WordPress Etiketleri Görüntüyü Bozmasın

01 03 2012 17:51 tarihinde, WordPress kategorisinde yazıldı. 16 yorum yapıldı, 12715 kez okundu

Merhaba arkadaşlar. Canınızı sıkan bir konuyu daha çözüme kavuşturmak için huzurlarınızdayım. Şahit olduğunuz üzere wordpress tabanlı sitelerde arşiv görünümü ziyaretçilere daha güzel gözükmesi için ve düzenli bir şekilde durması için sınırlı sayıda etiket eklemeniz gerekir (gerekiyordu.)

Bazı konulara 5 bazı konulara 3 etiket ekliyorduk bu da kategorilerimizin düzensiz gözükmesine neden oluyordu.  Google amcanın görebileceği ve ziyareteçilerin aramalarda tıkladığında yine sayfamıza gelebileceği şekilde etiketlerimizi gizleyebilir ve daha şık bir arşiv görünümü elde edebiliriz.

Öncelikle tema dizinimizdeki “archive-default” dosyasının yedeğini alıp ardından bir  metin düzenleyici ile (not defter, notepad ++ vs.) açıyoruz. Orada şu satırı buluyoruz.

<?php the_tags(‘‘); ?>

ve bu satırımızı şu şekilde değiştiriyoruz. Yani alt ve üstteki  kodları ekliyoruz.

<div class=”etiket“>

<?php the_tags(”); ?>

</div>

Sonra kaydedip orijinali ile değiştiriyoruz.

Şimdi class ımıza verdiğimiz isimle (etiket) tema dizinimizdeki “style.css” dosyasının da yedeğini alıp aşağıdaki gibi stil gurubu ekliyoruz.

“style.css” dosyamızı açıp herhangi bir kod bitimine şunları ekliyoruz.

.etiket font-size: 0px; position: fixed; }

Ardından kaydedip yine orijinali ile değiştiriyoruz. ve çıkıyoruz. Artık etiketlerimizin boyutu 0px oldu. Yani görünmez. Konumunu ise sabitledik. Şimdi istediğiniz kadar etiket ekleyebilirsiniz.(Çok fazla olması aleyhinize)

(Uyarı: fazla etiket ziyaretçilerinizi yanlış yönlendirebilir. Ayrıca yanlış gelen ziyaretçi hemen sitenizi terk edeceğinizden Google notunuzu düşürür ve ziyaretçinin gözünde değer kaybedersiniz. Yani gözrankınız düşer 🙂  Yine de siz bilirsiniz 😉

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bu Makale 16 Yorum Aldı. Siz Ne Düşünüyorsunuz?
 1. Hocam yardımınız için teşekkürler güzel bir paylaşım.

 2. Dostum dediğin gibi yaptım ama dediğin gibi olmadı. googledan indexlerim düştü. etiketlerim googledan silindi. nerde yanlış yapmış olabilirim?

 3. benim tema twenty-twelve teması normal wp ile gelen tema yalnız verdiğiniz satırı bulamadım daha doğrusu temada arşiv-defult diye olay yok archive.php var onunda içinde de belirttiğiniz kod yok ne yapabilirim

  • O temada tag.php mevcut. Kodlar orada. Style dosyasına aşağıdaki kodları ekleyerek yani fontu küçülterek yapabilirsin.

   .tag-links {
   font-size: 0.01em;
   }
   • hocam belirttiğiniz kodu style dosyasına ekledim direk olarak.

    ayrıca tag.php dosyasında dediğim gibi verdiğiniz kod yine yoktu ki görmemem imkansız gibi birşey ctrl-f ile bakıyorum eğer yardımcı olabilirseniz sevinirim bu konuda

    • tag.php de o kodlar yok zaten. O sadece bir örnek. Etiketleri belirten class, id ya da herhangi bir sınıfa style tanımlamak mantık. Varsayılan tema hakkında pek bilgim yok ama etiketler tag.php içerisinde diye biliyorum.

 4. anlatım ve paylaşım için tşkler..

 5. Arkadaşlar ben Yaptım oldu Ama “post-single.php” dosyasında mevcut bu kod. sonrası malum bakalım görelim google amca ne yapacak indexleyecekmi yoksa bizi gerileremi götürecek

 6. Google indexlemeye devam etti ve sonuç baya iyi şimdilik… Emekleriniz için sizlere çok teşekkür ederim.

 7. Nebi Bey sitem bu işlemi yaptıktan sonra index aldı ama belirli bir süre sonra Google sandbox’a girdi.. Nasıl sitemi sandbox’dan çıkarbilirim..

  İyi Çalışmalar

  • sandbox’un sebebinin bu olduğunu düşünmüyorum. Aylardır etiketlerim bu şekilde ve ben böyle bir sorunla karşılaşmadım. Bir yazının font boyutu düşük diye sandbox’a düşmek mantıksız bence. Nasıl çıkarsın bilmiyorum ayrıca.

 8. Nebi Bey Ama Google sitesinde sandbox düşme sebebi olarak yazı fontunun 0px olduğu ve etiketlerin gizlenmesi ile ilgili yazılar var Googlenin sitesinde… Bilemiyorum… Ama Sizden Yardım bekliyorum…

  • Etiket sayısını çok girmiş olabilirsiniz. Gizlemenin sebep olduğunu düşünmüyorum. Nasıl kurtulacağınıza dair yeterli bilgim yok. Google’da bu konuda kaynak mevcut.

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar

 • Nebi GARCI Mehmet

  Gayet güzel bir anlatımda bulunmuşsunuz. Sayenizde öğrettiğiniz şekilde yaparak bir kişiyi engelledim bende.
 • Nebi GARCI Misafir

  Merhaba, ınstagram nega araç eklentisini almak istiyorum. Hesap bilgilerinizi atar mısınız?
 • Nebi GARCI Misafir

  yorum özelliği müthiş oldu hocam umarım zamanlı gönderi planlama özelliği de getirirsiniz de piyasadaki herkes sizin ekletiyi kullanır.
 • Nebi GARCI Mehmet

  İnstagram nega araç eklentisini iki ayrı hesabım için aldım kullanıyorum. Ücreti de gayet makul. Bir çok işime yaradı, takipçi sayısı arttırmada kesinlikle faydalı bir araç. Yeni eklenen yorum modülü etiket bazlı ve kullanıcı bazlı olur ise çok daha mükemmel olacak. Böyle yararlı bir uygulamayı oldu...
 • Nebi GARCI Nebi Garcı

  E-posta gönderildi