Windows’ta Programsız Sabit Disk Gizleme

07 10 2014 13:35 tarihinde, Bilgisayar İpuçları kategorisinde yazıldı. Hiç yorum yapılmadı, 14950 kez okundu

Sabit diskteki verileri gizlemek için bir program kullanmanıza gerek yok. Windows sabit disk gizleme işlemini basit bir kaç adıma gerçekleştirebilirsiniz..

Windows’ta depolama ve sistem için ayrı sürücüler kullanıyorsanız dosyalarınızı gizlemek için herhangi bir programa ihtiyaç duymazsınız.

Bir dizüstü ya da masaüstü bilgisayar aldığınızda genelde C ve D olarak sabit diskler iki bölüme ayrılmış haldedir ve C’de windows kuruludur. Depolama alanı için bilgisayarınıza tekrar format atma ihtiyacı doğacağından D bölümünü kullanırsınız.

Bilgisayarınızı ikinci kişilerle paylaşırken verilerinizin görülmemesini istiyorsanız klasör gizleme programı kullanabilirsiniz. Ancak paylaştığınız kişi eğer bilgisayar hakkında pek bilgi sahibi değilse uzun uzun şifre koymanıza gerek yok.

Sabit disklerin her bölümü birbirinden farklı harflerle isimlendirilir. C, D, E .. gibi. Bu isimler silindiğinde Windows sabit diski göremez. İstediğinizde tekrar isimlendirerek görünür hale getirebilirsiniz.

Windows sabit disk gizleme

windows sabit disk gizleme

1-  Windows+R yaprak çalıştır komutuna diskmgmt.msc yazarak disk yöneticisine gidin.

2- Gizlemek istediğiniz sürücünün üzerine gelip sağ tıklayın, sürücü harfi ve yolu değiştir deyin.

3-  Seçili harfin üzerine gelip kaldır ve tamam diyerek çıkın.

Sürücü harfini kaldırdığınız disk artık gözükmeyecektir.

Tekrar görünür hale getirmek için kaldırma işlemi yerine ekle diyerek bir sürücü harfi seçin ve tamam diyerek çıkın.

Bu şekilde istediğiniz bir sabit diski gizleyerek verilerinizi gözlerden uzak bir şekilde güvende tutabilirsiniz. Harici diskleri gizlemek için ise şu yazımı okuyabilirsiniz.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Yazı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Spam Denetimi * Spam denetimi süresi doldu. Yenileyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Anonim Rıfat

  Eklentiyi yaklaşık 20 gündür kullanıyorum. Öncelikle eklenti verdiğimiz paranın üzerinde değerde onu belirtebilirim, Helali hoş olsun. Her hangi bir hesaba girip takip etme seçimiyle o hesabı takip edenleri veya hesabın takip ettiklerini rahatlıkla takip edebiliyorsunuz. Beğeni içinse söyleyecek bir...
 • Anonim Misafir

  hocam sadece bizi takip edenleri takipten çıkma seçeneğine ihtiyacımız var.
 • Anonim Misafir

  toplu takip kodunu guncelleyecekmisin
 • Anonim Nebi Garcı

  ssd alacaksanız kesinlikle birleştirmeyin. Birleştirme olur mu ondan da emin değilim ama yani ssd normal diskten kat kat hızlı en azından sistemi ssd ye kurun ki işler hızlı olsun
 • Anonim Misafir

  teşekkur ederim hemen bakıyorum