WordPress Konu Özetini Karakter Bazında Sınırlama

07 11 2012 10:54 tarihinde, WordPress kategorisinde yazıldı. 1 yorum yapıldı, 6745 kez okundu

WordPress tabanlı siteler için herhangi bir sayfada konu özeti geçeceğiniz zaman <?php get_excerpt(); ?> kodunu kullanırsınız. WordPress orijinal ayarlarında bu 55 kelimeyle sınırlıdır. Bunu değiştirmek için ise kod içerisindeki paranteze kelime sayısını girersiniz.

 

Ancak bazen kelime bazında değil de karakter bazında sınırlamaya ihtiyaç duyarsınız. Bu konuda yapmanız gerekenden bahsedeceğim.

 

Bir FTP programı ile tema dizininizdeki functions.php  kodunu indirip yedeğini aldıktan sonra not defteri ya da notepad ++ ya da bir metin editörü ile açın. Kondların en altına ya da uygun bir yere aşağıdaki kodları yapıştırın.

function get_excerpt($count)

{$permalink = get_permalink($post->ID); $excerpt = get_the_content();

$excerpt = strip_tags($excerpt);
 $excerpt = substr($excerpt, 0, $count);
 $excerpt = substr($excerpt, 0, strripos($excerpt, " "));
 $excerpt = $excerpt.' <a href="'.$permalink.'">...</a>';
 return $excerpt;
}

Yukarıdaki kod dizisinde en sonraki <a> etiketinin bitiminden önce verilen 3 noktayı “devamı” ya da “devamını okuyun” şeklinde istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

 

Bu işlemi yaptıktan sonra özet geçmek istediğiniz sayfada belirtilen

<?php get_excerpt(); ?>

kodunu aşağıdaki gibi değiştirmemiz gerekiyor.

<?php echo get_excerpt(300);?>

Şimdi parantez içerisindeki 300 değeri özet çekmek istediğimiz karakter sayısını verir. Dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Ayrıca bir eklentiye ihtiyacınız yoktur hepsi bu kadar.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makaleye 1 Yorum Yapıldı
 1. Gerçekten iyi bir konuya değinmişsiniz bu sınırlama bazen başımıza bela olabiliyor.Bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Oyun hataları Mamos

  Merhaba öncelikle kolay gelsin hayalete düşmüş bi hesap nasıl kurtalabilir twitter destek'e ne gibi bi mesaj yazılmalıdır ve bu mesajın dili türkçe mi olmalıdır örnek bir mesajla bilgilendirir misiniz bizi
 • Oyun hataları Nebi Garcı

  Bildiğim kadarıyla yok.
 • Oyun hataları Misafir

  Selamünaleyküm Nebi bey. Twitlerimizi beğenenlerin listesini topluca alabileceğimiz bir kod var mı?Yardımınız için teşekkürler.
 • Oyun hataları Burak Garcı

  AddMeFast gibi beğeni siteleri ve krediyle takipçi yollayan bir iki uygulama ve benzerleri Twitter Kuralları'na aykırı. Yani uymanız gereken, sadece limitler değil. Dolayısıyla Limiti aşmadığımız müddetçe istediğimiz gibi hareket edebilmemiz gerekmez mi? sorusuna hayır, istediğimiz gibi hareket edeb...
 • Oyun hataları Misafir

  Merhaba Ben herhangi bir limit aşımı yapmamama rağmen hesabım sıklıkla kilitleniyor Gelen mesajda olağanüstü bir durumla karşılaşıldığı bahanesi gösteriliyor Kilidi açınca da takip ettiklerim sıfırlanmış gözüküyor Bu durumda da takipçilerimden bazıları benim yaptığımı düşünerek takipten çıkıyor Olan...