz.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Mamos

  Merhaba öncelikle kolay gelsin hayalete düşmüş bi hesap nasıl kurtalabilir twitter destek'e ne gibi bi mesaj yazılmalıdır ve bu mesajın dili türkçe mi olmalıdır örnek bir mesajla bilgilendirir misiniz bizi
 • Anonim Nebi Garcı

  Bildiğim kadarıyla yok.
 • Anonim Misafir

  Selamünaleyküm Nebi bey. Twitlerimizi beğenenlerin listesini topluca alabileceğimiz bir kod var mı?Yardımınız için teşekkürler.
 • Anonim Burak Garcı

  AddMeFast gibi beğeni siteleri ve krediyle takipçi yollayan bir iki uygulama ve benzerleri Twitter Kuralları'na aykırı. Yani uymanız gereken, sadece limitler değil. Dolayısıyla Limiti aşmadığımız müddetçe istediğimiz gibi hareket edebilmemiz gerekmez mi? sorusuna hayır, istediğimiz gibi hareket edeb...
 • Anonim Misafir

  Merhaba Ben herhangi bir limit aşımı yapmamama rağmen hesabım sıklıkla kilitleniyor Gelen mesajda olağanüstü bir durumla karşılaşıldığı bahanesi gösteriliyor Kilidi açınca da takip ettiklerim sıfırlanmış gözüküyor Bu durumda da takipçilerimden bazıları benim yaptığımı düşünerek takipten çıkıyor Olan...